Электролиз. Ерітіңді электролизі. Химия, 10 сынып, сабақ жоспары.
Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 10.2АЭлектрлік және химикаттар | Мектеп: НЗМ, Қызылорда | |||||||||||||||||||||||||
Күні: 30.10.2015 | Мұғалімніңаты-жөні: Сапарова Г. | |||||||||||||||||||||||||
Сынып: 10 | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | |||||||||||||||||||||||||
Сабақтақырыбы | Электролиз. Ерітіңді электролизі. | |||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 10.2.3.9 Электродтардағы электролиз өнімдерін болжау үшін эмперикалық ережелерін қолдану; | |||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | - Су электролизі мағынасын түсініп , бұл процестің сутектік отын көзі ретіндегі потенциалды мүмкін мәнін түсіну - Иондары бар ерітінді арқылы электр тогының ағыны өткенде орын алатын процестерді оқып білу және түсіндіре алу -Тотығу мен тотықсыздану тұрғысынан электродтарда өтетін реакцияларды түсіндіре алу -Электродтардағы электролиз өнімдерін болжай алу. | |||||||||||||||||||||||||
Жетістік критерийлері | тотығу мен тотықсыздану тұрғысынан электродтарда өтетін реакцияларды түсіну және реакцияларын жаза алу. | |||||||||||||||||||||||||
Тілдікмақсаттар | Оқушылар жаңа лексиканы өздерінің оны түсінгенін көрсету үшін дұрыс пайдалануға қабілетті Оқушылар: Ауызша немесе жазбаша түрде деректерге сәйкес қорытынды жасай алады Пәнге қатысты лексика және терминология: анод, катод, электролиттік қаптау, электролиз, ток, элементтер (батареялар), реакция өнімі, үлгілер, тұтану, иондар болжау, арқылы өту | |||||||||||||||||||||||||
Құндылықтардыдарыту | Нақтылық, тазалық, ұқыптылық, жан-жақтылық | |||||||||||||||||||||||||
Пәнаралықбайланыстар | Физика және т.б. | |||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Power point, | |||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | Барлық алдынғы бөлімдермен байланыс бар Су ерітіндкіш ретінде (6.2B) Атом құрылысы (7.1B) Ерітінді мен ерігіштік (7.3C) Металдардың белсенділігін салыстыру 2 (8.1B) Еру және ерітінділер (9.2А) Тотығу және тотықсыздану (10.1B) | |||||||||||||||||||||||||
Сабақбарысы | ||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланғанкезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 0-5мин | Оқушылармен амандасу, сабаққа әзірлігін тексеру Өткен тақырыпқа шолу. Үй тапсырмасын тексеру. | |||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 2-15мин 16-26мин 27- 37 мин | 1. Тұздардың сулы ерітінділерінің электролизі Демонстрация: KJ ерітіндісінін электролизі. -Қандай ерітінділерде фенолфталеин таңқурай түске боялады?(катодта сілті түзілгенін білдіреді) - Қандай газ бөлінеді?(сутегі) -Анодта крахмал көгереді. Қандай зат крахмалды көгертеді?( J2.) Осы процесстін теңдеуін құрайық: KJ → K ++ J- HOH → H+ + OH- -K 2H2O + 2ē → H2↑ + 2OH- +A 2J- – 2ē → J2 2H2O + 2J- → H2↑ + 2OH- + J2 ионнды теңдеу. + 2К+ + 2К+ 2Н2О + 2КJ → H2↑ + 2KOH + J2 Катодтағы процесс түсіндіріледі. Анодтағы процесс түсіндіріледі. Электролит ерітінділеріндегі анодттық процестер.
Электролит ерітінділеріндегі катодтық процестер.
«Bilim Land» арқылы видеокөрсетілім көру: Натрий хлориді сулы ерітіндісінің электролизі Катодтағы реакция сутек иондарының тотықсыздануын көрсетеді, сондықтан газ тәріздес сутек электролиз өнімдерінің бірі болып саналады. «Bilim Land» видеокөрсетілім бойынша талқылау, қортынды жасау. «Bilim Land» тапсырма орындау: Натрий хлоридінің сулы ерітіндісі электролизденді. Сұрақтарға жауап беріңіз. Оқушыларды жұптық жұмыс орындайды 1- жұп: Натрий сульфатының ерітіндісінің электролиз схемасын жасаңыз. Анодта және катодта қандай заттар бөлінеді? 2 жұп: Мыс сульфаты ерітіндісі электролиз схемасын жасаңыз. Анодта және катодта қандай заттар бөлінеді? 3 -жұп: Мыс хлориді ерітіндісі электролиз схемасын жасаңыз. Анодта және катодта қандай заттар бөлінеді? 4 -жұп: Натрий гидроксиді ерітіндісі. 5- жұп: Мыс бромиді ерітіндісі. 6-жұп: Күкірт қышқылы ерітіндісі. Электролиз негізінде тотығу- тотықсыздану процессі екенін және катод теріс ал анод оң заряталатылғанымен танысып өттік. Осыған байланысты мына берілген ерітінділерін диссоцияланғанда катодқа және анодқа қарай қай иондар бағытталады? Әр топ берілген қосылыстарының диссоциясын құрып, тақтаға катод және анодтағы өзгерістерді жазады.(қорғау) Ионды-электронды әдіс арқылы теңестіріңіздер. Бағалау критериялары: 1.Электролиз тізбегінің орындалуы. 2.Ерітінді компонентерінің электролизі. 3.Катодтық процесс. 4.Анодтық процесс. 5.Ионды-электронды баланс құру. 6.Ионды-электронды жартылай реакция 7.Реакцияның жинақталған теңдеуі. | Презентация Bilim Land | ||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 38-40 мин | Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: - нені білдім, нені үйрендім - нені толық түсінбедім - немен жұмысты жалғастыру қажет Үйге тапсырма: Төмендегі қосылыстардың балқымаларынын электролизін жазыңыздар: магний хлориді, кальций сульфаты, күміс нитраты. | |||||||||||||||||||||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірекқолдаукөрсетудіжоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||||||||||||||||||
Барлық оқушылар: тотығу мен тотықсыздану тұрғысынан электродтарда өтетін реакцияларды түсінді. Кейбір оқушылар: тотығу мен тотықсыздану тұрғысынан электродтарда өтетін реакцияларды түсінді және реакцияларын жаза алады. | Ой талқылар кезінде жауап беруіне; Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары арқылы. | партада дұрыс отыруын қадағалау, слайдтардағы жазулардың көрнекі болуы | ||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қолжеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| |||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?