Қазақстанда өндірілетін азық – түлік өнімдері. Дүниетану, 1 сынып, сабақ жоспары.
Пән:Дүниетану Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 7-бөлім:Тағам және сусын | Мектеп: Талдықорған қаласындағы ФМБ Назарбаев Зияткерлік мектебі | ||||||||
Күні:. | Мұғалімнің аты-жөні:Шарипова А.А | ||||||||
Сынып: 1 | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | ||||||||
Сабақ тақырыбы | Қазақстанда өндірілетін азық – түлік өнімдері | ||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 1.1 Мен және менің отбасым | ||||||||
Сабақ мақсаттары | 1.1.1.5 Тұтыну заттарына деген өз қажеттіліктерінің құрылымын, олардың қайдан келетінін анықтау | ||||||||
Бағалаукритерийлері | Білім алушылар:
| ||||||||
Сөздік қор | Сұрақтарға жауап беру барысында сөздік қорлары артады. | ||||||||
Құндылықтардыдарыту | Өзара татулыққа, өзара көмек жасай білуге, сыйластыққа, жақсы қарым- қатынас ұстануға тәрбиелеу | ||||||||
Мектептіңмиссиясын, пайымдауын, жаһандықазаматтықтыдамыту. | Қазақстандажәнебасқамемлекеттердеөндірілетіназық-түлікөнімдерінбілуарқылықарым- қатынастыартыру. | ||||||||
Пәнаралықбайланыс | « Қазақстанда өндірілетін азық – түлік өнімдері» туралы мәтінмен жұмыс жасау барысында «Ғылымға кіріспе» пәнімен байланыс жүзеге асады. | ||||||||
Алдын игерілген білім | Мұғалімнің қолдауымен дәмді және пайдалы тағамды ажырата алады. | ||||||||
Сабақбарысы | |||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||
Сабақтың басы | 1.Оқушылардың зейінін шоғырландыру . «Солтүстік, Оңтүстік» ойыны. Топ болып ойналады. «Солтүстік, Оңтүстік, Шығыс, Батыс» дегенде оқушылар аталған жаққа қарай бұрылуы керек.Егер дұрыс бұрылмаса сабақ бойынша сұрақтар қойылады. | ||||||||
Сабақтың ортасы | (Қ) Дәмді және пайдалы мәтіні бойынша сұрақтарға жауап алу. Қонақтар келгенде біз не ұсынамыз? Қонақтарға дәмді және пайдалы ұлттық тағамдар ұсынамыз. Күнделікті тамаққа не қолданады? Ет, сары май, нан, жарма, жеміс-жидектер қолдану қажет. Қазақстанда өндірілетін қандай тағам түрлерін білесің? Нан өнімдері, сүт және ет өнімдері, қант және т.б. Оларды кімдер өндіреді? Зауыттар мен комбинаттардың жұмыскерлері. Қандай елді мекенде, қандай қалаларда тағам өнімдерін шы ғаратын кәсіпорындар бар? Қазақстанның барлық облыс орталықтарында.
2.Оқушылармен бірге ОМ анықтап алу. Қазақстанда өндірілетін азық – түлік өнімдерін білу. Сен білесің бе ? Бұл айдарда оқушылар Алматы қаласының атауы қалай пайда болғаның біледі.Оқушылар Алматы қаласы екенін айтады. Алматы еліміздің қай аймағында орналасқаның анықтап, Қазақстан картасынан көрсетулерін сұраймын.Қаланы неліктен осылай атағаның сұраймын. (Т) Әр топқа Солтүстүк, Оңтүстік, Шығыс, Батыс атаулары бойынша еліміздің аймақтарына зерттеу саяхатын жасау. Оқушылар қай өңірде қандай тағам өндірілетінін анықтауы керек. Анаң саған бәліш дайындады. Анаң бәлішті жасап шығарған өндіріс орны ас үй болса шығарылған өнімі бәліш болады, Анаң ботқа дайындау үшін нелерді қосады?Осы атаған заттардың барлығы ботқаның құрамы деп аталады. Бұл сөздердің үш тілдегі атауларын айтады. Өндіріс- производство-production Өнім-продукция-product Құрам- состав- ingrediens Қазақстанның тамақ өнеркәсібі 1000-ға жуық тамақ өнімдерінінің түрлерін шығаратын көптеген салаларға бөлінеді. Кондитерлік бұйымдар өндіретін «Рахат» АҚ , шай өндіретін «Алматы шайы» ЖШС, «Сұлтан» АҚ (макарондар) Сергіту сәті. Дирижер ойыны | Слайд Слайд youtube.com/ watch?v= uJWshg8R0Xw | |||||||
Сабақтың соңы | Сабақ соңында сабақтың мақсатына оралып, кері байланыс жасау. ОМ.Қазақстанда өндірілетін азық – түлік өнімдерін білу. Елімізде өндірілетін негізгі тағам түрлері туралы білді. Барлық тағам түрі ауыл еңбеккерлері мен кәсіп орын жұмысшыларының қажырлы еңбегімен келетінің түсінді. Рефлексия: Бағдаршам Жасыл толық түсінген оқушы Сары жартылай түсінген оқушы Қызыл түсінбедім Үй жұмысы: мәтінін әңгімелеу. Қазақстанда өндірілетін азық – түлік өнімдері 74-75 бетті оқу. | ||||||||
Дифференциация –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||
Ооқушыларға дербес қолдау көрсету. | Оқушылардың айтылымын «көңілді смайл» беру арқылы бағалау, жеке жұмыстарын комментарий беру арқылы, жұптасып жұмыс жасау үдерісін бақылау арқылы бағалау. | Сергіту сәттерін өткізу. | |||||||
Жалпыбаға Сабақтыңжақсыөткенекіаспектісі (оқытутуралыда, оқутуралыдаойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?