ДНҚ репарациясы, рекомбинациясы, репликациясы және мутациялары. Биология, 11 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақ жоспары
САБАҚ: | Мектеп: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | ДНҚ репарациясы, рекомбинациясы, репликациясы және мутациялары | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
СЫНЫП: 11 сыныптар | Қатысқан оқушылар саны: | Қатысқан оқушылар саны: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақ арқылы жүзеге асырылатын оқу мақсаттары | Оқушылар: Мутацияның ДНҚ репарациясымен, ДНҚ рекомбинациясымен, сонымен қатар ДНҚ репликациясымен байланысын таба алады. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты | Оқушылар:
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар ДНҚ репарациясы, рекомбинациясы, репликациясы және мутацияларын, атау және сипаттау үшін тиісті терминдерді пайдалана алады; олар бұны ауызша, сонымен қатар жазбаша түрде де орындай алады. Пайдалы лексика және терминология: Фото реактивация, эксцизикалық репарация, репликациядан кейінгі репарация, жалпы немесе гомологты рекомбинация, өзіндік – сайт, кездейсоқ немесе гомологты емес рекомбинация, консерватитвті (тұрақты) репликация, жартылай консервативті, дисперсті репликация әдісі, нүктелік мутация, делеция, нонсенс – мутациялар, миссенс – мутациялар, тиминдік димерлер. Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы:
2) ……………………. , 3) …………………….. .
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім | Оқушыларға осы тарауды игеруге қажетті білім, дағды немесе тәжірибе. Бұл тарау алдыңғы тақырыптардың барлығын біріктіреді..ДНҚ тақырыбын өткен гендерді, ДНҚ бақылау үшін және «Адамның геномы» жобасы үшін керек. Пайдалы болуы мүмкін алдыңғы тараулар: Статистиканы қолдану: 11. Тұқым қуалаушылық және өзгергіштік заңдылықтары: 9, 10, 11. Эволюциялық даму: 9, 11. Жасушалық цикл: 9, 10, 11. Молекулалық биология: 10, 11.3B, 12. Микробиология: 8, 9, 11. Гендер мен ДНҚ-ның жұмыс істеу 12.1С Молекулалық биология тарауын қолдайды. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ қезеңдері | Жоспарланған іс шаралар (бағандардың ішіндегілерді жоспарланған іс шаралармен алмастырыңыздар) | Оқыту ресурстары | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 0-10 минут 11 – 21 минут 22 – 37 минут | Ұйымдастыру кезеңі Тақырыпты ашу мақсатында бейнеролик көру. Тапсырма №1. Бейнероликтен соң терминдермен жұмыс жасалады. CLIL элементі. Оқушыларға тақырыпқа байланысты және тақырыппен байланыссыз терминдер жапсырылған доп лақтырылады. Оқушы допты қаққан кезде қай терминге басбармақ тисе, сол терминге түсініктеме береді. Жаңа тақырыпты түсіндіру. Оқушыларды топқа бөлу. (түрлі – түсті стикер көмегімен) Оқушылар 3 топқа бөлінген соң, әр топқа келесі тақырыптардың бірін беріледі: №1 топ. ДНҚ репарациясы №2 топ. ДНҚ рекомбинациясы №3 топ. ДНҚ репликациясы Топтар мутация қай жерде орын алуы мүмкін екендігін қарайды, сонымен қатар PowerPoint презентациясын дайындап, қалған оқушыларға таныстырады.Таныстыруға әр топқа 2,5 минуттан беріледі. | ДНҚ репликациясы туралы видеоролик(4,5 минут): https://www.youtube.com/watch?v=27TxKoFU2Nw#t=14 Power Point презентация | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
38 – 40 минут | Сабақты бекіту. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы
2-20 минут 20-27 минут 28-35 минут | Ұйымдастыру кезеңі Оқушыларды топқа бөлу.Топқа бөлінген соң мәтінмен жұмыс жасайды. Тапсырма №1. Мәтінмен жұмыс. Әр топ ДНҚ репарациясы, ДНҚ рекомбинациясы, ДНҚ репликациясы мәтіндермен жұмыс жасай отырып, осы аталғандардың қайсысында мутацияның орын алу мүмкіндігіне байланысты тапсырмалар дайындайды. Әр топ өзара тапсырма алмасып, орындау қажет. Тапсырма №2. Сәйкестендіріңіз.
Тапсырма№3. Схеманы толтыру. Оқушылар өтілген тақырып бойынша өз білгендері туралы толтырады. (Қосымша ) | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 36-40минут | Сабақты бекіту Үйге тапсырма: ДНҚ репарациясы, рекомбинациясы, репликациясы және мутациялары | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қосымша ақпарат | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Дифференциалды оқыту – Көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз? | Бағалау – Оқушылардың берілген материалды меңгеру деңгейін қалай тексересіз? | Пәнаралық байланыс Денсаулық және қауіпсіздік ережелері АКТ Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқушылардың барлығы: ДНҚ репарациясы, рекомбинациясы, репликациясы және мутацияларын түсінеді; Оқушылардың көпшілігі: ДНҚ репарациясы, рекомбинациясы, репликациясы және мутацияларын түсіндіре алады; Оқушылардың кейбірі: 1)ДНҚ репарациясы, рекомбинациясы және репликациясының қайсысында мутация орын алуы мүмкіндігін атай алады; 2) ДНҚ репарациясы, рекомбинациясы, репликациясы және мутациялардың биологиялық маңызын атай алады; | 1) Терминдерге дұрыс анықтама беру. Формативті бағалау (мұғалім бағалайды). 2)Топта тақырып бойынша презентация дайындау. Өзара формативті бағалау. Мұғалім суммативті бағалайды.
3) Мутациялардың орын алу мүмкіндіктері мен оларыдың биологиялық маңызы туралы өз қорытындыларын ұсына алуы. (формативіт бағалау) | Пәнаралық байланыстар Мұнда жарықтық және қараңғылық репарацияның ультракүлгін және күн сәулесі есебінен жүретініне байланысты физикамен байланыс бар. Денсаулық сақтау және қауіпсіздік Қауіпсіздік техникасы шектеулі, өйткені сыныпта практикалық жұмыстар саны аз. АКТ-мен байланыс Интернетті зерттеу кезінде пайдалану және иллюстрацияланған әңгімелеуде пайдалану үшін иллюстрациялар беру енеді. НЗМ-мен байланыс Жұппен жұмыс істеу достастық қарым-қатынастарды нығайтуға ықпал етеді. Әріптеспен жұмыс және әңгіме дайындап, жүргізу коммуникациялық дағдытарды дамытуға ықпал етеді Бір-бірінің әңгімелерін бағалау оқушыларға конструктивтік кері байланыс орнатуға мүмкіндік береді. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Рефлексия Сабақ мақсаттары/оқыту мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма? Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті (сабақ беру мен оқытуды қарастырыңыз)? 1: 2: Қандай екі мезет сабақты жақсарта алар еді (сабақ беру мен оқытуды қарастырыңыз)? 1: 2: Мен сабақтан топ пен жекелеген адамдар туралы маған келесі сабаққа дайындалуға көмек беретіндей не білдім? | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру