Жылдам және баяу жиырылытын бұлшықет талшықтары. Биология, 10 сынып, сабақ жоспары.


Тарау 10.4В: Қозғалыс

Сабақ жоспары

Сабақ:

Мектеп: Тараз қаласы, ФМБ НЗМ

Күні:

Мұғалімнің аты – жөні:

Сабақ тақырыбы:

Жылдам және баяу жиырылытын бұлшықет талшықтары

Сынып: 10

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Осы сабақ арқылы жүзеге асырылатын оқу мақсаттары:

10.1.6.3. жылдам және баяу жиырылытын бұлшықет талшықтары құрылысы, орналасуы мен ортақ қасиеттерінің байланысын орнату

Сабақ мақсаттары:

• жылдам және баяу жиырылатын бұлшықет талшықтарының құрылысымен танысу;

• бұлшықет талшықтарының қасиеті мен ағзада орналасуын сипаттау;

• бұлшықет талшықтары құрылысы, орналасуы мен ортақ қасиеттерінің байланысын түсіндіру.

Бағалау критерийлері:

• бұлшықет талшықтарына тән құрылыс ерекшеліктерін сипаттайды;

• бұлшықет талшықтарының орналасуы мен қасиетін анықтайды;

• бұлшықет талшықтарының құрылысы, ортақ қасиеті мен орналасуын байланыстыра алады.

Тілдік мақсаттар:

Оқушылар:

  • жылдам және баяу бұлшықет талшықтарының құрылысы, қасиеттері мен орналасуын тиісті терминологияны қолданып

жазбаша сипаттай алады.

  • жылдам және баяу бұлшықет талшықтарының құрылысына байланысты қызметі мен түсінің ерекшеліктерді ауызша сипаттай алады.
  • жылдам және баяу бұлшықет талшықтарының құрылысы, ортақ қасиеттері мен орналасуын сабақтас тіркестерді пайдаланып сипаттайды және олардың арасындағы байланысты көрсететін кестені дұрыс толтыра алады

Пәнге қатысты лексика мен терминология

Қаңқа бұлшықеті, көлденең жолақты бұлшықет, миофибрилла, бұлшықет талшықтары, баяу жиырылатын бұлшықет талшығы, жылдам жиырылатын бұлшықет талшығы, қызыл бұлшықет талшығы, ақ бұлшықет талшығы, спринтер, марафоншы, кеуде бұлшықеті, аяқ-қол бұлшықеті, миозин, аэробты және анаэробты тынысалу, жылдам жиырылу, баяу жиырылу, мотонейрон, жиырылу жылдамдық, импульс өту жылдамдығы

Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы

X көп жағдайда аталады

  жіктеледі

  қоршалған

  құралады

жабысатындай етіп орналасқан

Бұл бөлік қалай аталады? Бұл Х

Х қандай функцияны атқарады?

Оқушылар орындай алады:

көлденең жолақты бұлшықет, бұлшықет талшықтары, ультрақұрылым, көп ядролы, митохондрия, миофибрилла құрылымы: актин/жіңішке жіпшелер/, миозин /жуан жіпшелер/, /зоналар, дискі/, саркомер, сарколемма саркоплазма, саркоплазматикалық ретикулум, көлденең (T) канал, тропонин, тропомиозин; жиырылу, қажу.

Диалог құруға / жазылымға қажетті сөздер топтамасы

X бұлшықетті талшық түзеді. У ... миофибрилла құрамына кіреді.

Ашық/күңгірт филамент ... аталады. Кальций ионы ... жинақталады.

Құндылықтарды дарыту

Оқу тапсырмасын орындау өз іс-әрекетін ұйымдастыруға, өзін-өзі басқаруға, бәсекеге қабілетті бола білу құндылықтары дамытылады.

Жазбаша жұмыстар арқылы академиялық шыншылдық құндылығы дамытылады.

Ауызша жұмыстар арқылы ойды реттей және жеткізе білу, сенімділік, өзегелердің ойын тыңдау мен бағалау құндылықтары дамытылады.

Жеке жұмыс кезінде өзіне деген сенімділік, өз оқуына жауапкершілікпен қарау, өзін-өзі көрсету, дәлелдерді қолдана білу құндылықтары дамытылады.

Топтық жұмыс кезінде ортақ іс атқаруда ынтымақтастықта бола білу, тапсырманы бірлесе орындаудағы жауапкершілік, жаһандық азаматтық, ортақ пайдалану құндылықтары дамытылады

Пәнаралық дамыту

Физика: сырғу және тежелуді талқылаған кезде

 АКТ

 қолдану дағдылары

PowerPoint

Ғаламтор көзі

Бастапқы білім

  • Тірек – қимыл жүйесі (8 сынып)

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері

Сабақта орындалуы тиіс іс – әрекеттер

Оқыту ресурстары

Сабақтың басы

0 – 5 мин

1.Өткенді қайталау.

Өткен тақырыптарды еске түсірү үшін мұғалім екі топқа топтық жұмыс ұйымдастырады.

Әр топ жылдам бұлшық ет талшықтарының түрлері туралы білетіндерін тақтаға бір-бірден жазып шығу керек. (1топ- жылдам жиырылатын бұлшықет талшықтары, 2 топ- баяу жиырылатын бұлшықет талшықтары). Қысқа талкылау.

2.Бастапқы белсенділік. Оқушылар өткен тақырыпқа байланысты қалың сұрақ құрастырып, бір-біріне қою керек.

Оқушылармен фактілерді талқылағаннан кейін,сабақ тақырыбы және мақсаты тұжырымдалу керек.

Оқу таныстырылымы 1-3

Қосымша №1

Бастапқы белсенділікке арналған карталар.

Мағынаны тану

5-8 минут

8 – 15 мин

15 – 30 мин

30-35 мин

3.Топтық жұмыс. Мұғалім 4 топ құрайды. Әр топ екі спорттық жаттығу құрастырып, плакатта ұсыну керек. Біріншісі бұлшықет талшықтарын баяу жаттықтыру үшін, екіншісі бұлшықет талшықтарын жылдам жаттықтыру үшін.

4. Топтық таныстырылым.Топтарды бағалау және кері байланыс беру. Төмендегі бұлшықет талшықтың құрылысы қамтылуы тиіс:

  • организмде орналасуы
  • миоглобин мен түсі
  • жүйкеленуі
  • қозғыштығы
  • физиологиялық белсенділігі
  • Мысалы (спортшылар)
  • Мысалы (тауық)

5. Кілт создерді пайдаланып, сөзжұмбақ құрастыру. Оқушылар өткен сабақтардан 10 кілт сөздерді пайдаланып, жеке кроссворд жазу керек. Содан кейін, жұпта ауыстырылу қажет.

6. Қорытындылау

Оқу таныстырылымы

Қосымша №2

Биология

2 том 389 бет

Д.Тейлор

Н.Грин

У.Стаут

Жылдам және баяу бұлшықет талшықтары

мәтіні орыс тілінен қазақ тіліне аударылған

Рефлексия

35-40

7. Рефлексия. Мұғалім сабақ мақсаттарына оралып, олардың мақсатқа жету деңгейін талқылайды.Сабақты ары қарай жоспарлау үшін оқушыларға сұрақтар қойылады:

Оқушылар үшін рефлексия сұрақтары:

  • Не білдім?
  • Неге үйрендім?
  • Не түсініксіз болды?
  • Нені жақсартуым керек?

стикер

Қосымша ақпарат

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз?

Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Барлық оқушылар сабаққа қатысып, көпшіліш кілт сөздерді сұрақтарға жауап беруде қолданады, топта, жұпта және жеке жұмыс жасайды.

Постерлерді дайындап, презентациялау процесс пен атмосфераға байланысты айырмашылығын көрсетеді,кроссворд жасау да процесс пен өнімге байланысты ажыратылады.

Қайталау барысында,тақтаға шыққан оқушылар кілт сөздермен жұмыс істейді

(Диагностикалық бағалау

Топтық,жұптық және жеке бағалау жұмыстары жүзеге асады.Мұғалім бағалайды және кері байланыс береді.

Жеке жұмыс критерийға байланысты бағаланады.Соңғы бағалау тапсырманың % байланысты мұғаліммен өткізіледі.Тапсырманың 85% дұрыс орындалса, оқушылар мақсатка жетеді.

Оқушылардың сынып ішінде қозғалуы кезінде қауіпсіздік техникасын сақтау

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу