Дәстүрлі (аграрлық) экономика. Дүние жүзі тарихы, 11 сынып, сабақ жоспары.
Сабақтың тақырыбы: Дәстүрлі (аграрлық) экономика | Мектеп: | ||||||||||
Күні:11 | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||||
Сынып: | Қатысты: | Қатыспады: | |||||||||
Оқу мақсаттары | 11.1.1.3 мемлекеттердің мысалында экономиканың дәстүрлі (аграрлы) түріне тән белгілерін анықтау; 11.1.1.4 экономикалық жүйелердің түрлері туралы білімдерін пайдалана отырып, экономикалық дамудың ерекшеліктерін түсіндіру | ||||||||||
Сабақтың мақсаттары | - экономиканың дәстүрлі (аграрлық) түрінің белгілерін анықтау; - дәстүрлі экономикаға негізделген әр түрлі елдердің экономикалық даму ерекшеліктерін көрсету. | ||||||||||
Бағалау критерийі | -дәстүрлі экономикалық жүйенің ерекшеліктерін оң және теріс топтарға бөлу; -дәстүрлі экономикалық жүйесі бар елдердің экономикалық даму ерекшеліктерін сипаттау. | ||||||||||
Тілдік мақсаттары | Оқушылар: 1. Жұппен / топпен жұмыс жасап, ақпараттық беттен негізгі мәселелерді анықтау (оқу) 2. аргументтеу үшін негізгі оқиғалар мен түсініктерді қолдану (сөйлеу) Тақырыптың арнайы лексикасы мен терминалогиясы: Экономика, экономикалық жүйе, экономикалық жүйенің типі, дәстүрлі экономикалық жүйе Жазылым мен диалогқа қажетті сөйлем құрылымдары: «Экономика» дегеніміз ... .«Экономикалық жүйе» дегеніміз ... . Дәстүрлі (ауылшаруашылық) экономиканың негізіне ... жатады. Дәстүрлі (аграрлық) экономикалық жүйеге тән белгілер: … . Дәстүрлі (аграрлық) экономиканың жағымды жақтары: ... Дәстүрлі (аграрлық) экономиканың жағымсыз жақтары: ... | ||||||||||
Құндылықтар | өздігінен ақпарат алуға және оқуға, жағдайды талдауға, жаңа жағдайларға бейімделуге, проблемалар қоюға және шешім қабылдауға, топта жұмыс істеуге, жұмысының сапасына жауапкершілікпен қарауға,уақытын ұйымдастыра білуге дағдылануы; - басқалардың проблемаларын, басқалардың көзқарастарын көру және түсіну қабілеті; сынға дұрыс жауап беру мүмкіндігі; топта жұмыс істеу дағдыларына ие болу, топта әр түрлі рөлдерді атқару алу қабілеті; | ||||||||||
Пәнаралық байланыс | Экономика | ||||||||||
АКТ қолдану дағдысы | Оқушылар Интернеттен материал жинау үшін АКТ-ны пайдаланады. | ||||||||||
Бастапқы білім | Бұл бөлім Ежелгі, Орта ғасырлар, Жаңа заман кезеңдеріндегі мемлекеттердің экономикалық дамуы туралы білімге негізделген. | ||||||||||
Сабақтың барысы | |||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақта жоспарланған әрекеттер | Қолданылған деректер | |||||||||
Басы | Ынтымақтастық ортасын құру Сабақтың басында оқушыға алғашқы қауымдық құрылыс кезеңіндегі адамдардың еңбегі, ортағасырлық шаруалар еңбектерінің бейнелері көрсетіп, келесі сұрақтарға жауап беруді ұсынады: 1 Бұл суреттерді не біріктіреді? 2. Адамдар нені өндіруде? 3. Адамдар өнімдерін қалай және немен өндіруде? 4. Адамдар кімге өндіруде? | Презентация | |||||||||
Ортасы | (С) Мәтінмен жұмыс. Дәстүрлі жүйе туралы ақпарат мәтінін тарату. (Т / Ж) Оқушыларға дәстүрлі (ауылшаруашылық) экономиканың белгілері бар карточкаларды ұсыныңыз. Оқушылар экономикалық жүйенің ерекшеліктерін оң және теріс топқа бөледі. Дескрипторлар: - дәстүрлі (аграрлық) экономикалық жүйенің жағымды ерекшеліктерін анықтайды; - дәстүрлі (аграрлық) экономикалық жүйенің жағымсыз ерекшеліктерін анықтайды. | Дәстүрлі экономикалық жүйе: оң және теріс жақтары https://yainvestor.guru/teoriya-finansov/tradicionnaya-economika; «Дәстүрлі экономикалық жүйе» бейнефайлы https://www.youtube.com/watch?v=SWOUu9Lr8GM; | |||||||||
(Т/ Ж) Оқушыларды дәстүрлі экономикалық жүйесі бар елдердің экономикалық даму ерекшеліктерін талдауға және кестені толтыруға шақырыңыз. Әр топқа (жұпқа) мәтіндік материал тарату. 1топ - Эфиопия 2 топ - Зимбабве 3 топ - Чад 4 топ – Барбадос Оқушы тапсырманы дәптерде немесе плакатта (постерде) орындай алады.
Дескрипторлар: - Эфиопияның экономикалық даму ерекшеліктерін сипаттайды - Зимбабвенің экономикалық даму ерекшеліктерін сипаттайды; -Чад экономикалық дамудың ерекшеліктерін сипаттайды; -Барбадостың экономикалық даму ерекшеліктерін сипаттайды | Эфиопия экономикасының сипаттамалары http://ru-world.net/efiopiya-ekonomika/ Зимбабве экономикасының сипаттамалары http://ru-world.net/zimbabve-ekonomika/ Чад экономикасының сипаттамалары http://ru-world.net/chad-ekonomika/ Барбадос экономикасының сипаттамалары http://ru-world.net/barbados-ekonomika/ | ||||||||||
Соңы | Рефлексия. Көршіңізбен бөлісіңіз Өте жақсы түсінген үш нәрсені атаңыз және бір не нәрсені жақсы түсінгіңіз келетінін айтыңыз | ||||||||||
Қосымша ақпарат | |||||||||||
Дифференциация – Сіз қолдауды көбірек көрсетуді қалай ұйымдастырасыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар беруді жоспарлайсыз? | Бағалау – Сіз оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеруді қалай қалай ұйымдастырасыз? | Пәнаралық байланыс Денсаулық және қауіпсіздік АКҚ байланыс Құндылықтармен байланыс | |||||||||
Рефлексия Сабақтың мақсаттары/оқу мақсаттары қолжетімді болды ма? Оқушылар бүгін нені меңгерді? Қандай оқу жағдайы (атмосфера) қалыптасты? Менің дайындаған дифференциациям жүзеге асты ма? Уақытты ұтымды пайдана алдым ба? Сабақ жоспарынан ауытқушылықтар болды ма? Неліктен? |
| ||||||||||
Жалпы бағалау | |||||||||||
Сабақтың қандай екі аспектісі сәтті өтті (оқу туралы да, оқыту туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Қандай екі жағдайда сабақтың тиімділігі арта түсер еді (оқу туралы да, оқыту туралы да ойланыңыз)? 1: 2: | |||||||||||
Сабақ барысында келесі сабаққа дайындалуда ескеретіндей сынып туралы немесе жеке оқушы туралы қандай да бір қажетті ақпарат алдым ба? | |||||||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру