Тікбұрышты үшбұрыштардың ұқсастығы. Геометрия, 9 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

9.2B Үшбұрыштардың ұқсастығы

Мектеп: ХББ НЗМ Қарағанды қ.

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 9

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Тікбұрышты үшбұрыштардың ұқсастығы

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

9.3.3.4 тікбұрышты үшбұрыштар ұқсастығы белгілерін дәлелдейді және қолданады;

 Сабақ

 мақсаттары

Тікбұрышты үшбұрыштар ұқсастығының белгілерін біледі және есеп шығаруда қолдана алады.

 Жетістік

 критерийлері

Оқушылар:

- Тікбұрышты үшбұрыштардың қасиеттерін дәлелдейді;

- Оларды есеп шығаруда қолданады.

 Тілдік мақсаттар

Тілдік мақсат

  • Оқушылар: үшбұрыштардың ұқсастық белгілерінің дәлелдеуін түсіндіріп айтып береді;
  • үшбұрыштардың ұқсастық белгісінің таңдалуын түсіндіреді;

есепті шешу әдісінің таңдалуын дәйектейді

Пәнге тән лексика мен терминология:

  • пропорционал кесінділер;
  • ұқсас үшбұрыштар;
  • ұқсастық коэффициенті;
  • үшбұрыштардың ұқсастық белгілері;

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

  • үшбұрыштардың ұқсастығын дәлелдейік;
  • егер бір үшбұрыштың екі бұрышы екінші үшбұрыштың ...екі бұрышына тең болса, онда ұқсас;
  • егер бір үшбұрыштың екі қабырғасы екінші үшбұрыштың екі қабырғасына пропорционал болса және олардың арасындағы бұрыштар тең болса, онда үшбұрыштар ұқсас;
  • егер бір үшбұрыштың қабырғалары екінші үшбұрыштың қабырғаларына пропорционал болса, онда үшбұрыштар ұқсас;
  • ұқсас үшбұрыштардың k коэффициентін табамыз;

 Құндылықтарды

 дарыту

 

 

Өздігінен ақпаратты таба алу, жағдаятты талдай алу, жаңа жағдайларға бейімделу, мәселелерді қою және оларды шеше білу, топта жұмыс істеу, өз жұмысының сапасына жауап беру, өз уақытын ұтымды пайдалана білу.

Аталған құндылықтар берілген сабақта жоспарланған жұмыстар негізінде дарытылады.

 Пәнаралық

 байланыстар

Математика тарихы, физика

 АКТ қолдану

 дағдылары

Оқушылар презентациямен жұмыс жасай алады, ИКТ жазу үшін қолданады.

Бастапқы білім

Үшбұрыш. Үшбұрыштың түрлері. Үшбұрыштың бұрыштары мен қабырғалары арасындағы қатынас. Үшбұрыштардың ұқсастық белгілері

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

1. Ұйымдастырушылық кезеңі

- оқушылардың зейінін шоғырландыруға

- оқушылармен бірге сабақ мақсаттарын/ОМ анықтап алуға

- оқушылардың «жақын даму аймағын», сабақ соңында күтілетін нәтижелерді анықтауға көңілін бөлу

Слайд 1-3

Сабақтың ортасы

Өткен тақырыпты қайталай отырып, есептер шығару.

Сабақты «Тоғыспалы сұрақтар» арқылы бастау. Әр сұраққа ойлануға 8-10 сек уақыт беріледі, уақыт біткенде барлығы карточкаларды көтереді. Бірден түзетулер енгізіп, кері байланыс беріліп отырылады..

Топтық жұмыс. Мұғалім оқушыларды 3-топқа бөледі. Әр топ өз атына сәйкес,тікбұрышты үшбұрыштардың қасиеттері мен белгілерін анықтап,оны дәлелдейді. Мұғалім оқушыларды бағалау үшін, тақтаға тікбұрышты үшбұрыштардың қасиеттері мен белгілерін көрсетіп, қорытынды жасайды.

Жұптық жұмыс. Тікбұрышты үшбұрыштардың ұқсастық белгілерін оқушылар жұппен талдап, алгоритмін қорытып шығарады. Егер көмек керек болса, мұғалім мысалдарды түсіндіреді.

Өзіндік жұмыс. Ұқсастық белгілерді бекіту мақсатымен, оқушылар мәтін тапсырмаларды орындайды. Бұл тапсырма әртүрлі деңгейде жасалған. Егер оқушы дұрыс емес,не шығармай қалдырып кетсе, шығарылу жолы ұсынылады. Соңында оқушылар өз-өздерін бағалайды.

Үлгерімі жақса балаларға, қосымша тапсырма беріледі.

Бекіту. Оқушылар сұрақтарға жауап беріп,сабақты қорытындылайды. Тікбұрышты үшбұрыштардың ұқсастық белгілерін қайталайды. Өткен сабақты талқылайды.

Слайд 4-12

Қосымша 1

А3 немесе А4 қағаздары

Қосымша 2

Қосымша 3

Қосымша 4

Слайд 19

Сабақ соңы

A making reflection.

Слайд 20

Сабақ басы

Сабақтың

ортасы

Ұйымдастырушылық кезеңі

- оқушылардың зейінін шоғырландыруға

- оқушылармен бірге сабақ мақсаттарын/ОМ анықтап алуға

- оқушылардың «жақын даму аймағын», сабақ соңында күтілетін нәтижелерді анықтауға көңілін бөлу

Сабақтың кезеңдерімен таныстыру.

  • Үшбұрыштар ұқсастығының өмірдегі пайдасы;
  • Тәжірибелік жұмыс;
  • Математика тарихынан есептер;
  • Ұқсас үшбұрыштар айналамызда;

Фалес туралы аңызды еске түсіріңіздер. Ол ненің көмегімен пирамиданың биіктігін өлшеді? Ауызша пирамиданың биіктігін есептеу.

Проблемалық сұрақ: Ал, күн түспесе, көлеңкесі болмаса жартастың биіктігін қалай өлшеуге болады?

Осы сұрақты жұпта талқылайды. Берілген сурет бойынша ойларын толықтырады және бөліседі. Жартастың биіктігін есептейді, жауабын салыстырады, оқушылар өзін өзі бағалайды. 10 слайд есепті орындап болған оқушыларға беруге болады.

Проблемалық сұрақ: Суреттегі тудың биіктігін айна, рулетканың көмегімен қалай анықтауға болады?

Физикадан сәуленің түсу бұрышы мен сыну бұрышы тең екендігін еске түсіре отырып, Қарағанды қаласындағы ең биікте орналасқан тудың биіктігін есептеу.

Осы әдісті өздеріне қолдануға мүмкіндік беру үшін тәжірибелік жұмыс ұйымдастырылады.

  • Керек заттар: қалам, қағаз, рулетка және айна.
  • Үш адамнан топқа бөлініп, бір адамның табанынан көзіне дейінгі ара қашықтықты (өлшеп) біле отырып, қалған екі оқушының табанынан көзіне дейінгі ара қашықтықты анықтаңдар .
  • Жауаптарыңды өлшеу арқылы салыстырыңыздар.

Оқушылардың ойын тыңдау. Есептегенде алынған жауап қаншалықты дұрыс жауапқа жақын болды. Бұл әдіс арқылы тағы нені өлшер едіңдер?

Өзіндік жұмыс. Топқа 11 есеп карточкада беріледі. Әр оқушы өз таңдауы бойынша қалаған есептерді дәптерде орындайды. Шығарып болған есебін немесе шығаруға қиналған есептерді орнына қояды, болмаса мұғалімнің, сыныптасының көмегіне жүгіне отырып шығарады. Уақыт аяқталған соң жауаптары тексеріледі.

Слайд 1-3

Слайд 4

Слайд 5-6

Слайд 7-10

Таратпа материал

Слайд 11-13

Слайд 14-15

Қосымша 2

Слайд 16

Қосымша 1

Сабақтың соңы

Оқу мақсатына қайтып келіп, сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:

Жоғарыдағы тапсырмалар негізінде сұрақтар қойылады.

Сабақтың қай кезеңі ұнады?

Қай тапсырмалар сен үшін қиындық туғызды?

Сыныптастарыңның есеп шығаруда көмегі тиді ме?т.с.с.

Саралау

Қабілеті жоғары оқушыларға қосымша тапсырмалар беріледі.

Бағалау

Сабақ барысында мұғалімнің қалыптастырушылық бағалауы.

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу