Экономиканың аралас түрі. Дүние жүзі тарихы, 11 сынып, сабақ жоспары.


Мектеп

Бөлімше 1.1: Экономикалық жүйелердің тарихи типтері: өзгеріс пен сабақтастық

Сабақ тақырыбы Экономиканың аралас түрі

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 11

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

11.1.1.4 экономикалық жүйелердің түрлері туралы білімдерін пайдалана отырып, экономикалық дамудың ерекшеліктерін түсіндіру;

11.1.1.7 экономиканың аралас түріне тән белгілерді анықтай отырып, оған көшудің себептерін зерттеу

Сабақ мақсаттары

Экономиканың аралас түріне толық сипаттама және сипаттама беру.

Американдық швед жапондық қытай экономикалық модельдерінің мысалымен қазіргі әлемдегі аралас экономиканың рөлін анықтау

 Тілдік мақсаттар

Айтылым және оқу дағдыларын дамыту

Оқушылар:

Мәтіндерден ақпарат алып, экономиканың аралас түрінің рөлін және оның халықаралық экономиканың әртүрлі аспектілеріне әсерін, қысқа мерзімді, орта мерзімді және ұзақ мерзімді салдарын сипаттайтын жазбалар жасаңыз.

Экономиканың аралас түрін енгізудің мемлекеттің дамуына әсері: Қысқа мерзімді салдарлары: Орта мерзімді салдарлары: Ұзақ мерзімді салдарлары

Жетістік критерийлері

  • Аралас экономика түрінің ерекшеліктерін табады
  • Экономиканың жоспарланған және нарықтықтан аралас түрінің 2 ұқсастығын және 2 айырмашылығын анықтайды
  • Аралас экономика түрінің маңыздылығын түсінеді
  • Экономиканың аралас түрінің маңызды артықшылықтарын анықтайды (кем дегенде 3).
  • Әртүрлі елдердің экономикаларын дамытуға экономиканың аралас түрін енгізудің жалпы белгілері мен салдарын талдайды және анықтайды

 Құндылықтарды

 дамыту

 

 

Бұл сабақ оқушылары өздерінің және басқа ұлттардың тарихи өткенін құрметтеу, тәжірибелік тапсырмалармен жұмыс жасағанда, адами құндылықтарды құрметтеу кезінде бір-бірлеріне құрмет көрсету сияқты құндылықтарды тәрбиелейді.

Пәнаралық байбайланыстар

Бұл сабақ карталармен жұмыс жасау кезінде экономикалық географияға   және мәтіндік материалдармен жұмыс жасау кезінде орыс тілімен қатысты.

АКТ қолдану дағдылары

Интерактивті тақта зерттеулер барысында материалды визуализация үшін пайдалану.

 Тарихи концепт

Өзгеріс және үздіксіздік

Бастапқы білім

 

Сабақтың түрі

Жаңа материалды оқып үйрену

Жоспар

Сабақтың жоспарлан ған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин

20 мин

10 мин

5 мин

Актуализациялау

Мұғалімнің кіріспе сөзі: Қытай басшыларының бірі Дэн Сяопин айтқандай

«Мысықтың түсі қандай болмаса да, бастысы - бұл тышқандарды аулау» Сіз бұл өрнекті қалай түсінесіз? Бұл өрнек нені білдіреді? Неліктен Қытайды аралас экономика деп атайды? Оқушылар өз ойларын айтады.

Сабақтын бас сұрағы «Ерекшелігі неде

Сұрақ сабақтың барлық кезеңінде «өзгеріс пен үздіксіздік» тұжырымдамасына негізделуі керек. Сонымен қатар сабақта оқу мақсатымен талап етілгендей, картамен жұмыс жасау керек.

(Алдын-ала ынталандыру материалдық) аралас экономика түрімен байланысты сурет. Бүгін не талқыланады деп ойлайсыз, сабақтың тақырыбын тұжырымдай аласыз ба?

Оқытушы мектеп оқушыларына «аралас экономика түрі» ұғымына анықтама беруді ұсынады. Оқушылар түрлі жауап нұсқаларын ұсына алады. Барлық нұсқаларды тыңдап, қабылдау керек, оларды түзетпей, оқушылар бұл тапсырмаға сабақ соңында қайта оралады.

(Ф) Оқушылар осы тақырып бойынша өздерін қызықтыратын сұрақтар тізімін жасайды. Сұрақтар ашық та, жабық та болуы мүмкін. Әр оқушы өз сұрақтарын немесе сыныпқа сұрақтарын оқиды, тақтада ең қызықты сұрақтар тізімі жасалады.

  • (М) Мұғалім оқушыларды «Аралас экономика», «американдық модель», «неміс моделі», «жапон моделі», «швед моделі», «қытай моделі» ұғымдарының академиялық анықтамасымен таныстырады.Учитель дает объяснение термину

Аралас экономика — экономиканың мемлекеттік, кооперативтік жеке меншік нысандарына негізделген шаруашылықты жүргізу жүйесі. Әлемде Аралас экономиканың бірнеше типі қалыптасқан:

өнеркәсібі дамыған АҚШ, Ұлыбритания, ФРГ, Жапония, Франция сияқты елдер постиндустриалдық Аралас экономикаға ауысуда;

Шығыс Еуропа және ТМД елдері мемл. қоғамдық құрылыстан постсоциалистік аралас қоғамға ауысуда. Бұл елдердегі түрлі нұсқадағы нарықтық экономикаға ауысу оның даму дәрежесін әр түрлі қалыптастырып отыр;

Оңтүстік-Шығыс Азия елдерінде жаңа индустриялық Аралас экономиканың даму процесі жүруде және олардағы капитал нарығында мемл. бақылаудың икемді формалары, өнеркәсіптің жаңа салалары дамып өркендеуде;

Үндістандағы нарықтық өзгерістер Аралас экономикада өзіндік ұлттық ерекшеліктер болатындығын көрсетті. Бұл елде инвестициялық жоспарлау мен оны ұтымды орналастыру арқылы мемл. меншіктің алуан түрлі нысандары пайда болуда. Бірақ капитал нарығы мен мемл. кәсіпорындар бәсекелестігінің нашар дамуы ойдағыдай тиімділікке жеткізе қойған жоқ.

Латын Америкасы елдерінде жекешелендіру қарқынына қарамастан мемлекеттік экономикаға араласуы, макротұрақтандыру тиімділігін өсіріп, белсенді әлеуметтік саясат жүргізу үстемдік алуда.

Мұғалім жұптық жұмысты ұйымдастырады, онда оқушылар үлестірмелі материалдарды қолданады немесе бейнематериалды көргеннен кейін әр түрлі экономика, жоспарланған және жоспарланған нарықтың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын табады.

Үш Венн диаграммасын толтыру.

https://www.youtube.com/watch?v=BOjqGCL3crM

https://www.youtube.com/watch?v=nuyjZ5a82fw

Бағалау критерийлері

Дескриптор

Аралас экономика түрінің ерекшеліктерін табады

Аралас экономика түрінің ерекшеліктерін дұрыс атайды

Экономиканың жоспарланған және нарықтықтан аралас түрінің 2 ұқсастығын және 2 айырмашылығын анықтайды

Аралас экономика түрінің жоспарланған және нарықтықтан 2 ұқсастығы мен 2 айырмашылығын дұрыс атайды

)(Ф) Топтағы оқушылар

«Американдық модель», «неміс моделі», «жапондық модель», «швед моделі», «қытай моделі» аралас экономикалардың ерекшеліктерін талдайды, осы елдерде экономиканың нақты формаларының пайда болуына себеп болған ықтимал себептердің тізбесін болжайды. Әр топ жұмыс нәтижелерін анықтамалық диаграмма түрінде жасайды.Топтар елдердің бірін мысалға ала алады.

    • Американдық моделі
    • «Швед моделі»
    • «Жапон моделі»
    • «қытай моделі»

Талқылау процесінде ішкі және сыртқы себептерді бөлу қажет.

)(Ф) Тапсырманың нәтижелері бойынша мектеп оқушылары басқа топтармен сағат тілімен бағытта жұмыс жасайды және танысу және салыстыру мақсатында жұмыс жасайды.

  Барлық жұмыстар бүкіл сыныпқа ұсынылады.

Американдық моделі

Швед моделі

Жапон моделі

Қытай моделі

Ерекшелегі

ұқсастықтары

айырмашылықтары

қорытынды

)(Ф) Тапсырманың нәтижелері бойынша мектеп оқушылары жаңа қатысушылар тобын құрайды. Әр жаңа топтың барлық топтардан бір өкілі болуы керек. Жаңадан құрылған топтарда оқушылар оқыған елдегі аралас экономиканың ерекшеліктері туралы ақпаратпен алмасады.

барлық елдерге ортақ ерекшеліктерді көрсетеді.

)(Ф) Талқылауға қатысушылардың барлығы бастапқы топтарына оралады, алынған ақпаратпен алмасады және ұқсас ұпайлардың нұсқаларын салыстырады.

)(Ф) Оқушылармен экономикадағы айырмашылықтардың қайсысы бастауыш және қайсысы ортаңғы болуы мүмкін екенін талқылаңыз. Жеке оқушылардың пікірлерін тыңдаңыз, жауаптың дәлелдеу сапасын бағалаңыз.

)(Ф) Оқушылардан 2-3 сөйлемнен тұратын «аралас экономика» ұғымын сипаттауын сұраңыз. Осы тұжырымдаманы ұжымдық талқылауды ұйымдастырыңыз. Ең жақсы анықтаманы таңдаңыз.

Бағалау критерийлері

Дескриптор

Экономиканың аралас түрінің маңызды артықшылықтарын анықтайды (кем дегенде 3).

Экономиканың аралас түрінің маңызды артықшылықтары (кем дегенде 3) айтады

Әртүрлі елдердің экономикаларын дамытуға экономиканың аралас түрін енгізудің жалпы белгілері мен салдарын талдайды және анықтайды

Әр түрлі елдердің экономикаларының дамуына экономиканың аралас түрін енгізудің жалпы белгілері мен зардаптарын табады

(К) Оқушылар сабақ барысында жауап берілген сұрақтарды дәптерлеріне белгілейді.

Жауапты жазу үшін мектеп оқушыларына шаблон дайындау керек. Жеке оқушыларға бірден бірнеше жауап ұсынуға болады.

Ашық және жабық сұрақтардың ерекшеліктері туралы тағы бір рет еске салу қажет. Қажет болса, жауап беретін сөйлемдердің үлгісін беріңіз.

 

Сабақ соңында оқушыларына:

1) келесі сабақтың мақсаттарын анықтау ұсыныстар ұсынады.

2) бүгінгі тарихтан не білетіндерін сұраңыз?

3) Сіздің жұмысыңызды және басқалардың жұмысын бағалаңыз.

Сороко-Цюпа 11 класс История Мир в XX веке

Волобуев и Пономарев 11 класс История XX - начало XXI века.

Загладин 11 класс История XX век

Пленков и Андреевская 11 класс История 2011

Новейшая история стран Европы и Америки. XX век. В 3 ч. Под ред. Родригеса А.М., Пономарева М.В.  

https://www.youtube.com/watch?v=BOjqGCL3crM

https://www.youtube.com/watch?v=nuyjZ5a82fw

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет?

Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз

Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз

 

 

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1:

2: 

 

 

 

 

 

 

 



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу