Майлардың химиялық құрылысы мен қызметтері. Биология, 10 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі

10.1A Молекулалық биология және биохимия

Мектеп

Мерзім:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 10

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Майлардың химиялық құрылысы мен қызметтері

Оқыту мақсаттары

10.4.1.3 майлардың химиялық құрылысы мен қызметтерін сипаттау

 Сабақтың мақсаттары

майлардың химиялық құрылысы мен қызметтерін сипаттау

Бағалау критерийлері

Липидтердің түрлерін біледі. Кем дегенде липидтердің 80% сипаттай алады және олардың биологиялық қасиеттерін біледі. Майлардың құрылымын зерттей алады және олардың құрылымы мен құрамына байланысты дұрыс жіктей алады.

 Тілдік мақсаттар

 

Мұғалімнің берген мәліметін мұқият тыңдау және зерттеудің болжамы мен мақсатын анықтау, қорытынды шығару (тыңдау және сөйлеу дағдысы)

Пәндік лексика және терминология:

Липидтер, мономерлер, полимерлер, биологиялық қызметі, құрылысы

Диалог/жазу үшін пайдалы сөз тіркестерінің топтамасы

Майлар, липидтер - ...............................

Майлар мен липидтердің жіктелуі: .............................

 Құндылықтарды

 дамыту

Адалдық, үздіксіз оқу, үштілділік, денсаулық, жауапкершілік.

Құндылықтарды дарыту зерттеу жұмысын жүргізу арқылы жүзеге асады.

 Пәнаралық байланыстар

Пән

химия

Кезең

Липидтердің жіктелуі бойынша тапсырма

АКТ қолдану дағдылары

Бейнеролик қолдану (Youtube сайтынан)

 Бастапқы білім

7.4.1.3 азық-түліктер құрамындағы нәруыз, май, көмірсулардың бар болуын дәлелдеу

8.4.1.2 көмірсулар мен липидтердің биологиялық қызметтерін сипаттау

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

0-1

1-5

5-10

10-15

Ұйымдастыру кезеңі

Миға шабуыл

Берілген кілт сөздерді қолдана отырып

Сабақтың терминін ............. анықтау

Сұрақтар бойынша әңгімелесу

  • Сіздер қандай липидтердің түрлерін білесіздер?
  • Липидтердің құрылысы қандай?
  • Лиидтердің жіктелуі қалай?

Оқушылармен бірлесе отырып, сабақтың тақырыбы мен мақсаты құрылады және жетістік критерийлері айтылады.

Слайд 1

Слайд 2

Сабақтың ортасы

15-30

30-40

40-60

65-75

Ой жүйелеу

Липидтердің қасиеттерін оқу

(Е) майлардың суға қатынасын зерттеу

(Ө) Өзіндік жұмыс

1. Оқушылар мәліметтерді қолдана отырып, тақырыпты оқиды.

2.Дәптерлеріне кесте толтырады.

(ӨЖ)(ҚБ) Сараланған тапсырмалар;

1.Ойланып сұрақтарға жауап беру

2.Жұптық жұмыс, үшглициридтің құрылысын модельдеу. Грин «Биология» оқулығындағы суретті қолдануға болады. (123 бет)

3. ҚБ арналған тапсыра

Бір бірін бағалау

Слайд 3-5

Құрал-жабдықтар: өсімдік майы, ацетон, және басқа да органикалық ерітінділер

Слайд 6-10

10 кластың оқулығы «Жалпы биология» 10 кл (Т.Касымбаева и др.)

17-19бет тақырып «ЛИПИДТЕР»

Д.Тейлор.

1 бөлім 121-124 бет

Слайд 11-17

химиялық моделдер

Қосымша 1

Сабақтың соңы

75-80

РЕФЛЕКСИЯ

сабақтың термині «ЛИПИД»

Не? Бұл не?

Жоғары молекулалық қосылыс

Неден? тұрады

Глицерин мен май қышқылынан тұрады

Қалай? түзіледі

Май қышқылымен үш гидротоп реакцияға түседі

Қандай жағдайда? түзіледі

Глицерин мен май қышқылының конденсация реакциясының нәтижесінде күрделі эфирлі байланыс түзіледі.

Қайда? Кездеседі

Тірі ағзаларда

Не үшін? Керек

Әртүрлі қызметтерді атқарады

Үй тапсырмасы

Бейнероликті қарау және түсіну,комментарий беру

https://www.youtube.com/watch?v=3xF_LK9pnL0

Қосымша ақпарат

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

-нақты оқушыдан нәтиже күті

-жеке оқушыға көмек көрсету

-тапсырмаларды іріктеу: әртүрлі деңгейдегі тапсырмалар, жеке

оқушыға және топқа бағытталған

Оқушылардың қабілеттері сабақ басындағы, барысындағы және соңындағы сұрақтар арқылы тұрақты бағаланатын болады.

Формативті бағалау.

Сабақ барысында техникалық қауіпсіздік ережелерін сақтау

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары шынайы болды ма? Оқушылар бүгін нені білді?

Оқыту ахуалы қандай болды?

Жоспарланған саралау тиімді болды ма?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жиынтық баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға ықпал еткен екі аспекті (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу