1927-1939 жылдарда кеңестік қоғам қаншалықты өзгерді? Дүние жүзі тарихы, 8-9 сынып, сабақ жоспары.


Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

4-бөлім.

Тоталитаризм мен демократияның текетіресі

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:8-9

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

1927-1939 жылдарда кеңестік қоғам қаншалықты өзгерді?

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

8.1.1.2 - социалистік қоғамның дамуына байланысты әлеуметтік топтардың (жұмысшы табы, шаруалар, зиялылар) мәртебесіндегі өзгерісті талдау;

 Сабақ мақсаттары

8.3.1.2 - тоталитаризм, әміршіл-әкімшіл жүйе сияқты саяси режимдердің қалыптасу алғышарттары мен тарихын түсіндіру

8.2.2.2 - ХХ ғасырдың бірінші жартысында бұқаралық мәдениеттің (кинематограф, радио) қоғамның рухани дамуына ықпалын талдау

 Бағалау критерийлері

Троцкий мен Сталин саяси көшбасшыларына досье жасай алады.

* Құжаттарды талдай алады және қорытынды жасай алады

* 20-30 жж. оқиғаларының негізінде саяси режимді қалыптастыру туралы болжам жасайды.

 Тілдік мақсаттар

 

Оқушылар:

- кеңес соцреализмінің көркем жұмыстарын таңдау себептерін түсіндіре отырып, ауызша презентациялармен сөз сөйлеу (сөйлеу және тыңдау дағдылары)

 Құндылықтарды дарыту

 

 

Экономикалық дағдарыстардың пайда болу себептерін түсіну арқылы құндылықтарды дарыту: жұмыс, мемлекеттің қамқорлығы, патриотизм.

 Пәнаралық байланыстар

Географиямен пәнаралық байланыс болуы мүмкін

 АКТ қолдану дағдылары

Ғаламтор желісінен іріктеу материалдарын табу

Бастапқы білім

Ұсынылатын алдын ала Білім 6-8 сыныптар үшін Дүниежүзілік тарих курсының жеке бөлімдерінің мазмұнын қамтиды (әсіресе, 8 сынып) • Әсіресе, Ресей, Жапония, Қытай тарихы бойынша ХІХ ғасыр тарихы, соның ішінде саяси дәстүрлер мен экономикалық құрылым.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

(10 мин.)

(БЫМ). Мұғалім сыныпқа талқылау үшін сұрақ қояды:

Көшбасшы деген кім? Саяси көшбасшылық дегеніміз не?

  • Ағылшын тілінен аударғанда "басшы", "жүргізуші" дегенді білдіреді»;
  • Қандай да бір топта беделді тұлға;
  • Стильге байланысты олар демократиялық, авторитарлық, тоталитарлық болып бөлінеді;
  • Саяси көшбасшылық көшбасшының жеке қасиеттеріне, сондай-ақ билікке ие болуды болжайтын ресми-лауазымдық мәртебеге байланысты адамдардың үлкен топтарына ықпалынан көрінеді;
  • Көшбасшы саяси жағдайды талдайды қоғамның жағдайын дұрыс бағалайды;

(М) В. И. Лениннің, И. Сталиннің және Л. Троцкийдің суреттерін көрсету және сұрау:

Бұл адамдарды не байланыстырады?

Жұптық жұмыс:

  • Троцкий мен Сталинге досье жасау (ресурс 1).
  • Бағалау критерийлері:
  • - қысқаша өмірбаяндық ақпарат;
  • - саяси қызметі;
  • - бұл қайраткерлердің мемлекеттің болашағына көзқарасы.

Сабақ тақырыбын және мақсатын жариялау:

Презентация

В.И. Лениннің «Съезге хат» еңбегінен үзінділер

Сабақтың ортасы

25 мин

(М/С) мұғалім В. И. Ленин қайтыс болғаннан кейін КСРО-да қалыптасқан саяси жағдай туралы сыныпқа түсіндіреді:

  • В. И. Лениннің өлімінен кейін бұл құжатты оның нақты өсиеті деп атай бастады. Онда Ленин Сталинді «дөрекі адам" деп атады және Орталық комитеттен оны РКП(б) Бас хатшысы қызметінен түсіру туралы мәселені қарауды ұсынды.
  • Бұл пікірдің пайда болуына Сталиннің көсемнің әйелі Надежда Крупскаямен қақтығысы себеп болды. Бірақ Бас хатшы орнынан алынған жоқ.
  • Тіпті "Ленин өсиетіндегі" «жағымсыз» фактілер ұзақ уақыт жария болған жоқ.
  • Сталин туралы дау-жанжалды бағасы бар мәтін тек партияның XX съезд уақытында ғана жұртшылықтың игілігі болды (Хрущев өз сөзінде пайдаланды).

Жұппен жұмыс: В. И. Лениннің хатын зерттеу (ресурс 2)

  • 1922 жылдың соңында қатты науқас Ленин өзінің жақын серіктеріне мінездеме берген "съезге хат" жазды.
  • Осы хаттың үзінділерін зерттеңіз. Хатты талдап, жасалған досьені салыстырыңыз.
  • Ленин өзінің мұрагері ретінде кімді қалады? Неліктен?

(М/С) 1927-1939 жылдардағы негізгі оқиғалардың тізімін қарастыруды және КСРО - да қандай саяси режим орнағанын болжауды ұсынады?

Содан кейін оқушылардың жорамалдарын тыңдайды және бірге анықтама құрастырады:

Тоталитарлық саяси режим - бұл бүкіл қоғамның және биліктің жеке тұлғасының толық саяси, экономикалық, идеологиялық бағыныстылығына; өмірдің барлық салаларына мемлекеттің жаппай бақылауына; адамның құқықтары мен бостандықтарын іс жүзінде сақтамауына негізделген мемлекеттік билік жүйесі.

Презентация

Сабақтың соңы

10 мин

(Қ/Б) мұғалім өз бетінше зерттеу жүргізуді және үй жұмысын дайындауды ұсынады: бейнені көру " XX ғасырдың бірінші жартысында мәдениеттің дамуы»

Рефлексия

  • Тоталитаризмнің қалыптасуы мен дамуының алғышарттары қандай?
  • Сталиндік саяси режим елді қаншалықты өзгертті?

" XX ғасырдың бірінші жартысында мәдениеттің дамуы»https://www.youtube.com/watch?v=JySvpfhOwBc

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Досье жасау кезінде көбірек қолдау:

Сіз оқушыларға критерий бере аласыз:

бұл қайраткерлердің ел болашағына көзқарасы

Күрделі тапсырма:

оқушылар кеңес халқының жағдайын өзгерту және тоталитарлық, Сталиндік режимді қалыптастыру туралы қорытынды жасай алады

Түрлі өлшемдер бойынша қалыптастырушы бағалау мүмкіндігі бар:

* Жұптар мен топтарда пікірталас сапасын өлшеу;

* Оқушыларға олардың ойлауын қолдау үшін алдын-ала оқуға сілтемелерді ескеру;

* Оқушылар өз пікірлерін дәлелдермен қаншалықты жақсы бекітетінін анықтау;

Оқушылар сыныптастардың ауызша және жазбаша үлесін өздері әзірлеген критерийлерді пайдалана отырып бағалай алады.

Іс-әрекет түрін ауыстыру.Зейінін аудару. Ноутбуктермен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік техникасы.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу