Қайталау. Аудандар. Геометрия, 8 сынып, сабақ жоспары, 3 сабақ.
Қысқамерзімді жоспар
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 8.3В Аудан | Мектеп: Астана қаласындағы физика-математика бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі | |||||
Сабақ: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||
Сынып: 8 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||
Сабақтың тақырыбы | Қайталау. Аудандар | |||||
Сабақтың түрі | Оқушылардың білім және білік дағдыларын қалыптастыру | |||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 8.1.3.9 көпбұрыш ауданының анықтамасы мен қасиеттерін білу; 8.1.3.11 параллелограммның, ромбтың ауданы формулаларын қорытып шығару және қолдану; 8.1.3.12 үшбұрыштың ауданы формулаларын қорытып шығару және қолдану; 8.1.3.13 трапецияның ауданы формулаларын қорытып шығару және қолдану | |||||
Сабақ мақсаттары | Оқушылар: Көпбұрыш аудандарын есептеу формулаларын біледі, есептер шығаруда қолданады; Фигуралар ауданын, үшбұрыш, квадрат, параллелограмм, ромб және трапеция аудандарының формулаларын дайын сызбалармен берілген есептерді шығаруда толық түсіндіре отырып шығара алады; Жеке жағдайларды қарастыра отырып, жалпы формуланы шығарып алу. | |||||
Бағалау критерийлері | -үшбұрыш аудандарының формуласын біледі; -квадрат аудандарының формуласын біледі; - параллелограмм аудандарының формуласын біледі; -трапеция аудандарының формуласын біледі; -есеп шығаруда формуланы дұрыс қолдана алады. Жеке жағдайларды қарастыра отырып, жалпы формуланы шығарып алады. | |||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар: - фигуралар аудандарының формулаларын ауызша тұжырымдайды; - формулаларды түсінгенін тексеру үшін сұрақтарды тұжырымдайды; - фигуралар аудадандарының формулаларын қорытуды түсіндіреді. Пәндік лексика мен терминология -шама, өлшем бірлігі; - ауданы, ұзындығы, ені; - периметр, жарты периметр; - жай фигура, жазық фигура; - тең шамалас, тең құрамдас,тең фигуралар; - көпбұрыш ауданы; - үшбұрыш ауданы; - төртбұрыш ауданы; - параллелограмм ауданы; - квадрат ауданы; - тіктөртбұрыш ауданы; - ромб ауданы; - трапеция ауданы; - Герон формуласы. - Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер үшбұрыш/квадрат/тіктөртбұрыш/параллелограмм /ромб/трапецияның ауданын анықтау үшін ... қажет - үшбұрыш ауданын есептеу үшін ... қажет - ...формуланы қолдану үшін ..... қажет. - егер квадраттың қабырғасын k есе қысқартса, онда ауданы | |||||
Құндылықтарды дарыту | Сұрақтар қою, салыстыру жүргізу арқылы оқушылардың сын тұрғысынан ойлауын дамытуға ықпал ету, бірлесіп проблеманы шешуге, өзін-өзі, бірін-бірі бағалауға дағдыландыру. | |||||
Пәнаралық байланыстар | экономика | |||||
АКТ-ны қолдану дағдылары | Интербелсенді тақтамен жұмыс жасау | |||||
Бастапқы білім | Көпбұрыш, үшбұрыш, төртбұрыш анықтамаларын және олардың элементтерін білу. Үшбұрыштар және төртбұрыштардың түрлерін ажырата алу. Квадрат пен тік төртбұрыш ауданының формулаларын қолдана алу | |||||
Сабақ барысы | ||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||
