Тотығу тотықсыздану үрдістері. Химия, 10 сынып, сабақ жоспары, 2 сабақ.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 10.3 С Тотығу және тотықсыздану реакциялары | Мектеп: | ||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||
Сынып: 10 | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | ||||||
Сабақ тақырыбы | Тотығу тотықсыздану үрдістері | ||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | 10.2.3.2 Жартылай реакция әдісі арқылы тотығу-тотықсыздану реакцияларының теңдеуін құру | ||||||
Сабақ мақсаттары | Cулы ерітіндіде жүретін тотығу-тотықсыздану реакцияларының теңдеуін жартылай иондық әдіспен құру | ||||||
Бағалау критерийлері |
| ||||||
Тілдік мақсаттар
| Тотығады/тотығу, тотықсыздану, тотықсызданады сутегі қосымша, жою, үрдіс, жоғалту, арттыру, кері, орын алатын Арасындағы айырмашылық неде...? Тотығу бұл ..., мұнда тотықсыздану бұл... Тотығу\тотықсыздану орын алады, егер ...? Тотығу\ тотықсыздануүрдісінде ...? X/Y бірігеді (қосылады) \ азаяды(жоғалады),егер… | ||||||
Құндылықтарды дарыту | – Құрмет; – ынтымақтастық; – Ашықтық; – Еңбек және шығармашылық; | ||||||
Пәнаралық байланыстар | Физика | ||||||
Бастапқы білім | Алдыңғы бөлімдердің барлығы дерлік бір-бірімен байланысты. Ауадағы жану – тотығу (7.4 А) Металдар белсенділігінің салыстырмалы сипаттамасы (1) (8.1 А) Металдар белсенділігінің салыстырмалы сипаттамасы (8.1B) Атомдардағы электрондардың қозғалысы(8.2 А) Сутегі және оттегі (8.2 В) | ||||||
Сабақ барысы | |||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||
0-5 мин | (W) Оқушылардың алдыңғы сабақтағы меңгерген білімін тексеру үшін оларға тапсырма беру. ТАПСЫРМА 1. Берілген теңдеуді электрондық баланс әдісімен теңестіріңіз HCl + KMnO4 = Cl2 + KCl + MnCl2 + H2O Тексеру: Оқушылар жеке жұмыс істейді. Берілген 2-3 минутта оқушылар өз жауаптарын презентациядағы дұрыс жауаптармен салыстырып, өзін өзі бағалайды. Мұғалім оқушыларды сабақтың тақырыбымен және оқу мақсатымен таныстырады, бағалау критериилерін көрсетеді. | Презентация | |||||
6-10 мин 18-22 мин 23-30 мин 31-37 мин | (W) Ары қарай мұғалім ең алдымен оқушыларға сулы ерітінділердегі тотығу-тотықсыздану реакцияларының мысалы ретінде калий перманганаты мен калий дихроматы қосылыстарын көрсетеді. Сулы ерітіндідегі ортаның (қышқыл, бейтарап, негіздік орта) маңызын көрсете отырып, тотығу дәрежесі мен ерітіндідегі түстің өзгерісін көрсетеді. Оқушыларға презентация көшірмесі таратылады, себебі ол алдағы жаттығулар үшін қажет. (W) Оқушыларға әр түрлі ортада жартылай реакция теңдеуін жазуға көмек беретін ЖАДЫНАМАмен таныстырады. Оқушыларға ЖАДЫНАМА көшірмесі таратылады, себебі ол алдағы жаттығулар үшін қажет. (W) Кейін мұғалім оқушыларды сулы ерітіндідегі жүретін ТТР теңестіру үшін қажетті алгоритммен таныстырады. Оқушылар конспект жазып алады. Оқушыларға АЛГОРИТМ көшірмесі таратылады, себебі ол алдағы жаттығулар үшін қажет. (W) Кейін мұғалім сулы ерітіндіде жүретін Мысал 1 ТТР ҚЫШҚЫЛ ОРТА бойынша K2Cr2O7 + Na2SO3 + H2SO4 → Cr2(SO4)3 + Na2SO4 + K2SO4 + H2O реакциясын оқушылармен толық түсіндіреді және талдайды. Тотығу дәрежесі өзгерген иондардың жартылай реакция теңдеуін жазуды және иондық теңдеуді шығаруды, реакцияны теңестіруді көрсетеді. Дәл осылай, Мысал 2 БЕЙТАРАП ОРТАДА жүретін Na2SO3 + KMnO4 + H2O → Na2SO4 + MnO2 + KOH және Мысал 3 СІЛТІЛІК ОРТАДА жүретін Na2SO3 + KMnO4 + KOH → Na2SO4 + K2MnO4 + H2O реакциясы толық талданады. (P) ТАПСЫРМА 2. Жұптық жұмыс. Төмендегі реакцияларды жартылай иондық баланс әдісімен теңестір. 1. K2S+KMnO4+H2SO4= S+MnSO4+K2SO4+H2O 2. K2S+KMnO4+H2O=MnO2+S +KOH 3. KMnO4+K2S+KOH=K2MnO4+SO2↑+H2O Мұғалім оқушыларға дұрыс жауаптарын береді және кері байланыс беріледі. (I) Қалыптастырушы бағалау.
Тотығудың жартылай теңдеуі: Тотықсызданудың жартылай теңдеуі: Иондық теңдеуі:
Тотығудың жартылай теңдеуі: Тотықсызданудың жартылай теңдеуі: Иондық теңдеуі: | Тарапта материалдар мен презентация | |||||
Рефлексия 38-40 мин | Оқушылар бірілген смайликтер бойынша өз ойларын ортаға салып, бөліседі.
| ||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||
| Мұғалімнің жеке жұмысты тексеріп, сабақта талдау. | Белсенді іс-әрекеттер – топтық, жеке жұмысты жазбаша және ауызша орындау. |
Ой жүгірту Сабақ мақсаттары/ оқыту міндеттері шынайы болды ма? Оқушылар бүгін нені үйренді? Сабақ үстіндегі ахуал қандай болды? Менің жоспарлаған дифференциация жақсы жұмыс жасады ма? Таймингті ұстандым ба? Мен өз жоспарыма қандай өзгерістеренгіздім және неге? |
| |
Негізгі бағалау Қандай екі зат өте жақсы өтті (екеуінде қарастырыңыз, сабақ беруді де, оқытуды да)? 1: 2: Қандай екі зат сабақты одан да жақсы ете алатын еді (екеуінде қарастырыңыз, сабақ беруді де, оқытуды да)? 1: 2: Келесі сабақты жоспарлау үшін қолдана алатындай осы сабақта сынып немесе жеке тұлғалар туралы нені білдім? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» Freedom bank-те керемет акция! 1000 ₸ кэшбек сыйлайды
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды