С3 және С4 өсімдіктерінің жапырағының анатомиясы. С4 өсімдіктерінің хлопластарындағы деформизм. Биология, 11 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспар тарауы: 11.1В Қоректену

Алматы қаласы физика-математика бағытындағы Назарбаев зияткерлік мектебі

Күні: __________ 2019

Мұғалімнің аты-жөні: Хегай Жанна

Сынып: 11_____

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

С3 және С4 өсімдіктерінің жапырағының анатомиясы. С4 өсімдіктерінің хлопластарындағы деформизм. С4 өсімдіктерінің жасуша мезофилінде көмірқышқыл газының фиксациялану ерекшеліктері. Hatch- Slack өтетін жол. Көмірқышқыл газін қабылдағыштар. С3 және С4 өсімдіктерінің маңыздылығы.

Осы сабақ арқылы жүзеге асырылатын оқу мақсаттары

Оқушылар орындай алады:

11.1.2.4 С3- және С4 өсімдіктерінде көмірқышқыл газын түзудің жолдарын зерттеу

Сабақтың мақсаты

Оқушылар орындай алады:

11.1.2.4 С3- және С4 өсімдіктерінде көмірқышқыл газын түзудің жолдарын зерттеу

Бағалау критерийлері

- С3- және С4 өсімдіктерінің көміртекті бекіту жолдарын салыстырыңыз

- Hatch- Slack жолын түсіндіріңіз

- С4 өсімдіктерінің хлопласттық диморфизмнің айырмашылығы

Тілдік мақсаттары

Хлоропласт, пластидтер, хлорофилл, каротинойд, пигмент, органелла, билайер мембранасы, строма, гранум, тиракоидтар, Hatch-Slack жолы, Кальвин циклі, фотосинтез, жарық қарқындылығы, көмірқышқыл газының концентрациясы, температура, судың болуы, жоғарылауы, төмендеуі.

Пәнаралық байланыстар

- Оқушылар бұл сабақта оқу, тыңдау, жазу және сөйлеу дағдыларын қолданады.

Бұл тәжірибе қолданылуы мүмкін:

*фотосинтездің шектеуші факторлары туралы білім мен түсініктерін дамыту

Алдыңғы білімдер

Бұл тарауды оқу үшін оқушыларда дағды, білім, түсінік немесе тәжірибе болуы керек.

Фотосинтез процессі және қоректену туралы негізгі білімдерді білгені дұрыс. Алыдңғы оқу бөлімдері: Қоректену: 6, 7, 8, 9, 10, 11 сыныптар.

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақта жоспарланған іс-шаралар

Ресурстар

Сабақтың басталуы

0-10 минут

Сәлемдесу

Сабақтың тақырыбын және оқу мақсатын анықтау. Үй тапсырмасын тексеру. Фотографиялармен жіне анықтамалармен жұмыс (жұппен жұмыс).

(T)(W) Сабақтың тақырыбы мен міндеттері туралы қорытынды.

Анықтамалары мен анимациялары бар видео қараңыз.

https://www.youtube.com/watch?v=13h5oC4jIsk&feature=youtu.be

https://slideplayer.com/slide/4923624/

Сабақтың ортасы

20-30 минут

(T) Оқушыларға фотосинтездің жылдамдығын ескеру керектігін айтыңыз. Фотореспирация процесін түсіндіріңіз.

Оқушыларға өсімдіктерде фотосинтетика мөлшері неге әртүрлі болатындығын түсіндіріңіз.

Температура 35°C асқанда және жарық пен жылу интенсивтілігі артса өсімдіктерде фотореспирация пайда болатындығына оқушылардың назарын аударыңыз. Өсімдіктер қантты АТФ молекулаларына айналдырмай күйдіреді, сондықтан өсімдіктің өсуі баяулайды немесе тоқтайды.

Оқушыларды өсімдіктердің әртүрлі өсу орталары туралы қорытынды жасауға шақырыңыз.

(E)/(P) Оқушылар зертханалық жұмыс жасайды «С3 және С4 өсімдіктерінің мезофилді жасушаларын микропрепараттар қолданып зерттеу».

Оқушыларға әртүрлі өсімдіктердің мезофилді жасушаларының микропрераттарын беріңіз. Егер дайын микропрераттар болмаса, С3 және С4 өсімдіктерінің мезофилді жасушаларының суреттерін таратыңыз

Жұмыс барысы:

1.С3 және С4 өсімдіктерінің мезофилді жасушаларының құрылысын зерттеу.

2.С3 өсімдіктерінің мезофилді жасушаларының құрылымдық ерекшеліктерін табыңыз.

3. С4 өсімдіктерінің мезофилді жасушаларының құрылымдық ерекшеліктерін табыңыз (байламды қабықшалы жасушалар, мезофилдер).

4. С3 және С4 өсімдіктерінің мезофилді жасушаларының құрылысын салыңыз.

5. С3 және С4 өсімдіктерінің құрылымындағы айырмашылықтарды талдаңыз.

6. Ауыл шаруашылығындағы ең өнімді өсімдіктер туралы қорытынды жасаңыз.

Бағалау критерийлері:

3 және С4 өсімдіктерінің негізгі анатомиялық айырмашылықтарын сипаттайды;

• көміртек фиксациясының сипаттамаларын көрсетеді;

• СО2 – ні фиксациялайтын ферменттерді анықтайды;

• Фотосуреттің ерекшелігін сипаттайды;

• С3 және С4 өсімдіктерінің өнімділігін көрсетеді;

С3 және С4 өсімдіктерінің ұқсастығына назар аударады.

(G) (f) Оқушылар C3 және C4 өсімдіктерінің фотосинтезін салыстыратын Венн диаграммасын жасайды. Оқушыларды өзін-өзі бағалауға шақыру.

Фотосинтетикалық механизмның әртүрлілігі туралы ақпараттық парақ:

http://wc.pima.edu/Bfiero/tucsonecology/index.htm

С4 жолдары және фотореспирация туралы теориялық мәліметтер:

http://biologylib.ru/books/item/f00/s00/z0000009/st213.shtml

С3 және С4 өсімдіктерінң салыстырмалары жазылған кестелер: http://biologylib.ru/books/item/f00/s00/z0000009/st213.shtml

Сабақтың соңы

31-40 минут

Рефлексия

Үй тапсырмасы : сұрақтарға жауап беру

Quiz C3 және C4 өсімдіктері

Оқу үшін

https://www.khanacademy.org/science/biology/photosynthesis-in-plants/photorespiration--c3-c4-cam-plants/a/c3-c4-and-cam-plants-agriculture

Қосымша ақпарат

Дифференциалды оқытуКөбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз?

БағалауОқушылардың берілген материалды меңгеру деңгейін қалай тексересіз?

Пәнаралық байланыс

Денсаулық және қауіпсіздік ережелері

АКТ

Құндылықтармен байланыс

(тәрбиелік элемент)

Тоатық жұмыс оқушылардың іс-әрекетін рөл юойынша ажыратады

Топтық бағалау

Ақпаратты іздеу және модель құрастыру үшін интернет ресурстарын пайдалану

Рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары нақты болды ма?

Барлық оқушылар сабақтың мақсатына жете алды ма?

Егер жоқ болса, неге?

Жоспарланған саралау жұмыстары жақсы жұмыс жасады ма?

Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба?

Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?

Төменде берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлексия жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызға қатысты сол жақта келтірілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Қысқаша бағалау

Қандай екі мезет ең табысты (сабақ беру мен оқытуды қарастырыңыз)?

1: _______________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________________

2: ________________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________________

Қандай екі мезет сабақты жақсартты (сабақ беру мен оқытуды қарастырыңыз)?

1: _______________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________________

2: ________________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________________

Мен сабақтан топ пен жекелеген адамдар туралы не білдім, келесі сабақта не айтамын?

1: _______________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________________

2: ________________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________________



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу