Пассивті тасымалдау механизмі. Биология, 10 сынып, сабақ жоспары.
Сынып: 10 | Мектеп: Мұғалім: | |||||||||||||||||
Күні: | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар: | ||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы: Пассивті тасымалдау механизмі. | ||||||||||||||||||
Оқыту мақсаты, сабақтың бағыты | Пассивті тасымаладу механизмін түсіндіру. | |||||||||||||||||
Сабақ мақсаты | Барлық оқушылар: пассивті тасымалдау процестерін сипаттау. Оқушылардың көбі: пассивті тасымаладу процестерінің мысалдарын өмірден келтіреді .Кейбір оқушылар: жаңа жағдайдағы пассивті тасымалдау механизмі туралы алған білімдерін қолдана алады. | |||||||||||||||||
Жетістік критерийлері | Оқушы:
| |||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар
| Оқушылар : ауызша немесе жазбаша түрдегі мысалдармен тасымалдау режимдерін сипаттау және салыстыру. Пәнге қатысты лексика мен терминология: Пассивтік тасымалдау, диффузия, осмос, градиент концентрациясы, селективті өткізгіштік, жеңіл диффузия.
Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы: Пассивті тасымалдауға ..., сондай-ақ ... Осмос - бұл қозғалыс процесі ... Жеңіл диффузия - қозғалыс процесі ... Заттар концентрациялық градиентте төмен жүреді, егер ... X диффузия / жеңілдетілген диффузия арқылы жылжытылады ... | |||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Достық Топтық жұмыс және жоспарлау қажеттілігі оқушылардың төзімділік пен достық қарым-қатынасын қамтамасыз етеді. Ашықтық Оқушылар әртүрлі көлік түрлеріндегі айырмашылықтар туралы жорамалдарды ашық және еркін білдіруде Жалпыұлттық идея «Мәңгілік ел» Болашақта ғылымды зерттеуге және өз бетінше білім алуға балалардың қызығушылығын қалыптастыру Қазақстанның интеллектуалдық әлеуетін қалыптастыруға, бәсекеге қабілетті және салауатты ұрпаққа ықпал етеді. | |||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Оқушылардың әлеуетті градиент ұғымдарын қолдану қажеттілігі физикадан пәнаралық байланыспен қамтамасыз етеді | |||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Тасымалдау режимін нақты көрсету үшін АКТ сабақтың ортасында пайдалануға болады | |||||||||||||||||
Бастапқы білім | Ас қорыту - 6-9 сыныптар Ферменттер - 9 сынып, Қанайналым жүйесі - 8 сынып, «10.1С қуаты» бөлімі. | |||||||||||||||||
Жоспар | ||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңдері | Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Ресурстар | ||||||||||||||||
Сабақтың басы 1-2 мин. 2 мин. 2 мин. |
Ұйымдастыру кезі. (П) Сәйкестікке тапсырма. Оқушыларға пассивті тасымалдау атауын және оның анықтамасын сәйкестендіруді ұсыну. (К) (ФО) Оқушыларға пассивті тасымалдаудың түрлеріне сәйкес бөлінуі қажет заттардың тізімін ұсыныңыз. Заттар тізімі: О2, СО2, Н2О, глюкоза, аминқышқылы, Na+, K+, күрделі ақуыздар, липидтер, сахароза. | Карточкалар
| ||||||||||||||||
10 мин.
10 мин. 10 мин. 7 мин. | (К) «Пласмоли өсімдік жасушасында» бейнебаянын көру. (П) Бейнебаян көргеннен кейін мұғалім оқушыларға NaCl түрлі концентрациядағы ерітінділердегі өсімдіктер мен жануарлардың суреттерімен карточкаларды таратады. (1-қосымша). Жұптарға тапсырма:
Бір-біріне жұптардың презентациясын ұсыну. Бағалау критерийлері:
(О) (И) Оқушыларды өсімдік жасушасындағы плазмолиз түрлерін анықтауға шақырыңыз. (И) (ФО) Оқушылардан ақыл-ой картасын пассивті тасымалдаудың түрлері арқылы құрастыруыңызды сұраңыз. | бейнебаян Жұмыс парағы Жұмыс парағы | ||||||||||||||||
Сабақтың соңы 3 мин. | Сабақтың соңында оқушылар рефлексия өткізеді. «SMS – телеграмма». | |||||||||||||||||
Қосымша ақпарат | ||||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Пәнаралық қатынастар Өмір қауіпсіздігі АКТ саласындағы байланыс Құндылықтармен қатынас | |||||||||||||||||
| Өмір қауіпсіздігі: Сыныптағы мінез-құлық ережелері, қауіпсіздік ережелерін сақтау Жұптар мен топтарда жұмыс істеу ,басқа оқушылармен және мұғаліммен жұмысын талқылау басқалардың пікірін құрметтеу қабілетін, құрбыларымен және ересектермен дұрыс қарым-қатынас жасауын дамытады. | |||||||||||||||||
Бағалау – оқушылардың білімін тексеруді қалай жоспарлап отырсыз? | ||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| |||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? | ||||||||||||||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру