Бактериялардың формалары. Бактериялардың түрлі формаларын зерттеу. Биология, 7 сынып, сабақ жоспары.


САБАҚ: Биология

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

СЫНЫП:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар:

Сабақ тақырыбы:

Бактериялардың формалары.

(D) Бактериялардың түрлі формаларын зерттеу.

Осы сабақ арқылы жүзеге асырылатын оқу мақсаттары

Оқушылар орындай алады:

Бактериялардың түрлі формаларын сипаттау

Сабақ түрі:

Жаңа білімді игеру/зерханалық жұмыс

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар орындай алады:

Бактериялардың түрлі формаларын біледі.

Оқушылардың көбі орындай алады:

Бактериялардың құрылыс ерекшеліктерін сипаттайды.

Кейбір оқушылар орындай алады:

Бактериялардың формаларын сипаттай алады және құрылыс ерекшеліктерімен байланыстыра алады.

Бағалау критерийлері

  • Бактерия пішінін дұрыс анықтайды, бактерияның әртүрлі пішіндерін сипаттайды, (4 кем емес )
  • Сурет бойынша бактерияның 4 пішінін анықтайды.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар орындай алады:

Бактериялардың формалары бойынша ажыратып, сипаттай алады.

Диалог/жазу үшін пайдалы сөз тіркестерінің топтамасы:

Бактерия, кокка, спирилла, бацилла, вибрион, диплококка, шартәрізді, таяқшатәрізді, үтіртәрізді, оралматәрізді.

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:

Бактериялардың ерекшелігі ...

Бактериялар формалары бойынша ................... , ...................... және ..................

Кокка дегеніміз - ........................................ пішініне ұқсас бактерияның жасушасы.

Бұрандатәрізді пішін ................................ деп аталады.

Құндылықтарды дағдыландыру

Салауатты өмір салты, жеке бас гигиенасы ережелері

Пәнаралық байланыс

Физика – оптикалық микроскоппен жұмыс.

АТҚ қолдану дағдысы

Презентация, электронды ақпарат көздерін қолдану арқылы оқыту процессін визуализациялау.

Алдынғы білім

Оқушылар 5 сыныптың ағзаларды тірі табиғат дүниесіне жіктей алады, микроскоппен жұмыс істеу ережелерін жәнек уақытша микропрепарат дайындауды біледі.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Жоспарланатын қызмет

Ресурстар

Сабақ басы

0-5

Амандасу, оқушыларды түгендеу;

Ынтымақтастық атмосферасын құру.

Сабақ тақырыбы, мақсаты мен критерийлерімен таныстыру

Презентация

Сабақ ортасы

6-10

11-14

15-20

21-26

27-32

33-35

Оқушыларға бактерия туралы қысқа бейнематериал көрсету

(Т) Оқушылар ақпараттық парақты пайдаланып, бактериялардың құрылысы бойынша менталды картаны толтырады.

Бір-бірін бағалайды.

Жұмыс нәтижелерін ортаға салады.

Мұғалімнің комментарийі

(С) Мұғалім бактриялардың формалары туралы жалпы түсінік береді. Олардың формалары тіршілік әрекетіне байланысты екендігіне назар аударады.

(Т) Оқушылар «Бактериялардың классификациясы» деген менталды картаны ақпараттық парақты пайдаланып, толтырады.

Бір-бірін 1-ші критерий бойынша бағалайды

Жұмыс нәтижелерін ортаға салады.

Мұғалім комментарийі.

Сергіту сәті: «Бактерия формасы» оқушыларға бактерия түрлері айтылады: Спирилла, бацилла, кокка, вибрион. Олар осы бактерия формасын түзулері керек.

(Ж) Оқушылар әр түрлі пішінді бактерия жасушаларының суреттері бойынша атауын анықтайды.

Бір-бірін 2-ші критерий бойынша бағалайды

Оқушылардың 2 критерий бойынша пайымдаулары негізінде шешім айтылады.

https://twig-bilim.kz/film/glossary/bacteria-4893/

Ақпараттық парақ, менталды карта сұлбасы

Презентация

Ақпараттық парақ, менталды карта сұлбасы

Суреттер

Сабақ соңы

36-40

Кері байланыс: «Түсіндім/түсінбедім»

Үй жұмысы: сілтеме бойынша оқу фильмін көру

http://interneturok.ru/ru/school/biology/6-klass/bakterii-i-griby/stroenie-i-zhiznedeyatelnost-bakteriy

Қосымша ақпарат

Дифференциалды оқыту – Көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз?

Бағалау – Оқушылардың берілген материалды меңгеру деңгейін қалай тексересіз?

Денсаулық және қауіпсіздік ережелері

Қабілеті жоғары оқушылар бактерия формасы мен құрылысы арасындағы байланысты сипаттай алады

Өзара бағалау.

Сергіту сәті.

Микроскоппен жұмыс жасау ережелері.

Рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқыту мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма? Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?

Төменде берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлексия жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызға қатысты сол жақта келтірілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы бағалау

Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті (сабақ беру мен оқытуды қарастырыңыз)?

1:

2:

Қандай екі мезет сабақты жақсарта алар еді (сабақ беру мен оқытуды қарастырыңыз)?

1:

2:

Мен сабақтан топпен жекелеген адамдар туралы маған келесі сабаққа дайындалуға көмек беретіндей не білдім?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Салымдар түрі: қалайша неғұрлым көп пайда табуға болады
» Қауіпсіз каникул: балаларыңызды алаяқтардан қалай қорғауға болады
» 🙌 ҚАРЫЗ ҚАЙТАРУМЕН ҒАНИБЕТ
Пікір жазу