Неліктен қоғам «қызылдар» мен «ақтарға» қақ жарылды? Дүние жүзі тарихы, 8 сынып, сабақ жоспары.
Дүниежүзілік тарихы, 8-сынып
Қысқа мерзімді жоспар
Бөлім | 3-бөлім. 1917 жылғы Ресейдегі революция |
Сабақ тақырыбы | Неліктен қоғам «қызылдар» мен «ақтарға» қақ жарылды? |
Оқу мақсаты: | 8.1.1.1. Қазан төңкерілісінің әлеуметтік құрылымды өзгертуде әсерін сипаттап, тарихи оқиғалардың нәтижелерін талдау |
Тарихи концепт: | Себеп және салдар |
Сабак мақсаттары | •1918 жылы орыс қоғамының топтарға бөлінуінің себептерін анықтайды; •тарихи құжаттардың талдау дағдыларын дамытуды жалғастырады; • Азаматтық соғыс трагедиясы мемлекеттік құрылыстың әдісі, өмірдің барлық ұйымы ретінде жек көрушілікті, зорлық-зомбылықты және еркіндікті бас тартуға үйрететінін түсінеді. |
Бағалау критерийлері | Оқушылар анықтайды:
|
Тілдік мақсаттар. Пәндік терминология | Тіл біліктілігін дамыту: Тыңдалым: мұғалімнің түсініктемелерін қабылдағанда, практикалық тапсырмаларды орындағанда және топтық жұмыс орындағанда. Оқылым: практикалық тапсырмаларды орындау барысында мәтінмен жұмыс жасау. Жазылым: практикалық тапсырмаларды орындау барысында жазылым жұмысын орындау. Айтылым: топтық пікірталас кезінде; жұппен талқылау кезінде; өз жұмыстарын қорғау кезінде. Оқушылар: Қазан төңкерілісінің әсерінен қоғамдағы өзгерістер туралы өз пікірін қалыптастырады. |
Арнайы пәндік лексика және терминология | Патша, автократия, аристократ, шаруа, пролетариат, зиялы қауым Социализм, марксизм, ленинизм, демократия, меньшевик, большевик, эсеры |
Диалог және жазылым үшін пайдалы сөздер мен сөз тіркестері | 1917 жылға дейін Ресейдің әлеуметтік құрамы… болды. Бірінші дүниежүзілік соғысқа дейін ресейлік экономика … негізделді. 1917 жылға дейін ресейлік басқару жүйесі … болды. Ленин … деп санаған большевиктер партиясын құрды. Меньшевиктер … деп санады. Төңкеріліске дейін Ресейдің негізгі саяси топтары … болды. |
Құндылықтарды дарыту | Тарих, мәдениет және тілдің ортақтығы; Қазақстанның тәуелсіздігі; азаматтық жауапкершілік |
IT-дағдылардың қалыптасуы | Сабақта интерактивті тақта мен презентация пайдаланылады. |
Пәнаралық байланыстар | Бұл сабақта тарихи оқиғалар Қазақстанның территориясында қарастырылып, Қазақстан тарихымен байланысты |
Бастапқы білім | Ұсынылған бастапқы білім қоғамның құрылымын және экономиканың дамуын білуді қамтиды (8-сынып), сондай-ақ саяси құрылымды, экономикалық және философиялық теорияны, әсіресе марксизм теориясын (8-сыныптан бастап) білу. |
Дифференциация | Сабақтың әр кезеңінде жасырын дифференциация бар. Оқушылардан күтілетін нәтижелерінде оқушыларды жеке қолдау көрсетуде, оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып, білім беру материалдары мен ресурстарын таңдауда дифференциация байқалады. (Гарднердің бірнеше интеллект теориясы). Дифференциация уақытты басқару негізінде сабақтың кез келген кезеңінде қолданылуы мүмкін. |
Сабақтың кезеңдері
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
Сабақтың басы 0-2 мин | 1. Психологиялық релаксация, шынықтыру. 2. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың парталарындағы тәртіп, оқу құралдарының болуы және т.б. | Оқушылардың білімін тексеру үшін мұғалімнің сұрақтары, оқушылардың жұмыс дәптерлеріндегі жазбалары |
4-5 мин | БЫМ: Қазан төңкерілісінен кейін Ресейдің саяси жағдайын слайд арқылы көрсету. 1. Сабақ тақырыбымен танысу, дәптерге жазу. Мұғалім сабақтың тақырыбын жазуға және зерттеу сұрағына жауап беру үшін қажет әрекеттерді ойластыруға кеңес береді. 2. Мақсатты тұжырымдау: зерттеу бағытын құру; оқу мақсаттары, бағалау критерийлері және тарихи тұжырымдамасымен танысу. Оқушылармен зерттеу бағыттары анықталады:
Осылайша, сыныптағы зерттеу жұмысы барлық оқу мақсаттарына жетуге және тарихи тұжырымдаманы жүзеге асыруға мүмкіндік береді: себеп-салдар. | |
7-10 мин | Ж Мұғалім «ақ» және «қызыл» қозғалыстардың бағдарламасын талдауға кеңес береді. Қай қозғалыс келесі әлеуметтік топтарды қолдайды: Шаруалар Жұмысшылар Офицерлер Зиялылар Буржуазия С Мұғалім «Қарсы күштердің әлеуметтік құрамы» кестесін көрсетеді және оқушыларды ақ және қызылдардың әлеуметтік құрамын талдауды сұрайды. Сұрақты талқылау: Неліктен Қазан төңкерілісінен кейін ел ішіндегі бөліну болды? Дескриптор:
| Презентация Дидактикалық материал: ақ және қызыл қозғалыстарының бағдарламасы |
7-10 мин | Ж Мұғалім терминдер жазылған карточаларды таратып, оқушыларды білетін терминдердің анықтамаларын жазуды сұрайды. Азаматтық соғыс интервенция террор «соғыс коммунизмі» саясаты Ж Оқушылардың өз-өздерін бағалауы. Мұғалімнің дұрыс жауаптарын көрсетуі. | Презентация |
7-10 мин | Т Мұғалім сыныпты екі лагерьге бөледі: ақ және қызыд. Мұғалім зерттеу негізі болып табылатын мәтіндік материалдарды таратады. Оқущылар нәтижелерін постер ретінде ұсынады. Дескриптор: - оқушылар ақ және қызыл қозғалыстың әлеуметтік негізін көрсетеді; - оқушылар ақ және қызыл террордың фактілерін көрсетеді; - оқушылар «қызылдардың» жеңу және «ақтардың» жеңілу себептерін көрсетеді. Оқушылар «ақтарды» патшалық әскердің көпшілігі, ал «қызылдарды» халықтың көпшілігі, әсіресе шаруалар, қолдады деген қорытындыға келу керек. Мұғалім оқушыларға келесі тұжырымдамаларға келуге көмек көрсете алады. Ақтар: - іс-қимыл бірліктігін қажет ете алды; - бір саяси немесе әскери көшбасшы қажет болды; - бұқаралық бағдарламаға, ұрандарға неғұрлым тартымды және түсінікті болу керек болғанын түсінді. Қызылдар: - ең қатыгез әрекеттер жеңіске жетуге үлес қосатынына көз жеткізді; - тез әлемдік революцияға деген үмітін жоғалтты; - алдыңғы экономикалық саясатты жүргізу мүмкін еместігін түсінді. Т Топтардың жұмыстарын қорғауы, екі жұлдыз, бір тілек принципі бойынша өзара бағалауы | Дидактикалық материал |
5- 7 мин | Ж Мұғалім оқушыларға қорытынды жазуға ұсыныс береді: Азаматтық соғыстан қандай сабақ ала аламыз? Все рядком лежат Не развесть межой. Поглядеть: солдат Где свой, где чужой Белый был – красным стал: Кровь обагрила. Красным был – белым стал: Смерть побелила. М. Цветаева. | Презентация |
Сабақтың соңы 2-3 мин | С Рефлексия. «Табыс баспалдағы». Оқушылар стикерларға өз жетістіктерін жазады. | Презентация |
Дифференциация – сіз қалай көбірек қолдау көрсете аласыз? Сіз қабілеттері жоғары оқущыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз? | Бағалау – сіз оқушылардың сабақты түсіну деңгейін қалай тексересіз? | Денсаулық және техникалық қауіпсіздік ережесін сақтау |
Сабақта ақпаратты түсіну түрлерін ескере отырып, әдістемелік ақпараттар қолданылады. Дифференциация по степени успеваемости при работе в паре: более способные ученики оказывают поддержку менее способным, оказание поддержки слабоуспевающим учащимся учителем. Во время работы с текстом, проводится дифференциация, сильные ученики быстрее выполняют задание и помогают средним, по успеваемости, ученикам. | Келесі оқу мақсаттары бойынша формативті бағалау 8.1.1.1. Тарихи оқиғалар бойынша қорытындыларға анализ жасай отырып, Қазан төңкерісінің әлеуметтік құрылымдағы өзгеріске әсерін сипаттау 8.3.2.6 1918-1922 Азаматтық соғыстың себеп-салдарына анализ жасау Жақын арадағы дамуны анықтау бойынша диагностикалық бағалау Балалар Қазан төңкерісінен кейінгі қоғамның жағдайын сипаттау критерийге сай мәнін түсіну бойынша бағаланады. | Оқушылардың топтық жұмыс кезінде сыныпта жүру бойынша қауіпсіздік ережелерін сақтауы. |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру