Дәрілік препараттарды синтездеу және өндіру. Химия, 11 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 11.4С Жаңа заттар синтезі | Мектеп: | |||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||
Сынып: 11 | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | |||||
Сабақ тақырыбы | Дәрілік препараттарды синтездеу және өндіру | |||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 11.4.2.32 синтетикалық дәрілік препарат үлгісі ретінде аспиринді алу процесін сипаттау; 11.4.2.33 дәрілік заттарды өндіру проблемаларын атау; | |||||
Жетістік критерийлері | Оқушы мақсатқа жетеді, егер
| |||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар орындай алады: - дәрілік заттардың дамуы мен синтезі туралы қорытынды жасау Пәнге қатысты лексика және терминология наномасштаб
физиологиялық, ферменттер, кедергі болу, синтетикалық, синтез, липосомалар, гидрогельдер, фуллерен(дер), графен, нанотүтіктер (және), нанобөлшектер, фуллерендер, ХФУ, жер асты сулары
(Шамамен) қателер/сенімсіздік себептерін бағалау Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер арту және тебісу ... эксперимент арқылы баға алу.
Нәтиже жуық баға болып табылады, себебі ...
Қателердің мүмкін көздері және ... белгісіздік.
Менің ойымша, "нано"... білдіреді.
Мен сізбен келіспеймін деп ойлаймын.
Мен үшін/менің пікірімше/мен көзқарасым бойынша ...
Мен мүлде/толық/ толық сізбен келісемін.
Менің ойымша ...
Міне қызықты түсініктеме/шолу/пікір.
Мен түсінік беретініме сенімсізбін/маған бұл жайлы ойлау керек.
Менің сізбен келісетініме сенімсізбін.
| |||||
Құндылықтарды дарыту | Ашықтық, өмір бойы оқу, жауапкершілік | |||||
Пәнаралық байланыс | Экология, биология пәндерінен материалдар алынады. | |||||
Бастапқы білім | 10.1С Химиялық байланыс 11.2С Синтетикалық полимерлер 10.3B Аналитикалық әдістер 10.3 E Органикалық химияға кіріспе 10.4А Қанықпаған көмірсутектер 11.4В Ауыспалы металдар | |||||
Сабақ барысы | ||||||
Сабақтың жоспарланғанкезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||
Ұйымдастыру 1-10 мин | Сәлемдесу. Жағымды атмосфера қалыптастыру. Мұғалім оқушыларға бейне материал көруге ұсынады «Дәрілік препараттардың өндірісі» Талдау | https://www.youtube.com/watch?v=wvDvAEmq-cM&feature=related
| ||||
10-25 мин | Сабақтың тақырыптары мен оқу мақсаттарын хабарлау. Бағалау критерийлерін бірлесіп әзірлеу. Аспириннің тағы қандай аттарын білесіңдер? Аспириннің тағы қандай аты бар? Ацетилсалицил қышқылы. Ацетилсалицил қышқылының құрылымын оның халықаралық атауына (IUPAC) сәйкес жазыңыз. Презентация үшін өзіңізді тексеріңіз. Аспириннің химиялық қасиеттері. 1). Ең тән реакция - гидролиз. Сумен қыздырғанда гидролиз реакциясы жүреді, нәтижесінде екі қышқыл түзіледі - салицил және сірке: Салицил қышқылы құрамында екі функционалды топ бар - OH және COOH. Гидролиз ацетилсалицил қышқылының ерітіндісін суда 30 сек қайнату арқылы жүзеге асырылады. Салқындағаннан кейін салицил қышқылы суда нашар ериді, жұмсақ ине кристалдары түрінде тұнба түзеді. 2). Ерітіндінің күлгін бояуы FeCl3 бар фенолдардың реакциялық сипаттамасына енетін OH тобына байланысты. 3). Лакмус ерітіндісі қосылған кезде, ерітіндіде сірке қышқылының болуына байланысты қызғылт түс пайда болады. Жұппен жұмыс Дәрі-дәрмек өндіруде қандай қиындықтар бар? Талқылау. Бір-біріне сұрақтар қояды. Бірін-бірі бағалайды. | http://him.1september.ru/article.php?ID=200001001 (аспириннің алынуы) https://scfh.ru/papers/molekulyarnyy-nanokonstruktor-dlya-teranostiki/ (дәрілердің жеткізілуі)
https://articlekz.com/article/11934 (дәрілік заттардың қоршаған ортаға әсері) http://articles.komarovskiy.net/izobretenie-i-ispytaniya-lekarstv.html | ||||
Рефлексия | Сабақты қорытындылау. | |||||
Үйге тапсырма | Тақырыпқа байланысты қосымша материал | |||||
Қосымша ақпарат | ||||||
Дифференциация – көбірек қолдау көрсету үшін сіз не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай күрделі тапсырма бересіз? | Бағалау – Оқушылардың білімін қалай тексересіз? | Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері АКТ Құндылықтар | ||||
Мұғалім жеке және жұптық жұмыстың барысын мұқият бақылайды, студенттерге қолдау көрсетеді. Бұл тапсырманы жылдам орындаған оқушылар сыныптастарына көмектесуге немесе қосымша тапсырмаларды орындауға қатыса алады. | Жұппен жұмыс, өзара тексеру, нәтижелерді студенттер арасында талқылау. | |||||
Рефлексия Сабақ мақсаты/зерттеу мақсаты дұрыс қойылды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқу атмосферасы қандай болды? Мен жоспарлаған дифференциация жақсы жұмыс істеді ме? Уақытты тиімді пайдалана алдым ба? Менің жоспарым бойынша қандай өзгерістер болды және неге? |
| |||||
Қысқаша бағалау Қандай екі зат барынша жақсы болды (сабақ беру мен игеруді қарастыру)? 1: 2: Қандай екі зат сабақты жақсартты (сабақ беру мен игеруді қарастыру)? 1: 2: Менің келесі сабағым өтетін сынып пен жеке тұлғаларға қатысты осы сабақта мен не игердім?
|
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?