Минералды тыңайтқыштар. Химия, 9 сынып, сабақ жоспары.
Сабақ жоспары
Сабақ: Күні: Сынып: 9 Күні : | Мектеп: ФМБ НЗМ , Астана қаласы Мұғалімнің аты-жөні: Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы | Минералды тыңайтқыштар |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
|
Бағалау критерийлері | Білім алушы мақсатқа жетеді, егер:
|
Тілдік мақсаттар | Үш тілдегі ғылыми терминология. Тақырыптық сөздік. минералды тыңайтқыштарды жіктеу, минералды тыңайтқыштар ... азоттық тыңайтқыштар, фосфорлы тыңайтқыштар, калий тыңайтқыштары. аммоний нитраты құрамында қоректік заттар бар ... |
Құндылықтарды дарыту | Оқушыларда негізгі адами құндылықтар: кез келген жағдайда сыныптастарымен жақсы қарым-қатынаста болу, әділ болу, шешім қабылдау кезінде бастамашыл болуды қалыптастыру. |
Пәнаралық байланыстар | Биология, экология |
Бастапқы білім | Химиялық формулалар (8кл) Күкірт, азот және фосфор қышқылының тұздары |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
Сабақтың басы
| - Амандасу - Сабақ тақырыбымен, барысымен және бағалау критерийлерімен, оқу мақсаттарымен таныстыру. - Сабақ барысында жақсы көңіл-күймен отыру - В суретіндегі гүлді жақсарту жолдарын жұпта талқылап, жауаптарыңызды ұсыныңыздар:
Содан кейін білім алушылар өсімдіктердің қалыпты дамуы мен өсуінің негізгі шарттары туралы қорытындыға келеді. Олар дәптерге негізгі шарттар: жарық, су, жылу және минералды тыңайтқыштарды жазу керек | 1-3 слайдтар |
Сабақтың ортасы | - Өсімдіктер қалыпты өсу мен даму үшін 18-ге жуық химиялық элементтерді қажет етеді. Оқушыларды алдымен өздерінің тізімін сұраңыз. Содан кейін слайд ұсынамыз - Минералды тыңайтқыштар - өсімдіктер үшін қажетті қоректік заттар бар бейорганикалық қосылыстар. Минералды тыңайтқыштар түрлі минералды тұздар түрінде қоректік заттар бар. - bilimland сайтындағы тапсырма. Кілт сөздерді жазу. -Минералды тыңайтқыштарды классификациялау -Жалпы классификация - Қоректік заттардың рөлі -Минералды тыңайтқыштардың құрамын анықтау. Дәптерге жазу.
-№14 слайдтағы тапсырманы орындау - Фосфатты тыңайтқыштардың жіктелуі және құрамы. - Екі минералды тыңайтқыш берілген. Олардың қайсысында жоғары қоректік заттар бар екенін және қаншалықты жоғары екенін анықтаңыз? (аммоний нитраты және қос суперфосфат)
- Минералды тыңайтқыштарды пайдаланудың экологиялық аспектілерін талқылау қажет. Минералды тыңайтқыштарды қолданудың қоршаған ортаға әсері қандай? (Жұптық жұмыс) | 5-12 слайдтар https://bilimland.kz/ru/courses/chemistry-ru/neorganicheskaya-ximiya/ehlementy-i-ix-soedineniya/lesson/mineralnye-udobreniya https://www.youtube.com/watch?time_continue=17&v=rGUw1A0N56E слайды № 12-19 |
Сабақтың соңы | - Тақырыпты бекіту бойынша жұмыс. «Сен маған, мен саған» ойыны. • Жұпта екі сұрақ қойып, оларға «Минералды тыңайтқыштар» тақырыбына жауап беру қажет. - Сабақты қорытындылайық. Рефлексия: «Жетістік баспалдағы». Оқушылар қандай деңгейде екенін анықтауы және олардың жауаптарын түсіндіруі керек. - Үй жұмысы. «Минералды тыңайтқыштар» тақырыбы бойынша плакат жасау Критерийлер: 1. мазмұны (анықтау, жіктеу, мысалдар, қоректік заттардың рөлі, қоршаған ортаға әсері) 2. эстетика 3. шығармашылық құпталуы (ремусты қосуға болады) 4. А-3 форматтағы парағы |
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
Топта жұмыс жасағанда белсенді оқушылар қалған оқушыларға көмектесіп отырады. Оқушылардың арасындағы ақпарат алмасу қалған оқушыларға үнемі пайдасын тигізіп отырады. Жұздызшамен белгіленген тапсырмалар- күрделі тапсырмалар | Сабақты бағалау ретінде оқушылар рефлексияны көрсетеді. Сондай-ақ практикалық жұмыс барысында оқушылар сабақ материалын қалай меңгергендігі белгілі болады. | Тәжірибелік жұмыс кезінде қауіпсіздік ережелерінің сақталуы. Қоңырау уақытында терезені ашып, бөлменің ауасын тазарту. |
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?