Галогеналкандардың элиминирлеу реакциялары. Химия, 10 сынып, сабақ жоспары.
Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 10.4А Галогеноалкандар | Мектеп: | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 10 | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Галогеналкандардың элиминирлеу реакциялары | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың түрі | Жаңа сабақты меңгеру | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 10.4.2.35 элиминирлеу реакциясының механизмін түсіндіру; | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
| ||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | Оқушылар мақсатқа жетеді,егер
| ||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар орындай алуы керек: орынбасу/ элиминирлеу реакцияларының қатынасына әсер ететін факторларды талқылау Пәндік лексика және терминология орынбасу, элиминирлеу (дегидратация), хлорфторланған, (хлорфторкөміртек), озон, синтез Диалог/жазылым үшін пайдалы тіркестер Еріткіштің маңыздылығы ... болып табылады. Этанолдың құрамы жоғары/ төмен болған сайын, жоғары/төмен .../ көп/аз ... (жүреді). Егер галогеналкан біріншілік болса, онда … Жоғарғы температуралар … тудырады Орынбасу (элиминирлеу) реакциялары үшін оңтайлы жағдай … болып табылады. | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Ынтымақтастық, бір-бірінің құндылықтарын өзара құрметтеу Азаматтық жаhандану құндылықтары: қоршаған ортаға қамқорлық жасау және дамуға ұмтылу АЖ дағдылары: Сыни және креативті ойлау, өзін-өзі қамтамасыз ету және рефлексия дағдылары, қарым-қатынас, іс-әрекеттер мен ақылға қонымды негіздеме | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Биология | ||||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Power point бойынша жұмыс | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | 9.4В Көмірсутектер. Отын. 10.2А Органикалық химияға кіріспе | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 0-12 мин | Белсендіру. Мұғалім оқушыларға нуклеофильді орын басу реакциясының механизмін естеріне түсіріп,реакция теңдеулерін жазуға тапсырма береді.
Жауаптары: | Химия_10ЕМН_10.4А Галогеналкандар _Галогеналкандардың элиминирлеу реакциялары _презентация | |||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 12-25 минут 15-25 мин 25-35 минут | Сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру. Мұғалім оқушыларға видео көрсету арқылы элиминирлеу реакциясының механизмін түсіндіреді. https://www.youtube.com/watch?v=4AlUprQGvY4 Элиминирлеу реакциялары SN1 және SN2 қаныққан көміртегі атомдарында нуклеофильді орын басу реакцияларымен қатар жүреді. Мономолекулалы элиминирлеу Е1. Реакция схемасы карбоний катионының пайда болғанға дейін мономолекулярлы ауыстыру схемасымен сәйкес келеді, яғни үзілетін топтың бөлінуі: Бұдан әрі орын басу реакциясы жүреді немесе (ортаға және шабуылдаушы бөлшектерге байланысты) протонды бөліп алу және элиминирлеу өнімі түзіледі: Егер бірнеше алкенді қалыптастыру мүмкін болса, бірінші кезекте ең көп орын басарлары бар алкендер қалыптасады. Алайда, мұндай жағдай максималды орын басқан алкен кеңістіктік қиындыққа ие болмаған кезде байқалады, төмендегідей (I): Бұл жағдайда алкеннің (II) түзілуі жақсырақ. SN1 және E1 реакцияларының ерекшеліктері қалыптасқан карбкатионның орын ауыстыруы: Оқушылар видеоны көріп,мұғалімнің түсіндірмесінен кейін кестені толтырады. Мұғалім оқушыларға қажетті қолдау көрсетеді.
Жауап:
| Химия_10ЕМН_10.4А Галогеналкандар _Галогеналкандардың элиминирлеу реакциялары _презентация Химия_10ЕМН_10.4А Галогеналкандар _Галогеналкандардың элиминирлеу реакциялары _презентация Қосымша
| |||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 35-40 минут | Қорытынды: Жұппен жұмыс. Оқушылар элиминирлеу және нуклеофильді орын басу реакциясына Венн диаграммасын салу керек. | Химия_10ЕМН_10.4А Галогеналкандар _Галогеналкандардың элиминирлеу реакциялары _презентация | |||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдаукөрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||||||||||||||||||||||||
Барлық оқушылар: Гомологиялық қатар, құрылымдық формула құра біледі. Кейбір оқушылар: Изомерлер жаза алады. | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қолжеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?