р – элементтердің периодтық кестеде орналасуы, атом құрылысының ерекшелігі. Алюминий және оның қосылыстары. Химия, 10 сынып, сабақ жоспары.


Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

р – элементтердің периодтық кестеде орналасуы, атом құрылысының ерекшелігі. Алюминий және оның қосылыстары.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

10.2.1.31 атом құрылысы тұрғысынан р – элементтері мен олардың қосылыстарының қасиеттерінің топта және периодта өзгеру заңдылықтарын түсіндіру;

10.2.1.32 алюминий оксиді мен гидроксидінің екідайлы қасиеттерін зерттеу;

10.2.1.33 алюминий мен оның құймаларының қолданылуын сипаттау;

Сабақ мақсаттары

Оқушы:

- атом құрылысын біледі және атом құрылысының элементтердің қасиеттеріне әсерін анықтайды;

- р – элементтердің қасиеттерінің өзгеру заңдылықтарын түсіндіреді;

- алюминий оксиді мен гидроксидінің қасиеттерін салыстырады, екідайлы қасиеттерін түсіндіреді;

- алюминий мен оның құймаларының қасиеттерін біледі және қолданылуын салыстырады;

Бағыттаушы сұрақтар

Не p – элемент деген не?

Қалай периодта және топта элементтердің қасиеттері қалай өзгереді?

Неге алюминий құймалары неге маңызды?

Жетістік критерийлері

Оқушы

Білу

р – элементтердің атом құрылысын анықтайды

Түсіну

алюминий оксиді мен гидроксидінің екідайлы қасиеттерін сипаттайды

Қолдану

алюминий мен оның құймаларының қолданылуын біледі және бағалай алады

 Тілдік мақсаттар

 

Оқушылар орындай алады:

Элементтердің қасиеттері мен олардың топ және периодта өзгеруін ауызша және жазбаша сипаттай алады

Пәнге қатысты лексика мен терминология

Екідайлы, р – элементтер, алюминий оксиді, алюминий гидроксиді, құйма

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер

Элементтерің атомдық радиусы топта ......... себебі ......

р - элементтер.........

оксидтер мен гидроксидтердің амфотерлік қасиеттері .......

 Пәнаралық

 байланыс

Физика пәні

Бастапқы білім

7, 8 сыныптардағы білім

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

0-5 мин

Сабақ басында:

Амандасу, оқушыларды түгелдеу.

Сабақтың тақырыбы мен мақсаттары айтылады.

Мақсаты: Алдыңғы білімдерін еске түсіру. Сабақ мақсаты мен күтілетін нәтижелермен танысу.

Мұғалім мен оқушының іс - әрекеті: мұғалім кездейсоқ түрде оқушыларға атом құрылысы бойынша сұрақ қояды. Оқушылар сұрақтарға жауап береді және екі элементтің атом құрылысын анықтайды.

Кері байланыс: Оқушы-оқушы

Сабақтың ортасы

5-15

15-25

25-35

(Ж) 1 Тапсырма

Мақсаты: атом құрылысы тұрғысынан р – элементтері мен олардың қосылыстарының қасиеттерінің топта және периодта өзгеру заңдылықтарын түсіндіру;

Сипаты: оқушылар р – элементтердің атом құрылысын анықтайды және қасиеттерінің периодта және топта өзгеруін сипаттайды;

Мұғалімнің іс – әрекеті:

Мұғалім кездейсоқ әдіспен оқушыларға химиялық элементтің таңбасы және атом құрылысы жазылған стикерлер таратады, қиындық туындыған жағдайда қосымша сұрақтар қою арқылы дүрыс жауапты анықтауға көмектеседі

Оқушының іс – әрекеті: оқушылар өздеріне берілген химиялық элементке сәйкес келетін атом құрылысын анықтап, тақтада берілген бос химиялық кестеге жабыстырады, алдыңғы білімін қолданып, период пен топтағы өзгерістерді анықтайды.

Бағалау критерийлері: оқушы

  • р – элементтердің атом құрылысын анықтайды

Дескприпторлар:

  • Элементтердің қасиеттерінің топта өзгеруінің негізгі заңдылықтарын түсіндіреді
  • Элементтердің қасиеттерінің периодта өзгеруінің негізгі заңдылықтарын түсіндіреді

Бағалау: өзін - өзі бағалау

(C, М) 2 Тапсырма

Мақсаты: алюминий оксиді мен гидроксидінің екідайлы қасиеттерін зерттеу

Сипаты: оқушылар топта жұмыс жасайды, бірінші топ алюминий оксидінің қасиеттерін анықтайды, екінші топ алюминий гидроксидінің қасиеттерін анықтайды, кейін топтар жауаптарын сынып оқушыларымен бөліседі. Оқушыларға қажет болған жағдайда үйлестірме материал таратылады.

Мұғалімнің іс – әрекеті: үйлестірме материал ұсынады, оқушылардың барлығы тапсырманы орындауға қатысқанын бақылайды, оқушылардың түсінігін сұрақ қою арқылы тексереді

Оқушының іс – әрекеті: оқушылар топта жұмыстанып, сұрақ жауабын іздейді, екінші топ жауабын талқылайды, сұрақтар қояды, қысқаша жазбалар жасайды.

Бағалау критерийлері:

  • Алюминий оксиді мен гидроксидінің екідайлы қасиеттерін сипаттайды

Дескрипторлар

  • «Екідайлы» терминін түсінеді
  • Оксидтер мен гидроксидтердің химиялық қасиеттерін анықтайды
  • Химиялық реакция теңдеулерін жазады және теңестіреді
  • Өз жауаптарын түсіндіреді

Бағалау: бірін – бірі бағалау

(Ж) 3 Тапсырма

Мақсаты: алюминий мен оның құймаларының қолданылуын сипаттау;

Сипаты: оқушылар мұғалім көмегімен алюминий мен оның құймаларының қолданылу аясын анықтайды, кейін жұптасып берілген мәтінді оқиды және үлестірме материалға қысқаша жазбалар жасайды;

Мұғалімнің іс – әрекеті: үлестірме материалды таратады, оқушыларға қиындық туындаған жағдайда көмектеседі;

Оқушының іс – әрекеті: алюминий мен оның құймаларының қолданылу аясын сипаттау;

Бағалау критерийлері:

  • Алюминий мен оның құймаларының қолданылуын біледі және бағалай алады

Дескрипторлар

  • Авиацияда қолданылуы;
  • Кеме құрылысында қолданылуы;
  • Темір жолда қолданылуы;
  • Құрылыста қолданылуы;
  • Электроэнергетикада қолданылуы;
  • Тұрмыста қолданылуы;

Бағалау: бірін – бірі бағалау

Үйлестірме материал

https://sites.google.com/site/himulacom/zvonok-na-urok/9-klass---vtoroj-god-obucenia/urok-no50-amfoternost-oksida-i-gidroksida-aluminia

http://metalspace.ru/education-career/osnovy-metallurgii/metallurgiya-alyuminiya/680-primenenie-alyuminiya.html

Сабақтың соңы

35-40

Үй тапсырмасы:

Айналымдарды іске асыр:

Al -> Al(OH)3 -> AlCl3 - > Al(OH)3 > Na[Al(OH)4]

Рефлексия

Сипаты: (С) сабақтың басты мақсаттарын сұрақ қою арқылы қорытындылау

Мақсаты: оқушылардың түсінігін бағалау, келесі сабақта назарда ұстау керек тұстарын анықтау

Оқушының іс – әрекеті:

Мен білдім…

Мен уйрендім…

Маған ұнады…

Мен қиналдым…

Менің көңіл – күйім…

Кері байланыс: оқушы - оқушы

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылғанба? Оқушылардың барлығыОМ қол жеткіздіме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілдіме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталдыма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқула рболды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралыда, оқу туралыда ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік /қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлуқажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
» Қазақстандағы білім беру деңгейі 10 жыл ішінде қалай өзгерді?