Өсіру заттар. Өсімдіктегі өсу заттарының әсер ету механизмі. Биология, 11 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Үйлестіру және реттеу

Мектеп:

 

Күні:

 

Оқытушының аты-жөні:

                           

Бағасы: 11

Қатысушылар саны:

Жоқ:

Сабақтың тақырыбы

 

Өсіру заттар. Өсімдіктегі өсу заттарының әсер ету механизмі.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

11.1.7.3 - стимуляторлардың өсімдіктердің өсуіне әсерін зерттеу

Сабақтың мақсаттары

 

 

Студенттер:

стимуляторлардың өсімдіктердің өсуіне әсерін зерттеу

Бағалау критерийлері

Оқушылар:

Оқушылар ауксин мен гибберелиннің өсімдіктерге әсерін сипаттауы керек. Студенттер кесте, графика түрінде ақпаратты болжау және талдау үшін негізгі терминдерді қолдануы керек (стимуляторлардың өсімдіктердің өсуіне әсері). Студенттер эксперимент жүргізіп, ауксиннің өсімдік тамырына әсерін зерттеуі керек.

Тілдік мақсаттар

Студенттер ...

Өсімдіктің өсуіне қоздырғыштардың (ауксин және гиббереллин) әсер ету механизмін негізгі терминдерді қолдана отырып түсіндіріңіз.

Пәндік лексика мен терминология:

Өсуді ынталандырғыштар, ауксин, цитокининдер, гиббереллиндер, абцис қышқылы, этилен, гормондар.

Диалог / жазу үшін пайдалы фразалар сериясы:

Өсімдік гормондары ...ауксиннің әсері ... Гормондар ингибитор деп аталады ... 

Пәнаралық байланыс

Химия (гормондардың жасушаларға әсері)Ауыл шаруашылығы (өсетін дақылдарда синтетикалық фитогормондарды қолдану мүмкіндігі)

Алдыңғы білім

Студенттер алдыңғы жылдардағы (7-10) ағзалар жүйесі, адамдағы тепе-теңдік жүйесі, эндокриндік жүйе, гормондардың, жүйке жүйесінің және т.б.

Жоспар

 

Сабақтың кезеңдері

Сабақ жоспарланған іс-шаралар

Ресурстар

Сабақтың басталуы

1-5 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

5-10 м Yn

 

 

 

1. Алдыңғы білімді жаңарту

Миға шабуыл жасайтын мұғалім өсімдіктердің өсуіне қатысты екі сұрақ қояды.

1. Неліктен кейбір өсімдіктердің өсу қарқыны әртүрлі?

2. Өсімдіктің өсуіне қалай ықпал ете аламыз?

 

2. Іс-әрекеттің басталуы

 «Сіз мұны білесіз бе ...» - мұғалім студенттерді өсімдік гормондары туралы кейбір фактілермен таныстырады . Студенттер осы фактілерді талқылап, содан кейін өсімдіктердің өсуіне әсер ететін ынталандыру туралы ой бөлісе алады.

3. Оқушылар сабақ тақырыбын, оқу мақсаттары мен бағалау критерийлерін тұжырымдайды.

     Тренингтің презентациясы

 

 

 

Сабақтың ортасы

7 - 12 мин

 

 

 

 

 

 

12 - 16 мин    

 

 

 

 

 

 

16 - 20 мин

 

 

 

 

 

 

20 - 30 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

30 - 37 мин

 

 

 

 

 

 

 

4. Мұғалімнің түсіндірмесі.

Мұғалім өсімдік гормондары туралы жалпы мәліметтермен таныстырады. Мұғалім сабақта промоутерлер мен ингибиторлардың рөлін интерактивті түрде талқылайды, оқушылар ынталандыру өсімдіктерге әсер етіп, өсімдіктерге әсер етпесе, болатын өзгерістерді болжай алады.

 

5. Бейнені қараңыз

Студенттер қысқа бейнелерді қарайды, бейнероликтерді қарау кезінде студенттер ескертулер жасап, промоутерлерді және өсімдіктердің өсу ингибиторларын анықтауы керек.

 

 

6. «Биологиялық лото»

Оқушылар шағын топтарда жұмыс істейді, сипаттамалары бар негізгі терминдерді таңдайды. Нәтижелерін тексеру үшін топтар бір сағаттық бағалауға сараптама жасай алады .

 

7. « Gixso »

Оқушылар 5 топта жұмыс жасайды. Әр топ жеке-жеке оқып, содан кейін бірге өсімдік гормондарының әр түрлі типтері туралы жаңа материалды оқып шығуы керек.

1-топ: Ауксиндер

2-топ: цитокининдер

3 топ: гибберелиндер

4-топ: абцис қышқылы

5 топ: этилен

 

Келесі қадам, топтық, қайта ұйымдастырады және болуы тиіс құру қажеттілігі 5 жаңа топтарын ( студенттер 1-2-3-4-5 топтар). Оқушылар жаңа топтарда зерттелген материалдардың әртүрлі бөліктерін түсіндіруі керек .

 Соңғы қадам - оқушылар бастауыш мектепке оралған кезде . Олар барлық 4 гормон туралы ақпаратты талқылайтын болады.

 

8. Тест

Қысқа сынақ жеке барысын бағалауға көмектеседі студенттер . Негізгі терминдермен өзін-өзі бағалау.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

https://yandex.kz/video/search?from=tabbar&text=plantant20hormones –Plants гормоны

 

 

1 қосымша

 

 

 

 

 

 

2 қосымша

 

Сабақтың соңы

35 -40 мин

9 . Рефлексия

Мұғалім сабақтың мақсаттарына қайта оралып, олардың жетістік деңгейлерін талқылайды. Оқушылар анықтау , мұғалімнің талап қандай көмек, олар сондай-ақ жасадық деп.

«Менің сабағымда не болды ..»

«Маған қандай көмек керек ...»

 

Жапсырмалар

Саралау - қалай қосымша қолдау көрсетуді жоспарлап отырсыз? Неғұрлым қабілетті студенттерге қандай міндеттер қойғыңыз келеді?

Бағалау - оқушының оқу деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік

Саралауды сабақтың кез-келген кезеңінде қолдануға болады, уақытты басқаруды есте сақтайды.Практикалық жұмыс барысында мұғалім мен күшті студенттер әлсіз студенттерге қолдау көрсете алады.

 

Биологиялық лото, Gixso және викторина сияқты іс-шаралар әр оқушыға ақпаратты бағалау және қорытындылау, кез-келген шешімді болжау және ұсыну мүмкіндігін береді.

Сабақ барысында студенттер негізінен жеке және жұптасып жұмыс жасайды, ал биологиялық лотто , Gixso және викторина сияқты тапсырмалар кезінде барлық сыныптастарымен жұмыс жасай алады. Мұғалім сабақ барысында оқушылардың үлгерімін бағалайды, сабақ соңында оқушылар ауызша түсіндіруден кейін өз жұмыстарын және сыныптастарын бағалауы керек. Сабақтың соңында оқушылар сабақтағы үлгерімдерін бағалау үшін жеке жұмыс жасайды.

Денсаулықты нығайту әдістеріҮзілістер мен жаттығулар қолданылады. 

 



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу