Үшбұрыштарды шешу. Геометрия, 9 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді жоспар

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 9.3B бөлім: Үшбұрыштарды шешу

Мектеп: Алматы қ-сы ФМБ НЗМ

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:.

Сынып: 9

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Үшбұрыштарды шешу

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

9.1.3.10

синустар және косинустар теоремаларын үшбұрыштарды шешуде және қолданбалы есептерді шығаруда қолдану;

 Сабақ мақсаттары

Косинустар теоремасын дәлелдейді және қолданады;

Синустар теоремасын дәлелдейді және қолданады; формуласын қорытып шығарады және қолданады, мұндағы R-сырттай сызылған шеңбердің радиусы;

 Бағалау критерийлері

Косинустар және синустар теоремасын дәлелдейді және қолданып, А және Б деңгейінің есептерін шығарады;

формуласын қорытып шығарады және қолданады, мұндағы R-сырттай сызылған шеңбердің радиусы;

 Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

  • үшбұрыш ауданының іштей және сырттай сызылған шеңберлер радиустарымен байланысын дәйектеп айта алады;

теоремалар мен формулаларды қолданып есептерді шешу жолын түсіндіреді;

Пәнге тән лексика мен терминология:

  • үшбұрыштарды шешу;
  • синустар теоремасы;
  • косинустар теоремасы;
  • жарты периметр;
  • пропорционал кесінділер.
  • Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: үшбұрыштың кез-келген қабырғасының квадраты ... ;
  • ... қарсы жатқан бұрыштардың синустарына пропорционал;
  • үшбұрышқа сырттай сызылған шеңбер радиусы ... қатынасына тең;
  • ауданның жарты периметрге қатынасы ... болады;
  • медианалар қиылысу нүктесінде ... ;

биссектриса қабырғаны ... бөледі.

 Құндылықтарды дарыту

 

 

Бір-бірінің пікірін тыңдауға, құрметтеуге және адамгершілікке тәрбиелеу

 Пәнаралық байланыстар

Физика, алгебра

 АКТ қолдану дағдылары

Интерактивті тақта, презентация

Бастапқы білім

Үшбұрыштар, төртбұрыштар

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

5 минут

Сабақ басында:

- оқушылардың зейінін шоғырландыру

- оқушылармен бірге сабақ мақсаттарын/ОМ анықтап алу

- оқушылардың «жақын даму аймағын», сабақ соңында күтілетін нәтижелерді анықтау

Сабақтың ортасы

Теориялық бөлім

20 минут

Сергіту жаттығулары

5 минут

Деңгейлік тапсырмалар

45 минут

Оқушылармен «Тікбұрышты үшбұрышты шешу» тақырыбы бойынша сауал жүргізіңіз.

1. Үшбұрыштың түрлерін атаңыз.

2. Үшбұрыштың негізгі элементтерін атаңыз.

3. Тікбұрышты үшбұрыштың қабырғаларын атаңыз.

4. Үшбұрыщтың теңдік белгілерін атаңыз.

5. Тікбұрышты үшбұрыштың теңдік белгілерін атаңыз.

6. «Тікбұрышты үшбұрышты шешу» дегенді қалай түсінесіз?

7. Тікбұрышты үшбұрыштың басқа элементтерін табу үшін оның қанша және қандай элементтерін білу қажет?

Оқушылармен «Үшбұрышты шешу» түсінігін талқылаңыздар.

Оқушылармен бірге косинустар теоремасын дәлелдеңіздер. Оқушыларға берілген бұрыштың косинусының мәнін есептеу және косинустың белгілі мәні арқылы бұрышты калькулятор көмегімен табу тапсырмаларын беріңіз.

Үшбұрышты шешу үшін косинустар теоремасының қолданылуы жайлы талқылау жүргізіңіз. Үшбұрыштың бұрышын оның қабырғалары арқылы табу формулаларын жазыңыз.

Оқушыларды топқа біріктіріңіз, есепті шығарып, оның алгоритмін жазғызыңыз.

Топ №1.

1. АВС үшбұрышында АВ = 7 см, ВС = 5 см, В= 45°. АС қабырғасын, А және С бұрыштарын табыңыз.

2.

Қақпа табанының В және С төбелерінен 23 м және 24 м қашықтықта А нүктесінде футбол добы орналасқан. Фудболшы допты қақпаға қарай тепті. Егер қақпаның ені 7 м болса, доптың қақпаға кіру бұрышын табыңыз(294 сурет).

Топ №2

1. МРК үшбұрышында МР = 5 см, РК = 8 см, МК = 7 см. Үшбұрыштың бұрыштарын табыңыз.

2.

Биік ғимараттың биіктігін білгісі кеоген бақылаушы ғимараттан 50 м қашықтық тұр(298 сурет). Ол ғимараттың табанын гаризонтпен 2 градус, ал төбесін гаризонтпен 45 градус жасап көріп тұрған болса, онда ғимараттың биіктігі қанша?

Топ №1.

1. АВС үшбұрышында АВ = 4 см, А=450, В = 46°. Үшбұрыштың белгісіз қабырғалары мен бұрыштарын табыңыз.

2. Теректің төбесі 650 бұрышпен көрінді, терекке 100м жақындап қарағанда 710 бұрышпен көрінді. Теректің биіктігін анықтаңыз.

Топ №2.

1. СDМ үшбұрышында СD = 10 см, СМ = 9 см, М = 60°. Үшбұрыштың белгісіз қабырғалары мен бұрыштарын табыңыз.

2.

Суретте көрсетілген төбеде биіктігі 100 м ғимарат орналасқан. Ғимараттың табанына дейінгі төбенің биіктігін анықтаңыз

А.Н.Шыныбеков Геометрия 9 сынып

Zambak geometry 9 grade

ALİ

ЦZDUMAN

BAHAR

ЦZDUMAN

GEOMETRY

QUESTION BANK

MUHAMMET

Е.М.Рабинович

Геометрия 7-9 задачи на чертежах

Б.Г.Зив Геометрия 9 класс

Э.Н.Балаян Геометрия 7-9 класс задачи на чертежах

Сабақтың соңы

5 минут

Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:

- нені білдім, нені үйрендім

- нені толық түсінбедім

- немен жұмысты жалғастыру қажет

Деген сұрақтарға жауап береді

Үй тапсырмасы:

Саралау оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалауоқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Деңгейлік тапсырмаларды шығарта отырып оқушының білімін арттыру

Сабақ барысында қалыптастырушы бағалау жүреді

Сергіту жаттығулары орындалады

Сабақ бойынша рефлексия

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

Қосымша



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу