Екінші ретті біртекті сызықты дифференциалдық теңдеулер. Алгебра, 11 сынып, сабақ жоспары. 1 сабақ.
Қысқа мерзімді жоспар
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 11.4 бөлім: Дифференциалдық теңдеулер. | Мектеп: ФМБ НЗМ Нұрсұлтан қаласы,
| ||||||||||||||||||||||
Күні | Мұғалімнің аты-жөні | ||||||||||||||||||||||
Сынып | Қатысқандар саны | Қатыспағандар саны | |||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Екінші ретті біртекті сызықты дифференциалдық теңдеулер | ||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 11.4.1.25 - (ay''+by'+cy=0 түрдегі , мұндағы a,b,c - тұрақты) екінші ретті біртекті сызықтық дифференциалдық теңдеулерді шешу; | ||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | 1.Екінші ретті дифференциалдық теңдеулерді ажырата алады. (Білу) 2. Екінші ретті дифференциалдық теңдеудің 3 типін ажырата алу және оларды шеше алады (Қолдану, Анализ) | ||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | - екінші ретті біртекті сызықтық дифференциалдық теңдеулерді шешу жолын түсінеді; - екінші ретті біртекті сызықтық дифференциалдық теңдеулерді шеше алады; - екінші ретті біртекті сызықтық дифференциалдық теңдеулердің және жалпы шешімдерін таба алады. | ||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Пәнге тән лексика мен терминология: Дифференциалдық теңдеу-дифференциальное уравнение-differentialequation Дифференциалдық теңдеудің реті-порядок дифференциального уравнения-orderofdifferentialequation Айнымалысы ажыратылатын дифференциалдық теңдеу-дифференциальное уравнение с разделяющимися переменными-separabledifferentialequation Біртектес дифференциалдық теңдеу-однородное дифференциальное уравнение -homogeneousdifferentialequation Бірінші дәрежелі сызықтық дифференциалдық теңдеулер – линейное дифференциальное уравнение первого порядка- first order linear differential equation | ||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту / Values instilled at the lesson | Оқушылар өз сыныптастарымен диалогқа, сыныппен талқылауда коммуникативтік дағдыларын дамытады.Оқушылар есептерді шығару үшін шығармашылықпен жұмыс жасай отырып, талап қоя біледі, топпен жұмыста қолдау көрсетеді. | ||||||||||||||||||||||
Пәнаралықбайланыстар/ Cross-curricular links | Физикаға байланысты түсінік беру. | ||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары/ ICTskills | Презентация, интернет желілері. | ||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім/ Previous learning | 11 сыныпта өтілге қисап І және ІІ, 12 сыныпта өтілген дифференциалдық теңдеулер | ||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет
| Ресурстар | |||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 2 мин 3мин | І.Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылардың зейінін сабаққа шоғырландыру, үй тапсырмасын тексеру, Оқушылармен бірге оқу мақсаттарын анықтап алу; Сұрақтар:
| ttp://videolessonskz.net/course/view.php?id=10 | |||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 15 мин. 10 мин | ІІ. Есептер шығару. Оқушылар берілген тапсырмаларды өздігімен орындайды, болған соң, көршісімен тексереді. Тақтаға кезектесіп оқушылар шығып, есептің шығару жолын түсіндіреді. 1. Дифференциалдық теңдеулерді шешіңіз. 2. Дифференциалдық теңдеудің жалпы және дербес шешімдерін табыңыз. 3. Екінші ретті біртекті сызықтық дифференциалдық теңдеулерді шешіңіз. ІІІ. Тест тапсырмаларын орындау. Тапсырманы орындап болған соң, жауабын жұбымен алмасады, дұрыс жауабын слайд арқылы тексереді. 1. Дифференциалдық теңдеуді шешіңіз: A), мұндағы B), мұндағы C), мұндағы D), мұндағы E) , мұндағы 2. Дифференциалдық теңдеудің жалпы шешімін табыңыз:
A) , мұндағы B), мұндағы C), мұндағы D), мұндағы E), мұндағы 3. Бастапқы шартты қанағаттандыратын дифференциалдық теңдеудің дербес шешімін табыңыз: A) B) C) D) E) 4. Теңдеуді шешіңіз: A) , мұндағы B), мұндағы C), мұндағы D), мұндағы E) , мұндағы 5. Дифференциалдық теңдеуді шешіңіз: A) , мұндағы B), мұндағы C), мұндағы D) , мұндағы E) , мұндағы 6. Бастапқы шартты қанағаттандыратын дифференциалдық теңдеудің дербес шешімін табыңыз: . A) B) C) D) E) 7. Бастапқы шартты қанағаттандыратын дифференциалдық теңдеудің дербес шешімін табыңыз: A) . B) . C) . D) . E). Жауаптары
| Презентация 1-қосымша 2-қосымша | |||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 5 мин. 3 мин | ІҮ.Сабақты қорытындылау Сабақта екінші ретті тұрақты коэффициенттерімен біртекті сызықтық дифференциалдық теңдеулерді шешуді, жалпы және дербес шешімін табуды үйрендіңдер. Өзіндік бағалау
Үй тапсырмасы:
; .
Рефлексия ҮІІІ. Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізу. - нені білдім, нені үйрендім - нені толық түсінбедім - немен жұмысты жалғастыру қажет. | 3-қосымша | |||||||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||||||||||||||
Іріктелген тапсырмалар арқылы оқушыдан күтілетін нәтиже, жұптық жұмыста бір-біріне қолдау көрсету жұмыстары. | Тапсырманы толық дұрыс орындаған оқушыларды марапаттау. | Нұсқаулық жүргізіледі. | |||||||||||||||||||||
Сабақбойыншарефлексия Сабақмақсаттары/оқумақсаттарыдұрысқойылғанба? ОқушылардыңбарлығыОМқолжеткіздіме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақтасаралаудұрысжүргізілдіме? Сабақтыңуақыттықкезеңдерісақталдыма? Сабақжоспарынанқандайауытқуларболды, неліктен? |
| ||||||||||||||||||||||
Жалпыбаға Сабақтыңжақсыөткенекіаспектісі (оқытутуралыда, оқутуралыдаойланыңыз)? 1: 2: Сабақтыжақсартуғанеықпалетеалады (оқытутуралыда, оқутуралыдаойланыңыз)? 1: 2: Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарданегекөңілбөлуқажет? | |||||||||||||||||||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру