Көрсеткіштік және логарифмдік теңсіздктер мен теңсіздіктер жүйесі. Алгебра, 11 сынып, сабақ жоспары.
«Келісілді» | ||||||
Мектеп: | Мұғалім: | |||||
Математика пәні бойынша ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ САБАҚ ЖОСПАРЫ | ||||||
Күні | Сынып: 11 « » | |||||
Бөлім: 11.3А бөлім: Көрсеткіштік және логарифмдік теңдеулер мен теңсіздіктер | ||||||
Сабақтың тақырыбы | Көрсеткіштік және логарифмдік теңсіздктер мен теңсіздіктер жүйесі | |||||
Оқу мақсаттары | 11.2.2.10 – көрсеткіштік теңсіздіктер мен олардың жүйесін шешеді; 11.2.2.11 – логарифмдік теңсіздіктер мен олардың жүйесін шешеді; | |||||
Бағалау критерийлері | Оқушы мақсатқа жетеді, егер: - көрсеткіштік теңсіздіктерді шешу әдістерін біледі және қолданады; - көрсеткіштік теңсіздіктер жүйесін шеше алады; - логарифмдік теңсіздіктерді шешу әдістерін біледі және қолданады; - көрсеткіштік теңсіздіктер жүйесін шеше алады | |||||
Сабақтың мақсаты | - көрсеткіштік теңсіздіктерді шешу әдістерін біледі және қолданады; - көрсеткіштік теңсіздіктер жүйесін шеше алады; - логарифмдік теңсіздіктерді шешу әдістерін біледі және қолданады; - көрсеткіштік теңсіздіктер жүйесін шеше алады | |||||
Мектеп құндылықтары | Белсенді қарым- қатынас, өзіндік шешім қабылдауды үйрену және оны дамыту.бір – бірінің пікірлері мен ерекшеліктерін құрметтеу, қабылдау | |||||
Тілдік мақсаттар | Оқытудың тілдік мақсаттары: Оқушылар: иррационалды теңдеулер мен теңсіздіктерді шешуді сипаттау үшін математикалық терминдерді пайдаланады және түсінеді Бөлім бойынша лексика мен терминология:
бөгде шешім. Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:
| |||||
Алдыңғы білім | Алгебралық формулалармен сенімді жұмыс жасау және сызықтық және квадраттық теңдеулерді сенімді шешу. қарапайым көрсеткіштік және логарифмдік теңдеулерді шешу. | |||||
Пәнаралық байланыс | Физика | |||||
АКТ қолдану дағдылары | Бейне материал | |||||
Сабақ барысы | ||||||
Жоспарланған сабақ кезеңі | Сабақтағы жоспарланған іс-шаралар | Ресурстар | ||||
Ұйымдастыру кезеңі 1 минут | Сабақтың басын ұйымдастыру. Оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылар назарын аудару.Оқушыларды жұптарға бөлу. | |||||
Білімнің өзектілігі Сабақ мақсатын қою 2 минут | Сабақ тақырыбы мен мақсатын анықтау. Сабақ тақырыбы мен мақсатын тұжырымдау және жазу. Негізгі білімді белсендіру. Бағалау критерийін құру. Оқушыларға сабақтың тақырыбын тұжырымдауға, сабақтың мақсаттарын талқылауға, нәтиже және бағалау критерийлерін болжауға ұсыну. | Презентация | ||||
Жаңа материалды игеру 10 минут | Презентациядан көрсеткіштік теңсіздіктер мен логарифмдік теңсізідктерді шешу әдістерін оқушылармен талқылау. Оқушылар маңызды ақпараттарды дәптерге конспектілейді. Оқушыларға х айнымалысының мәнін тауып және көрсеткіштік функцияның монотондылығы негізінде түсіндірулерін ұсыныңыз: Қорытынды жасаңыз, көрсеткіштік теңдеулерді және теңсіздіктерді шешу әдісінің бірі бірдей негізге келтіру әдісі екенін айтып өтіңіз. Оқушыларға дәптерлеріне қысқаша жазып алуларын ұсыныңыз. Бірдей негізге келтіру. , , Әрі қарай сыныпты топтарға біріктіріңіз, топтарда тапсырмалары бар карточкаларды орындауын ұсыныңыз. Мұғаілм топтардың жұмыстарын тексереді. Әр топ мүшелерінен топ құрап, өзара оқыту процесін жүргізуді ұсыныңыз. Оқушылар назарын негізі 0 мен 1 аралығындағы сандар арқылы логарифмделсе, теңсіздік белгісі қарама-қарсыға ауысады. Оқушылар теңсізідктерді шешудің негізгі: жаңа айнымалы енгізу және көбейткіштерге жіктеу тәсілдерін біледі. Енді осы әдістерді көрсеткіштік теңсіздіктердің қолданысын көрсетеміз.
Мұғалім топ жұмыстарын тексереді. Оқушылар назарын теңсіздіктерді жаңа айнымалы енгізу арқылы шешудің қиындықтарына аударыңыз. Әртүрлі топ мүшелерінен оқушылардың жаңа топтар құрыңыз және бірлесіп оқуды үсыныңыз. Оқушылармен жаңа айнымалы енгізіліп шығарылатын біртекті теңдеулер мен теңсіздіктерді шешуді қарастырыңыз. | Презентация | ||||
Жаңа материалды бекіту 12 минут | Оқушыларға жұптық жұмыста келесі тапсырмаларды орындауды ұсынуға болады: Мұғалім жұптардың жұмыстарын тексереді. Әр жұп мүшелерінен топ құрап, өзара оқыту процесін жүргізуді ұсыныңыз. Оқушылар таппсырманы орындап болған соң дайын жауаптарымен өздерін тексеріп бағалайды. II. Логарифмдік теңсіздіктер. мұндағы түріндегі теңсіздіктерді шешуі келесі екі теоремаға негізделген: Теорема 1. Егер a>1 болса теңсіздігі теңсіздіктер жүйесіме мәндес Теорема 2. Егер 0<a<1 болса теңсіздігі теңсіздіктер жүйесімен мәндес. 1. Теңсіздікті шешіңіз 2. Теңсіздікті шешіңіз 3. Теңсіздікті шешіңіз 4. Теңсіздікті шешіңіз 5. Теңсіздікті шешіңіз 6. Теңсіздікті шешіңіз 7. Теңсіздікті шешіңіз 8. Теңсіздікті шешіңіз | http://www.math.md/school/praktikum/iratr/irater.html | ||||
Жаңа материалды бекіту 12 минут | Білімдерін бекіту үшін оқушыларға «көрсеткіштік және логарифмдік теңсіздіктер жүйесі» тақырыбы бойынша әр түрлі есептер ұсынылады. Оқушылар берілген есептерді жеке орындайды. Тапсырмалар оқушылардың қажеттіліктері мен қабілеттеріне сай таңдалған. Мұғалім дер кезінде кезінде кері байланыс береді. Берілген тапсырмаларды орындап болған соң оқушылар критерийлер бойынша бағалайды. Жеке жұмыс Оқушыларға көрстекіштік және логарифмдік теңсіздіктер жүйесін шешуде теңсіздіктер жүйесін шешудегі әдістері қолданылатындығын ескертіңіз. Көрсеткіштік және логарифмдік теңсіздіктер жүйесін шешуде әр теңсіздікті жеке-жеке шешіп алып, содан кейін ММЖ ескере отырып шешімдердің қиылысуын табады. 1. Теңсіздіктер жүйесін шешіңіз 2. Теңсіздіктер жүйесін шешіңіз 3. Теңсіздіктер жүйесін шешіңіз 4. Теңсіздіктер жүйесін шешіңіз | http://enu.kz/repository/repository2013/Olehnik.pdf http://edu.sernam.ru/book_el_math.php?id=81 | ||||
Рефлексия 3 минут | Оқушылар үшін рефлексия сұрақтары: Не білдім? Неге үйрендім? Не түсініксіз болды? Нені жақсартуым керек? Оқушылар бағалау критерийлері бойынша өздерінің және сыныптастарының жұмыстарын бағалайды. | |||||
Үй тапсырмасы | Үй тапсырмасын беру. | Үлестірме материалда | ||||
Саралау | Бағалау | ҚТ және денсаулық | ||||
Дифференциацияның күрделендіру қағидасы бойынша деңгейлік тапсырмалар орындайды. Сабақ барысында өздеріне сенімсіз оқушылар анағұрлым өздеріне сенімді оқушылармен топта жұмыс істеу барысында, есепті шешу және талқылау жолдарын бақылап, үйренеді. | Оқушылардың тақырыпты меңгергенін және мақсатты жеткілікті немесе жеткіліксіз түсінгенін қадағалау үшін, сабақ барысында әрбір оқушының қасына жеке-жеке барып қажет еткен жағдайда көмек көрсетіледі. Жеке жұмыста өзін-өзі бағалау. Топтардың басқа топтарды бағалауы | Белсенді қызмет түрлері ҚТ бойынша нұсқаулық. Сынып бөлмесі сабақтан бұрын желдетілген. Сыныптағы орындық парталар түзу тур. Сыныптың іші жарық және сол жақтан түсуде. Сынып бөлмесі алғашқы дәрігерлік көмек қобдишасымен жабдықталған. | ||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. | |||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? | ||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру