Тұздар гидролизі. Химия, 9 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 9.1А Электролиттік диссоциация Күні: | Мектеп: ХББ НЗМ қ.Алматы Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Тұздар гидролизі | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ түрі | Жаңа материал игеру | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқу мақсаттары | 9.3.4.3 орта тұз ерітіндісінің ортасын тәжірибе жүзінде анықтау; 9.3.4.4 орта тұз гидролизінің теңдеуін молекулалық және иондық түрде құрастыру; 9.3.4.5 орта тұз ерітіндіcінің реакция ортасын болжау | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Сабақ барысында білім құндылықтары:
көрсетілім жасау, жеке және сыныппен бірлесіп жұмыс жасау барысында орын алады. Академиялық шықндық, азаматтық жауапкершілік | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Математика – есептеулер Физика – электр тогының өткізгіштігі | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | ppt қолдану http://him.1september.ru/article.php?ID=200502002 – қосымша материал | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
8.3В Ерітінді мен еру | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бөлімдері | Жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Кіріспе 2 мин 3 мин | Амандасу. Сабаққа психологиялық дайындық. Оқушыларды түгендеу. ОМ таныстыру. Үй жұмысын тексеру Эксперимент Келесі тұздар ерітінділерінің ортасын анықтаңыз:NaCl, Na2CO3, NH4Cl | Ппт (1-3 бб.) Ппт (4-7 бб.)
| |||||||||||||||||||||||||||||||||
Ортасы 6-10 мин (2-30 мин) 11-30 мин 31-37 мин | Миға шабуыл Заттар суда не істейді?
(У): Сонымен қатар, заттар гидролизге ұшырауы мүмкін. ГИДРОЛИЗ деп су молекулалары мен тұздың әлсіз иондарының қайтымсыз әрекеттсуі. Гидролиз нәтижесінде әлсіз электролиттер түзіліп, реакционды орта өзгереді. Сабақ барысында қойылатын сұрақтар:
(суда еритін тұздар)
(жоқ, себебі тұз күшті қышқыл мен күшті негізден құралған)
(катион б/ша, анион б/ша және катион-анион б/ша)
ҚБ: (топ бойынша дифференциация жасауға болады: ZnCl2, AlCl3, K2S, Na3PO4, Al2S3 )
Тұздың диссоциациясын жазыңыз: __________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________ | Ппт (8 б.)
Ппт (9-10 бб.) Қосымша материал Ппт (11-13 бб.) | |||||||||||||||||||||||||||||||||
2 мин 1 мин | Рефлексия Бос микрофон Қандай заттар гидролизге ұшырайды: CaCO3, Na2SO4, K3PO4 и NH4Br? Молекулалық және иондық теңдеуін жазаңыз | Маркер Ппт 14б |
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||
Ақпаратты қабылдау типі бойынша дифференциация. Барлығы: -тұздар гидролизінің молекулалық және иондық теңдеуін жаза алады; Көбісі: - гидролиздің теңдеуін жазбай-ақ тұз ерітіндісінің ортасын анықтайды; Кейбіреуі: - гидролиздің екінші сатысының теңдеуін жаза алады. | Өзіндік және жұптық жұмыс барысында бағалау жүргізіледі. | Химия пәні кабинетіндегі ережелерді сақтау. Іс-әрекеттің әртүрлілігі оқушылардың шаршап-шалдығуын болдырмайды. | ||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| |||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?