Сабақтың басы 5 мин | І. Ұйымдастыру кезеңі. Мұғалім оқушылармен амандасып, олардың сабаққа дайындығын қадағалайды. Үй жұмысына берілген тапсырманың шешімін екі оқушы ауызша түсіндіріп айтады, басқа оқушылар өз жұмысын тексеріп, білімінің деңгейін анықтайды үшбұрыш–triangle right triangle a triangle with an angle that measures exactly 90°(прямоугольный треугольник); scalene triangle a triangle with no equal sides (разносторонний треугольник) acute triangle a triangle with every angle that measures less than 90° (остроугольный треугольник) тіктөртбұрыш–rectangle(a parallelogram with four right angles), квадрат–square(a parallelogram with four equal sides and four right angles), параллелограмм– parallelogram, ромб –rhombus(a parallelogram with four equal sides), трапеция– trapezoid, аудан–area(the number ofsquare units inside a shape), формулалар– formulas | |||||
Сабақтың Ортасы 10 мин 22 мин | ІІ. Тақырыптарды қайталау Үшбұрыштың, тіктөртбұрыштың, квадраттың, параллелограмның, ромбтың, трапецияның анықтамалары мен қасиеттерін еске түсіру Білімдерін нақтылау үшін жаппай сұрау Ауызша есептеулер
1-сурет 2-сурет 3-сурет №1. ABCD-квадрат. Табу керек: (1-сурет) №2. ABCD-тіктөртбұрыш. Табу керек: (2-сурет) №3 ABCD-тіктөртбұрыш. AB=8, BC=4. AK:AB=3:8; CP:CD=3:8. Табу керек: (3-сурет) ІІІ. Терминологиямен жұмыс үшбұрыш–triangle right triangle a triangle with an angle that measures exactly 90°(прямоугольный треугольник); scalene triangle a triangle with no equal sides (разносторонний треугольник) acute triangle a triangle with every angle that measures less than 90° (остроугольный треугольник) тіктөртбұрыш–rectangle(a parallelogram with four right angles), квадрат–square(a parallelogram with four equal sides and four right angles), параллелограмм– parallelogram, ромб –rhombus(a parallelogram with four equal sides), трапеция– trapezoid, аудан–area(the number ofsquare units inside a shape), формулалар– formulas
ІV. Оқушылардың білім және білік дағдыларын қалыптастыру мақсатында сараланған тапсырмалар орындайды. Трапеция ауданын есептеуге берілген тапсырманы оқушылар өздері өз деңгейіне байланысты таңдайды. А деңгей. 1-10- тапсырмалар. В деңгей. 11-19 - тапсырмалар. С деңгей. 20-27- тапсырмалар. Орындаған тапсырмасының шешуін сынып бөлмесінің әр қабырғасында ілінген шешімдермен салыстырады. Тапсырмаларды жеке орындайды, өзін-өзі бағалайды, жіберген қателерін мұғаліммен жеке талдап, талқылайды. Тексеру жұмыстарының қателіктерін талдау. Оқушылардың көпшілігі игере алмаған тапсырмаларды қарастырылады. Қатемен жұмыс жүргізіліп, қажет жағдайларда бағалау жұмысының жауаптары мен нұсқаулықтарын қолданып, оқушыларға жеке көмек көрсетіледі. |
| ||||
Сабақтың соңы 3 мин | V. Үй тапсырмасы.
А деңгей және В деңгей таңдаған оқушыларға - С деңгей. С деңгей таңдаған оқушыларға – В деңгей бойынша порталдан, тапсырмалар орындауға да болады. Кері байланыс Тікбұрышты үшбұрыштың қабырғалары мен бұрыштары арасындағы қатыстарды қолдануда өзіңізді енді суреттегі қандай адаммен сәйкестендіресіз? Неліктен? Стикерге нөмірі мен себебі қысқаша жазылады. | |||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||
Оқушылардың тақырыпты бекітуде сараланған тапсырмалар орындау барысында қабілеті жоғары оқушыларға жоғары талап қойылады. | Оқушылар ауызша есептер, сараланған тапсырмалар орындау арқылы өзін-өзі, бірін-бірі бағалайды. | Сергіту сәтін ұйымдастыру | ||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. | |||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? | ||||||
Әдебиеттер:
- Ә.Н. Шыныбеков. Геометрия-8. 16-24,78-83 беттер.
- Геометрия. Задачи на чертежах. 7-9кл._Э.Н.Балаян_Ростов на Дону. Феникс. 2013 -223с.
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру