Тұз ерітінділерінің және балқымаларының электролизі. Химия, 10 сынып, сабақ жоспары.
Бөлім: 10.2A Химиялық реакциялар заңдылығы | Мектеп: НИШ Тараз | ||||||||||||
Күні: | Мұғалім: | ||||||||||||
Сынып 10 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||||||||
Сабақ тақырыбы | Тұз ерітінділерінің және балқымаларының электролизі. | ||||||||||||
Оқыту мақсаты | 10.2.3.3 ерітінді және балқыма арқылы электр тоғы өткен кезде жүретін үдерістерді оқу және түсіндіру 10.2.3.4 электролит ерітінділерін және балқымаларын электролиздеу кезінде электродтарда түзілетін электролиз өнімдерін болжау | ||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
| ||||||||||||
Бағалау критерийлері |
| ||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар: -ауызша немесе жазбаша түрде деректерге сәйкес қорытынды жасай алады Пәнге қатысты лексика мен терминология анод, катод, электролиттік қаптау, электролиз, ток, элементтер (батареялар), реакция өнімі, үлгілер, тұтану, иондар, болжау, арқылы өту Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер Иондық қосылыс суда еріген кезде, онда … Ток ерітінді арқылы өтетін кезде, X болады X болды, сондықтан Y болуы керек/ бола алады Z Біздер X болжадық, бірақ Y болды | ||||||||||||
Бастапқы білім | Атом құрылысы Ерітінді мен ерігіштік Металдардың белсенділігін салыстыру Еру және ерітінділер Тотығу және тотықсыздану | ||||||||||||
Құндылық тарды дарыту | Коллаборация, өзін өзі оқыту, көп тілділік (кейбір тапсырмалардың құрастырылуы ағылшы тілін үйреніп, сол тілде түсіндіруді қажет етеді | ||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||||
Ұйымдастыру кезең 0 – 2 минут | Оқушылармен сәлемдесіп, сабаққа дайындығы тексеріледі және позитивті атмосфера қалыптастырылады. | ||||||||||||
Ой қозғау 2 – 5 минут | Сабақтың тақырыбын тақтада көрсетілген суреттер бойынша оқушылармен бірге ашады, сабақтың мақсаттары мен жетістік критерийлерімен танысу. Алдыңғы сыныптарда қарастырған электролиттік диссоциация туралы сұрақ – жауап арқылы еске түсіру. | ||||||||||||
Жаңа сабақты меңгеру 5 – 10 минут 10 – 12 минут
12 – 14 минут 14 – 18 минут 18 – 27 минут 24 – 32 минут
32 – 36 минут | Мұғалім түсіндірмесі:Электролиз процесін түсіндіру. Оқушылармен жаңа заттар алу мүмкіндігіне назар аударып, реакцияларды қолдану туралы талқылаңыз. Электролиздің табиғатын және қолдануын түсіндіріңіз. Оқушыларға bilimland сайтынан бейне көрініс көрсетіңіз
Бейне көріністі талқылау. Оқушылар мыналарға көңіл аудару керек: түзілген заттардың агрегаттық күйлеріне, электролиздің жүру шарттарын, электролиз өнімдерінің құрамын. Жұптық жұмыс Оқушылар осы үрдістердің сызбаларын құру қажет. Мұғалім тексере отырып кері байланыс жасайды Тапсырма 1 . Сөйлемдерді аяқтаңыз. Көп нүктелердің орнына тиісті сөзді қойыңыз. Мұғалім кері байланыс жасайды Тапсырма 2 « сәйкестендіру» Оқушылар жекке жұмыс ретінде орындайды. Жұмысты аяқтағаннан кейін қасындағы оқушымен алмасып бірін – бірі тексеріп бағалайды, жауаптар тақтадан көрсетіледі Оқушыларға bilimland сайтынан бейне көрініс көрсетіңіз
Бейне көріністі талқылау, сызбасын жазу катод пен анодта түзілетін өнімдерге назарларын аудару Мұғалімнің түсіндірмесі: «Электролизер арқылы өтетін электрондар ағыны» Ерітіндідегі катиондар теріс зарядталған катодқа қарай қозғалады, ал аниондар оң зарядталған анодқа қарай қозғалады. Жеке жұмыс: Электролиз реакциясын жазу. Мұғалім бірнеше тұздардың балқымасы мен ерітінділердің формулаларын береді , оқушылар бірі тақтада кейбірі орындарында отырып орындайды. Реакция теңдеулерінің жауаптарын тақтадан көрсетеді. Оқушылар тақтадан жауаптарымен өздерінің жауаптарын салыстырып өзін өзі бағалайды. Берілетін формулалар: Натрий хлориді, мырыш хлориді, мыс хлориді , магний хлориді, натрий йодиді. Тапсырма 3 а,b Қажетті сөздерді қолданып кестені толтыру. Тапсырманың жауаптары тақтадан көрсетіледі, оқушы өздерінің жұмыстарын тексереді. Өзін – өзі бағалау. |
мұғалім үшін қосымша Видео-лекции об электролизе: https://www.youtube.com/watch?v=-ROZ0KU5ncM; https://www.youtube.com/watch?v=LtuAF1BL97U | |||||||||||
Сабақты қорытындылау 36 – 38 минут | Жеке тапсырма Тапсырма 4 Натрий хлоридінің сулы ерітіндісі электролизденді. Сұрақтарына жауап жазу. | ||||||||||||
Рефлексия 38 – 40 минут | Сабақ мақсатына қайта оралу Оқушылар сабаққа жазбаша түрде кері байланыс береді
| ||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||||
Үлгермеуші оқушыларға тапсырма орындау үшін қосымша кестелер, графикалық ақпараттар Тақырыпты жақсы меңгерген оқушылар интернет ресурстарын қолданып тақырып бойынша қосымша ақпараттар алады | Оқушылар тақырыпты талқылау барысында өздерін бағалайды Мұғалім оқушылардың жауаптарының жетістік критериіне сай келуін бақылайды Оқушылар электрондық конфигурацияны Ауфбау принципі арқылы жаза отырып, толық түсінік береді Оқушылар период және топ бойынша қасиеттердің өзгеруіне :қайнау және балқу нүктелері, атом радиусы, иондану энергиясы, белсенділігі және т.б. дұрыс түсінік бере алады | Оқушылар ТОҚ қолданып интернет ресурстарына сүйенеді | |||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?