Тыныс алу процесі. Химия, 7 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 7.3А: Химиялық элементтер,қосылыстар және адам ағзасы. | Мектеп: ХБН Ақтау қаласы | |||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Вебер Г.Г | |||||||||||||||||||||||||
Сынып: 7 | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | |||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Тыныс алу процесі | |||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 7.5.1.3 адам ағзасының құрамына кіретін элементтерді (О, С, Н, N, Ca, P, K) білу; 7.5.1.4 тыныс алу процесін түсіндіру | |||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | 7.5.1.3 адам ағзасының құрамына кіретін элементтерді (О, С, Н, N, Ca, P, K) білу; | |||||||||||||||||||||||||
Жетістік критерийлері | 7.5.1.4 тыныс алу процесін түсіндіре алады | |||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсат | Оқушылар орындай алады:
| |||||||||||||||||||||||||
Пәнге қатысты лексика мен терминология | Оттек, көміртек, сутек, азот, кальций, фосфат, калий, күкірт, хлор, магний | |||||||||||||||||||||||||
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер | х –дан жасалған Адам ағзасының басым бөлігі …- дан жасалған Адам ағзасы n пайызға көміртегінен/күкірттен және т.б. тұрады. | |||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Бірін–бірі бағалау барысында академиялық шындылықты сақтай білу, жұптық жұмыс істеу кезінде қарым-қатынас жасау, бірін-бірі тындай білу. Ақпаратты оқу барысында, ғаламтордан қажетті ақпаратты іздеу кезінде өздігінен білім алу. | |||||||||||||||||||||||||
Концепт | Өзгеріс, қарам-қатынас | |||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Power point | |||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | Оттек,су және көмірқышқыл газының өмір үшін маңызы | |||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 0-2 минут | ||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 3-9 минут 10-15 минут 16-35 минут | (E) оқушылар: -тыныс алу процесіне сынаулар жүргізу, - әкті суға үрлеулері; - мензурка астындағы май шамды тұтатулары; - өсімдіктердің ролі туралы сауалға жауап берулері; - қантты тәтті жеулері; (желе тәрізді кәмпит жеген абзал) - бөлме температурасын және серіктес оқушы температурасын өлшеулері; - айнаға үрлеулері керек (f) (I) Жану және коррозиямен салыстыруды қоса алғанда, оқушылардың материалды түсінгендіктерін тексеру үшін «үлкен саусақ» көмегімен орындалатын сұрақ жауаптарды қолдану (D) «Айғайлайтын желе тектес кәмпиттер» тәжірибесін көрсету. Реакцияны көрсететін бейнені пайдалану. Қанттағы көміртекті концентрлі күкірт қышқылының көмегімен анықтау тәжірибесін көрсетуге болады. Қосымша 1 Оқушының аты-жөні: _____________________________________ Сыныбы: 7_____ Күні: __________
Қосымша 2 Қалыптастырушы бағалау №3 | Оқушылар әк суымен жұмыс жүргізу кезінде қорғаныс көзілдіріктерін киюлері керек. Концентрлі күкірт қышқылымен жұмыс жасағанда қорғаныш көзілдірігі мен қолғап кию керек Википедиядағы тізім: http://en.wikipedia.org/wiki/Composition_of_the_human_body http://alhimik.ru/kunst/man's_elem.html әк суы, түтік, майшам, айна, желе тәрізді кәмпит, термометр Адам ағзасында оттегі: http://www.oxygen-review.com/human-body.html Пайдалы көмекші жұмысшы парақ: http://www.tes.co.uk/ResourceDetail.aspx?storyCode=6044889 http://stream.manchester.ac.uk/Play.aspx?VideoId=727 http://www.youtube.com/watch?v=YRgU42WxZgA | ||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы | Рефлексия «смайликтер» әдісі арқылы жүргізіледі оқушылар сабақтың қалай өткені туралы өз ойларын білдіреді. Үйге тапсырма: Химиялық элементтер,қосылыстар және адам ағзасы. | |||||||||||||||||||||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||||||||||||||||||
Барлық оқушылар: Химиялық реакция жылдамдығына әсер ететін факторларды атай алады; Кейбір оқушылар: Химиялық реакция жылдамдығының температураға тәуелділігін бөлшектер теориясы тұрғысынан түсіндіре алады. | -Топтық жұмыс; -Жеке жұмыс; -Зертханалық жұмыс арқылы; -Кері байланыс арқылы; -Қолдану дағдысын қалыптастыруға арналған тапсырманы талқылау арқылы; | Ақ халат кигізу, партада дұрыс отыруын қадағалау, слайдтардағы жазулардың көрнекі болуы | ||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. | |||||||||||||||||||||||||
Қосымша 1
Оқушының аты-жөні: ______________________ Сыныбы: 7_____ Күні: __________
Оқу бағдарламасына сілтеме | Оқыту мақсаты | Жетістік критерийі |
7.3А: Химиялық элементтер,қосылыстар және адам ағзасы. | тыныс алу химиясын түсіну |
| ||||||||
Зертханалық жұмыс №10 Тақырыбы: Тыныс алу химизмін зерттеу Мақсаты:
Кіріспе:Тыныс алу деп организм мен сыртқы орта арасындағы оттек түсіп, көмірқышқыл газының шығарылуымен байланысты жүретін газ алмасу процесін айтады. Өкпедегі газ алмасу –тыныс алғанда атмосфералық ауаның құрамында 79 % – азот, 21% – оттек, 0,03 % – көмірқышқыл газы және т.б. болады. Тыныс алу актысы кезінде өкпе көпіршіктерінен оттегі – қанға, көмірқышқыл газы өкпеге өтеді. Оттегін тасушы – гемоглобин. Жасушалық тыныс алу Адам үнемі сыртқы ортадан қоректік заттарды, суды және оттегін алады. Оттегі адам өмірі үшін аса маңызды. Оттегі ұлпалардағы тотығуға қатысады. Тотығу кезінде заттардың ыдырауынан көмірқышқыл газы пайда болып, денеден сыртқа шығарылады. Дем алғанда организм мен сыртқы орта өздерінің құрамындағы газдарымен алмасады. Бұл оттегінің үнемі денеге кіріп және көмірқышқыл газының сыртқа айдалып тұруын қамтамасыз етеді. Бұл қызметті кеуде қуысында орналасқан өкпе орындайды. Тынысалу мүшелері: мұрын қуысы, өкпе, аңқа, көмей, кеңірдек, бронхы. Реактивтер: әкті су Құралдар: сынауықтар, сынауық қоятын штатив, қорғаныс көзілдірігі, асбест тор, май шам, лабораториялық штатив, сіріңке, шұқырақ /воронка/, термометр,градусник. Жұмыс барысы мен нәтиже: Тәжірибе№1. Құйғы астында май шам жағу. Майшамды асбест тордың үстіне қойып жағады. Үстінен құйғымен жабады. Жану реакция теңдеуін сөз арқылы жазады: + + + = + + Тәжірибе №2. Әк суына үрлеу. Сынауықта құйылған әк суына түтікшені салып, (тыныс алу өнімін шығарады) үрлейді. Қандай өзгеріс байқалды? _______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ Оқушылар әк суымен жұмыс жүргізу кезінде қорғаныс көзілдіріктерін киюлері керек. Тәжірибе №3. Айнаға үрлеу. Айнаны қолдарына алып, оған демалады. Қандай өзгеріс байқалды? _______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ Қорытынды: _________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ |
Қосымша 2
Қалыптастырушы бағалау №3 Химиялық элементтер, қосылыстар және адам ағзасы
Оқу мақсаттары: (7.3А) тыныс алу химизмін түсіну;
Тыныс алу
Біз қозғалыс кезінде, яғни жұмыс істегенде, жылыну үшін энергия қажет етеміз. Біз қажет энергияны клеткаларымызда глюкоза мен оттегі әрекеттескенде аламыз. Бұл химиялық реакция тыныс алу деп аталады және мына теңдеу арқылы өрнектеледі.
ТАМАҚ + OТТЕГІ ЭНЕРГИЯ + СУ + КӨМІРҚЫШҚЫЛ ГАЗЫ
Тыныс алу ас қорыту процесіне ұқсайды, бірақ бұл процесте энергияның босатылуы ағза ішіндегі клеткаларда баяу жүреді.
Тапсырма №1 . Бос орындарға керек сөздерді жаз:
ЭНЕРГИЯ
ТАМАҚ
Тапсырма № 2. Түсіп қалған сөздерді тауып жаз:
- Тыныс алу процесі _ _ _ _ _ _ әсерінен клеткаларда жүреді..
- Біз жылыну үшін _ _ _ _ қажет етеміз.
- Тамақпен бірге қажет_ _ _ _ _ _ _
- _ _ _ _ _ _ _ тыныс алу процесіне ұқсас, бірақ энергияның босатылуы баяу жүреді.
- Тыныс алу процесінен кейінгі газ өнімдері _ _ _ _ _ және _ _ _ _ _ _
- Біз көмірқышқыл газын _ _ _ _ _ _ _ _ _ процесінің нәтижесінде сыртқа шығарамыз..
- Өсімдіктер _ _ _ _ _ _ газын сіңіріп. ................. бөліп шығарады
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?