Экономиканың аралас түрі. Дүние жүзі тарихы, 11 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді жоспар N1

Тақырып: Экономиканың аралас түрі

Мектеп:

Күні:

Оқытушының аты-жөні:

Сынып: 11

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ түрі: Аралас, зерттеу, топтық жұмыстар

Осы сабақ арқылы (оқулыққа сүйене отырып) жүзеге асырылатын оқу мақсаттары

11.1.1.4 экономикалық жүйенің түрлері туралы білімді пайдалана отырып, экономикалық дамудың ерекшеліктерін түсіндіру;

11.1.1.7 аралас экономика түріне көшудің сипаттамалық белгілерін анықтай отырып, себептерін зерттеңіз

 Сабақ мақсаты:

1. экономикалық жүйелер түрлерін зерттеу

2. студенттерді экономикалық жүйенің негізгі сипаттамасымен таныстыру

3. оқушылардың практикалық, өзіндік, ғылыми-зерттеу дағдыларын қалыптастыруға ықпал ету

 Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

1. топтарда жұмыс жасау және әртүрлі дереккөздерден маңызды ақпаратты бөлу (оқу шеберлігі)

  • 2. экономика дамуын талдау (оқу, жазу және тыңдау)

Пәндік лексика және терминдер:

Аралас , нарықтық, Командалық-әкімшілік, дәстүрлі

Алдыңғы тақырып:

Бұл тақырып тақырыптармен өзара байланысты: жоспарлы (социалистік) экономика

Жоспар

Жоспарланған мерзім

Жоспарланған іс-шара

Деректер

Сабақтың басы

Ұйымдастыру кезеңі

5 мин

Оқушылардың білімін өзектендіру10 мин

Сәлемдесу. Оқушыларды түгендеу.

К) Мұғалім оқушыларға тапсырма ұсынады:

- Бір отандық сатирик тыңдаушыларға мынадай мәселе қойды: "Сіз не таңдаңыз: ақшаның толық қалтасы және дүкендердің бос сөрелері немесе дүкендердің толық сөрелері және бос қалтасы?"- Оқушылардың жауаптары

- Бізде білмедік.

- Оқушылар өз көзқарастарын айтады.

- Білім алушылар өмір сүру деңгейінің экономикалық жүйенің түріне тәуелділігі туралы (бұл жағдайда әңгіме командалық-әкімшілік және нарықтық жүйелер туралы болып отыр), кез келген қоғамның әлеуметтік-экономикалық және саяси дамуы үшін экономикалық жүйе типінің маңыздылығы туралы қорытынды жасайды.. У) Біз бұл мәселені сабақта зерттейтін боламыз.

-Сабақтың тақырыбы неде? (Экономикалық жүйелердің түрлері.)

-Сабақтың мақсаты не болмақ?

Экономикалық жүйелердің түрлерін зерттеу. Айырмашылықтар мен ұқсастықтарды табыңыз

Слайд 1-4

Сабақтың ортасы

10 мин

15 мин

У) Кез келген елдің өзіндік экономикалық жүйесі бар. Экономикалық жүйе қалай аталады?

Экономикалық жүйе - бұл экономиканың негізгі сұрақтарына жауаптардың жиынтығы ретінде қоғамның экономикалық өмірін ұйымдастырудың формасы: не, қалай, кім үшін өндіріледі.

Қазіргі әлемде аралас экономиканың 2 моделі бар:

1) Американдық (АҚШ)

Негізгі қағидат - кәсіпкерліктің дамуына жағдай жасау; қызметкер өзін, отбасын және қарттығын қамтамасыз етуге міндетті;

2) Еуропа (Еуропа елдері, Жапония, Ресей)

Негізгі қағида - ұжымдық қоғамдық мүдде; мемлекет бәрінің қамқорлығына алады.

Өтпелі экономика - бұл бір уақытта ескі экономикалық жүйенің жойылып, жаңасының пайда болуы.

Өту екі жолмен жүзеге асырылуы мүмкін:

• эволюциялық (Еуропа, Америка - нарықтан араласқа 200 жылға жуық);

  • Революциялық (Ресей - КСРО - Ресей)

Құжатпен жұмыс А- Аралас экономиканың шығу тегі.

Бағалау критерийі:

• аралас экономиканың ерекшеліктерін атайды

• аралас экономика мысалдарын көрсетеді

Аралас экономика – бұл нарықтық жүйе негізделген, жеке меншік пен еркін кәсіпкерлік, реттелетін мемлекет.

Пайда болуы осы жүйені себебі, нарықтық экономикалық жүйе, қарамастан өзінің тиімділігін жеңе алмайды орындай отырып, кейбір міндеттерді, қоғамға қажетті (мысалы,., мазмұны армия реттеу, заңнама және т. б.). Мемлекет жеңілдетуге қолайсыз салдары қызметін нарықтық тетіктер (азайтуға тым үлкен айырмашылықтар деңгейде азаматтардың әл-ауқатын зиян үшін қоршаған ортаны қызметін коммерциялық фирмалар және т. б.).

мемлекеттерде аралас типті экономика шешіледі бірден бірнеше маңызды міндеттерді:

1. Жұмыспен қамтуды қамтамасыз ету

2. Бағаны тұрақтандыру

3. Өзара байланысты жалақы және еңбек өнімділігі

4. Тепе-теңдік төлем балансының

5. Пайдалану, өндірістік қуаттарды толық

елдерінде өмір сүру деңгейі әрбір адамға анықталады оның ұмтылысымен заработку бар болса,

Слайд 5-7

Слайд 8-9

Қосымша А

Слайд 10

Қосымша В

Қосымша С

Сабақ соңы

10 мин

Рефлексия

“Пайдалы етістіктер”

Қол жеткізілді -

Жасалды -

Кеңейтілді -

Өзгерді -

Аралас -

Аяқталды -

Өткізген -

Бақыланатын -

Бекітілген -

Мен шештім -

Көрсетілді -

Алынған -

Әзірленген -

Орналастырылды -

Табылған -

Слайд 11

Болды ма міндеттер урокаучебные міндеттері шынайы? Бұл оқушылар бүгін жаттаған?

Қандай болды оқу атмосфера?

Жеткізілмеген менің жоспарлаған дифференциация жақсы?

Ұстанады ма регламенттің?

Қандай өзгерістер болды менің жоспары және неге?

Жалпы баға:

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу