Қышқылды -негіздік титрлеудің мәні. Химия, 11 сынып, сабақ жоспары.


Бөлім:

Қышқыл және негіз ерітінділері 

Мектеп: НЗМ Көкшетау

Мерзімі:

Мұғалім: Манкей Болат

Сынып: 11

Қатысқан оқушылар саны:

Босатқан оқушылар саны:

Сабақ тақырыбы:

Қышқылды -негіздік титрлеудің мәні.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

Қышқылды -негіздік титрлеудің мәнін түсіну

Сабақтың мақсаты

  • Қышқылды -негіздік титрлеудің принциптерін түсінеді.
  • Қышқыл/сілтінің белгісіз концентрациясын титрлеу нәтижесі арқылы есептейді

Бағалау критерийлері

Сабақ соңында оқушылар

  • Қышқылды -негіздік титрлеудің негізгі принциптерін суреттейді.
  • Қышқыл/сілтінің белгісіз концентрациясын титрлеу нәтижесі арқылы есептейді.

Тілдік мақсат:

 

Оқушылар қышқылды -негіздік титрлеудің принциптерін арнайы лексика және терминологияны қолданып суреттейді.

Пән бойынша арнайы лексика және терминология:

Бейтараптау реакциясы, Титрлеу, стандарт ерітінді, пиптека, бюрет

Диалог және жазу үшін пайдалы сөз тіркестерінің жинағы:

Бейтараптау реакциясы – негіздік және қышқылдық заттардың өзара әрекеттесіп тұзд және су түзелетің реакциясы

Стандарт ерітінді – концентрациясы белгілі титрлеуге қоданатын ерітінді.

Пән аралық байланыстар

-

Құндылықтарды дарыту

Оқушылардың ұқыптылыққа үйренуі зертханалылық жұмыс атқару кезінде жүзеге асады.

АКТ қолдану дағдылары

Презентация, видео

Бастапқы білім

Ерітінділер және ерігіштік. (7.3C)

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

5 минут

Миға шабуыл:

Төмендегі ерітінділердің молярлық концентрациясын (мол/дм3) есептеңіз.

  • Көлемі 1дм3 ертіндіде 10 г NaOH ерітілген.
  • Көлемі 0.5 дм3 ерітінді құрамында 7.3 г HCl бар.

Презентация

слайд № 2

7 минут

Сабақ кіріспе талқылау сұрағы:

Сізге атауы көрсетілмеген екі химиялық стақанда концентрациясы 0,1 мол/дм3 тұз қышқылы және концетрациясы белгісіз натрий гидроксиді ерітінділері берілген.

  • Қай стақанда қышқыл және сілті бар екенін қалай анықтауға болады.
  • Натрий гидроксиді ерітіндісінің концетрациясын анықтау әдісін ұсыныңыз

Презентация

слайд № 3

8 минут

Мұғалім түсіндірмесі:

1. Қышқылдың / негіздің белгісіз концентрациясын анықтау үшін бейтараптану реакциясын қолдану арқылы қышқыл-негіздік титрлеу қолданылады.

2. Титрлеу қалай жүргізу прициптерін түсіндіріледі.

Презентация

слайд № 4-7

15 минут

Оқушылар қышқыл-негіздік титрлеу принциптерін түсінгеннен соң, титрлеу нәтижесін қолданып натрий гидроксидінің белгісіз концентрациясын тұз қышқылының белгілі концентрациясын (0,1моль / дм3) пайдаланып қадамдар бойынша есептейді

Презентация

слайд № 8-12

5 минут

Сабақ соңында оқушылар өздерінің оқуы туралы ойланады:

- не білдім?

- не түсініксіз болды?

- Немен жұмыс істеу керек?

Мүмкіндігінше оқушылар белгілі бір критерийлер арқылы өздерінің және сыныптастарының жұмысын бағалай алады.

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Қабілеті жоғары оқушыларға жоғары деңгейлі тапсырмалар ұсынылады.

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Өзін-өзі бағалау

Өзара бағалау

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.

Сабақ бойынша рефлексия

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Сабақ мақсаттары / оқу мақсаттары дұрыс қойылғанба?

Оқушылардың барлығы ОМ қолжеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталдыма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?