Период және топ бойынша қосылыстардың тотығу-тотықсыздану қасиеттерінің өзгеру заңдылықтары. Химия, 10 сынып, сабақ жоспары.


Бөлім:

10.1D Периодтылық

Мектеп: НЗМ Тараз

Күні:

Мұғалім:

Сабақ тақырыбы

Период және топ бойынша қосылыстардың тотығу-тотықсыздану қасиеттерінің өзгеру заңдылықтары

Оқыту мақсаты

10.2.1.3 Период және топ бойынша қосылыстардың тотығу-тотықсыздану қасиеттерінің өзгеру заңдылықтарын болжау

10.2.1.4 Кестедегі орны бойынша химиялық элементердің және олардың қосылыстарынын қасиеттерін болжау

 Сабақ мақсаттары

Оқушылар

  • Период және топ бойынша элементтердің тотығу дәрежелерінің өзгеру заңдылықтарын анықтау
  • Период және топ бойынша тотығу-тотықсыздану қасиеттерінің өзгеруін болжау
  • Кестедегі орны бойынша элементтердің және олардың қосылыстарының қасиеттерін болжау

 Тілдік

 мақсаттар

 

Оқушылар

  • период және топ бойынша ауызша және жазбаша элементтердің қасиеттерінің өзгеруін сипаттайды

Терминология:

Периодтылық, ТТР, тотығу, тотықсыздану, тотықтырғыш, тотықсыздандырғыш

Бағалау критерийлері

Оқушылар дұрыс орындайды:

  • Период және топ бойынша тотығу-тотықсыздану қасиеттерінің өзгеруін болжайды
  • Кестедегі орны бойынша элементтердің және олардың қосылыстарының қасиеттерін болжайды

Бастапқы білім

10.1 (A) Атом құрылымы

7.3 химиялық элементтердің периодтық кестесі

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

15 мин

Сәлемдесу. Сыныпта жағымды атмосфера орнату

Нәтижелі жұмысқа бағдар

Сабақ тақырыбын таныстыру

Оқыту және сабақ мақсаттарымен таныстыру

ҚАЙТАЛАУ: ПЕРИОДТЫҚ ЖҮЙЕ

Сабақтың басында оқушыларға химиялық элементтердің периодтық кестесінің картасын толтыру ұсынылады

  • Оқушыларға картаны көрсетіңіз:

  • 1 мен 22 аралығындағы нөмірлерді дайындаңыз
  • Оқушыларға бір нөмірді жазуды ұсыңыз
  • Оқушылар нөмірмен картаға сәйкес тұжырымдама құрастырады
  • Тапсырманы орындауға 3 минут беріледі
  • Оқушылар жауаптарын қағаз парағына жазып, тақтаға іледі
  • Бірін-бірі бағалайды

Ой шақыру : кестені толтырыңыз – ТТР

Оқушыларға тотығы-тотықсыздану реакция процестери деген кестені толтыру ұсынылады:

тотығу

тотықсыздану

Дескрипторлер:

  • оттегінің жоғалуы
  • оттегінің қосылуы
  • сутек жоғалуы
  • сутек қосылуы
  • электрондарды жоғалуы

электрондарды қосылуы

  • Реакцияға сүйене отырып, ТТР сипаттаңыз?
  • Оқушыларға ТТР еске түсіру үшін видеоматериал көрсетіледі?
  • Тапсырманы сұрақпен аяқтаңыз: Видеоматериалға, тапсырмаларға сүйене отырып, жауап беріңіз: үшінші периодтың кай элементі тез тотығады және тотықсызданады
  • Дұрыс жауапты оқушылар келесі видеодан көре алады

Презентация

Жұмыс парағы

Презентация

Жұмыс парағы

Сабақтың ортасы

5 мин

10 мин

15 мин

20 min

10 min

ТАПСЫРМА 1: ВИДЕО – ТТР

  • Видео көру барысында оқушылардан қажетті мәліметтерді жазып отыруды сұраңыз
  • Оқушылардан сұраңыз:
  • Тотығу дегеніміз не?
  • Тотықсыздыру дегеніміз не?
  • Тотықтырғыш дегеніміз не?
  • Тотықсыздырғыш дегеніміз не?
  • Оқушыларға тақтаға жайғана реакция жазуға тапсырма беріледі
  • Осы реакция бойынша тотығу және тотықсыздыру үрдістерін түсіндіру ұсынылады
  • Тапсырманы сұрақтармен аяқтаңыз: тотығу және тотықсыздану үрдістерін қайталаған соң, топпен период бойынша тотығу-тотықсыздану қасиеттерінің өзгеруін болжауда қалай ТТР концептін колдануға болады

ТАПСЫРМА 2: Периодпен топ бойынша тотығу дәрежелерін анықтау - жеке/жұптық жұмыс

  • Оқушыларға айтыңыз, келесі тапсырманы орындауға тотығу және тотықсыздыру үрдістері туралы біліміндерін қолдануы қажет болады
  • Жұмыс парағын таратып беріңіз

Сұрақтың мысалдары:

  • Екінші период элементерінің тотығу дәрежелерін жазыңыз?
  • Үшінші период элементерінің тотығу дәрежелерін жазыңыз?
  • Кестені толтырыңыз:

Периодтағы тотығу дәрежелерінің өзгеруі

Топта тотығу дәрежелерінің өзгеруі

  • Оқушыларға тапсырманы орындауға 5 минут беріңіз
  • Оқушыларға жауптарын тақтаға шығып көрсетіңіз
  • Басқа оқушыларға өз жұмыстарын тақтадағы жауаппен салыстырсын деп ұсыныңыз
  • Период және топ бойынша тотығу қасиеттері калай өзгеретінің талқылаңыз
  • Оқушылардың сұрақтарына жауап беріңіз

ТАПСЫРМА 3: ТОТЫҒҮ ЖӘНЕ ТОТЫҚСЫЗДАНУ БОЙЫНША ТАҚТАНЫҢ АЛДЫНДА ТОПТЫҚ ЖҰМЫС

  • Тотығу дәрежелерің анықтағаннан кейн, топпен период бойынша тотығу-тотықсыздану қасиеттерінің өзгеруін болжайды
  • Сыныпты 4 топқа бөліңіз

Сұрақтың мысалдары:

Топ бойынша тотығу-тотықсыздану қасиеттерінің өзгеруі

Период бойынша тотығу-тотықсыздану қасиеттерінің өзгеруі

түсіндіруі

түсіндіруі

Элементтердің қасиетерінің өзгеру үлгісін колдана отырып, келесі сұрақтарға жауап беріңіз

  • Екінші период бойынша ең күшті тотықсыздандырғышты анықтаңыз?
  • Екінші период бойынша ең күшті тотықтырғышты анықтаңыз?
  • Жауаптарын жазу үшін 5 минут беріледі
  • 5 минуттан кейн «галерия аралайды» деген жұмыс ұсынылады
  • Топпен период бойынша тотығу-тотықсыздану қасиеттерінің өзгеруін талдаңыз

ТАПСЫРМА 4: ТОПТЫҚ ЖҰМЫС - ЭЛЕМЕНТТЕРДІҢ ЖӘНЕ ОЛАРДЫҢ ҚОСЫЛЫСТАРЫНЫҢ КЕСТЕДЕГІ ОРНЫ БОЙЫНША ҚАСИЕТТЕРІН БОЛЖАУ

  • Оқушыларға жұмыс парақтарын таратыңыз
  • 3 – ші периодтағы элементтердің сумен және қышқылдармен әрекеттесу реакциясын жазуды ұсыныңыз
  • Жұмысты орындауға 5 мин беріңіз

Сумен әрекеттесуі

Оттекпен әрекеттесуі

Элементтердің осы реакциядағы қасиеттерінің өзгеруін түсіндіріңіз

  • Бір оқушыны тақтаға теңдеуді жазуды сұраңыз
  • Топпен период бойынша тотығу-тотықсыздану қасиеттерінің өзгеруін талдаңыз
  • Теңдеуге карап ТТ қасиеттері қалай өзгеретінін сұраңыз

ТАПСЫРМА 5: ЖЕКЕ ЖҰМЫС

  • жұмыс парақтары окушыларға таратылады
  • жұмысты орындауға 8 минут беріледі

Сұрақтардын мысалы:

1.Қосылыстардағы элементтердің тотығу дәрежелерін анықтаңыз. K, Ca, Ga, Ge,, As, Se, Br, Kr

  • Жұмысты тексеріңіз

Презентация

https://www.youtube.com/watch?v=NaGQ9VI5mwg

Презентация

Жұмыс парағы

Презентация

Жұмыс парағы

Презентация

Жұмыс парағы

Презентация

Жұмыс парағы

Сабақтың аяғы

5 min

Кері байланыс

  • Оқұшыларға бұгіңгі сабақта не ұйренгендері туралы және қандай сұрақтары қалды деп сұраңыз
  • 3 минуттан соң, окушылардан жазбашалырымен бөліскенін сұраңыз
  • Оқушылардан кер байланыс жинап алыңыз, сұрақтардын жауаптарын келесі сабақта алатынын айтыңыз

Сабақтын мақсаттарына кайтадан оралыңыз. Сабақты қортындысы.

Қосымша мәлімет

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Үлгермеуші оқушыларға тапсырма орындау үшін қосымша кестелер, графикалық ақпараттар

Тақырыпты жақсы меңгерген оқушылар интернет ресурстарын қолданып тақырып бойынша қосымша ақпараттар алады

Оқушылар тақырыпты талқылау барысында өздерін бағалайды

Мұғалім оқушылардың жауаптарының жетістік критериіне сай келуін бақылайды

Оқушылар электрондық конфигурацияны Ауфбау принципі арқылы жаза отырып, толық түсінік береді

Оқушылар период және топ бойынша қасиеттердің өзгеруіне :қайнау және балқу нүктелері, атом радиусы, иондану энергиясы, белсенділігі және т.б. дұрыс түсінік бере алады

Оқушылар ТОҚ қолданып интернет ресурстарына сүйенеді

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?