Көмірсулардың химиялық құрылымы. Көмірсулардың қасиеті және қызметтері. Биология, 10 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді жоспар бөлімі: 10.1А

Молекулалық биология және биохимия

Мектеп: Орал қаласындағы ФМБ НЗМ

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Каженов Р.А

Сынып: 10

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы:

  • Көмірсулардың химиялық құрылымы.
  • Көмірсулардың қасиеті және қызметтері.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

Оқушылар біледі:

  • Көмірсуларды химиялық құрылысын
  • Көмірсулардың қасиеті және қызметтерін

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:

Көмірсуларды құрылымы мен қасиеті бойынша жіктей алады;

Көмірсулардың полимеризация реакциясының ерекшеліктерін атайды.

Оқушылардың көбі:

Әртүрлі топтағы көмірсуларды сипаттайды;

Кейбір оқушылар:

Көмірсуларды басқа сипаттары бойынша жіктейді;

Дисахарид моделін құрайды.

 Бағалау критерийлері

  • Көмірсулардың қасиеттері мен қызметтерін зерттейді;
  • Алған нәтижелерін талдап, қорытынды шығарды;
  • Глюкоза мен крахмалдың моделін дұрыс құрап, көмірсудың құрылымын дәлелдеді;

 Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

Глюкозаның химиялық құрылымын сипаттау және көмірсуларды жіктеу үшін қажетті терминологияны қолдана алады;

Диалог/жазылым үшін қажетті фразалар топтамасы:

Органикалық заттар, моносахаридтер, дисахаридтер, олигосахаридтер, полисахариды, триозы, пентозы, гексозы, молекула, атом, химиялық байланыс.

Байланыс, көмірсуы бар, аталады …

Көмірсулардың жалпы формуласы …

Құрылымы бойынша көмірсулар … болып жіктеледі

Қасиеті бойынша көмірсулар … болып жіктеледі

Молекуладағы көмірсу атомының саны бойынша моносахаридтер … болып жіктеледі.

Гликозидтік байланыс … арасында құрылады.

Бастапқы білім

9.1А Молекулалық биология 9 сыныпта оқушылар көмірсулардың биологиялық қызметтері тақырыбынан біледі.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

0 – 10

1 Ұымдастыру кезеңі

Мұғалім оқушылармен амандасады

К/Д КөрсетілімДемонстрация

  • Мұғалім йод тамшысын крахмал араласқан суға қосады. Оқушылар ерітінді түсінің өзгеруін бақылайды. Мұғалім бұл сапалы реакцияның болуы қай заттың болуымен байланыстылығын сұрайды.
  • Мұғалім тақырыпты хабарлайды. Мақсаттар мен бағалау критерийлерін талқылау.

Үлестірме материалдары – тексеру жұмыстарының бланкілері

Химиялық стақан, су, крахмал, йод, пипетка

MS PowerPoint презентация.

Сабақтың ортасы

10-25

25-35 мин

35-50мин

50-75 мин

(Ұ) Мұғалім Оқушыларға «жылдам» сұрақтар қояды

  • Тірі ағзалар жасушаларының құрамына заттардың қандай екі тобы кіреді?
  • Қандай заттар бейорганикалық топқа жатадыысалдар келтіріңіз.
  • Көмірсуы бар байланыстың атауы қандай? (сызбада көрсетіңіз)
  • Жасушаның құрамына қандай бейорганикалық заттар кіреді?
  • Сn2O)n формуласы қандай затқа тән? (көрсетіңіз)
  • №5 сұраққа қандай мысалдар келтіруге болады?
  • Мұғалім берілген концепт сызбаның дұрыс нұсқасын тақтадан көрсетеді. Қатемен жұмыс. Оқушылар сызбаның дұрыс жауаптарын дәптерлеріне жазып алады. Мұғалім концепт сызбаның басып шығарылған нұсқасын бере алады.
  • Мұғалім оқушыларға көмірсулардың жіктелу сызбасын үлестіреді. Бір минут ішінде әр оқушы сызбасмен танысып, алдағы 3 минутта жұпта оқыған ақпаратын айтып береді.

(Ж) Жұппен жұмыс

  • Мұғалім әр жұпқа көмірсулар жіктелуінің 3 сызбасын береді. Жұпта талқылау. Сыныпта талқылау.
  • Мұғалім оқушыларға көмірсулардың, олардың құрылымы мен қасиетінің салыстырмалы кестесін үлестіреді.
  • «Гликозидтік байланыстың құрылуы» . Гликозидтік байланысының құрылу механизмін жазып алу.
  • Жиналған модельдер негізінде дисахаридті құру.

Оқушылардың нұсқамалық карталары, шақын тақталар, маркерлер

MS PowerPoint презентация.

Үлестірме материалдары (көмірсулар жіктелуінің сызбалары)

Үлестірме материалдары - сызба

Үлестірме глюкозаның суреттері), Molymod модельдеуге арналған жиынтығы

http://goo.gl/CLk9C

Сабақтың соңы

75-80 мин

Рефлексия

Осыған дейін білгенім ……

Осы сабақта білгенім ….

…… жеңіл түсіндіре аламын

……… түсіндіруге қиналамын.

Стикерлер

Қосымша ақпарат

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Пәнаралық байланыстар

Тіршілік қызметі қауіпсіздігі

АТК байланыстар

Құндылықтармен байланыстар

Қабілеті төмен оқушыларға;

Сабақтың ортасы : п. 2, п. 5

Қабілеті жоғары оқушыларға;

Сабақтың ортасы: п. 1, 3, 6, 9

Пәнаралық байланыстар:

Көмірсулардың химиялық құрамы мен формуласы толықтай химия пәнімен байланысты.

Тіршілік қызметінің қауіпсіздігі:

-

АКТ байланыстар: -

АКТ-ны топта жұмыс жасау барысында, видеоролик қарау кезінде қолданды.

НЗМ құндылықтарымен байланыс:

Улы материалдармен жұмыс жауапкершілікті тәрбиелейді.

Жұптардағы жұмыс достастықты дамытады.

Қарым-қатынас дағдылары әріптесімен жұмыс және сұрақтарға жауап беру арқылы дамытылады.

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Қалыптасырушы бағалау сабақтың басында органикалық және бейорганикалық заттар туралы әңгімеден және концепт сызбаны құрудан басталады.

Оқушылардың қабілеттері сабақтың басындағы, ортасындағы және аяғындағы сұрақтар арқылы бағаланады.

Ой толғаныс

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары шынайы болды ма? Оқушылар бүгін нені білді?

Оқыту ахуалы қандай болды?

Жоспарланған саралау тиімді болды ма?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз

Жиынтық баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға ықпал еткен екі аспекті (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу