Алгебраның негізгі теоремасы. Алгебра, 11 сынып, сабақ жоспары. 1 сабақ.
Қысқа мерзімді жоспар № 1
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Комплекс сандар (12 сағ) | Мектеп: | ||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||
Сынып: 11 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |||
Сабақ тақырыбы | Алгебраның негізгі теоремасы | ||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 11.1.2.5 – алгебраның негізгі теоремасы және оның салдарларын білу | ||||
Сабақ мақсаттары |
| ||||
Бағалау критерийі | Оқушы төмендегі критерийлерді орындаса, оқу мақсатына жетеді:
| ||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар:
Пәнге қатысты лексика мен терминология
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер
| ||||
Құндылықтарды дарыту | Сыйластық, ынтымақтастық, ашықтық. Құндылықтарды дарыту жұптық және топтық жұмыс арқылы жүзеге асырылады. | ||||
Пәнаралық байланыстар | Информатика – бағдарламалық қамтамасыз ету мүмкіндіктері. | ||||
АКТ қолдану дағдылары
| Active inspire шешімді рәсімдеу кезіндегі мүмкіндіктері, сабақта жоқ оқушылардың оқыған материалдарын қайталауға арналған тірек конспект ретінде (тақтадағы тапсырмаларды шешу, толық шешімді сақтай отырып). | ||||
Бастапқы білім | Сандардың жиыны туралы түсінік; нақты сандардың жиынында арифметикалық амалдарды және алгебралық операцияларды орындай білу; көп бөлшектерге амалдар қолдана білу. | ||||
Сабақ жоспары | |||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||
Сабақтың басы 0 - 10 мин
| І.Ұйымдастыру кезеңі. Өзара сәлемдесу/ Назарларын сабаққа аудару Алдыңғы тақырыптардың қайталануын пайдалана отырып, тақырыпқа алып келу: Жұптық жұмыс түрінде № 1 тапсырмаларды шешуді және өзара тексеруді ұйымдастыру. Тапсырма №1. "Артық" теңдеуді атау, неге таңдалғанын түсіндіру: 1) (x-3)2 =0; 2) 9x2 -4x +1=0; 3) x2 +4x+ 4=0; 4) 5x2 -4√5 x+ 4=0; 5) x2- 6ix -9=0. Жауабы: (2) Тапсырма №2. Теңдеу құрастыр, егер оның түбірлері белгілі болса: 1). x1=x2=x3=2, x4= -3, x5= i; 2). x1=7, x2=x3= -1, x4=x5= i; 3). x1=4, x2= -2, x3=x4=x5= i; 4). x=6. Жауабы: Қосымша сұрақтар: Келесі түбірлер қалай аталады: 1-ші тапсырмада x1, x2, x3 ; 2-ші тапсырмада x2, x3 және x4, x5 ; 3-ші тапсырмада x3, x4, x5 ; және де 4-ші тапсырмада x? Эвристикалық әңгімелесу: Қандай түбір «еселік түбір» деп аталады? Іс жүзінде көпмүшелерді көбейткіштерге жіктеу қажеттілігімен практикада бетпе-бет кездестіргенбіз , яғни көпмүшелерді стандартты, канондық түрде де, көпмүшелердің табылған түбірлеріне байланысты көбейткіштердің көбейтіндісі ретінде де ұсынуға болады. Бүгін бізге № 1 және № 2 тапсырмаларда қандай көпмүшелер кездесті? №2 және №3 тапсырмаларда еселік түбірі бар көпмүшелер кездесті ме? Көпмүшенің түбірлер саны неге байланысты болады? n-ші дәрежелі алгебралық көпмүше n санынан артық түбірге ие бола алмайды. Онда келесі сұрақ туындайды, әрқашан n-ші дәрежелі көпмүшенің дәл n түбірі бар болады ма? Әлде түбірлер саны n-нен аз болуы мүмкін бе? Ал сіз қай теореманың көпмүшенің түбірлер санын сілтейтінін білесіз бе? Бұл сұраққа жауап алгебраның негізгі теоремасы деп аталатын теоремадан алынады. Тақырып пен бағалау критерийлерін бірге анықтау
| ||||
11 - 28 мин | ІІ Жаңа материалды оқу Осы тақырыпты оқу үшін оқушыларға теориялық материалмен үлестірме беріледі. Бұл 11 - сынып оқушылары болғандықтан, мәтіндік ақпаратпен жұмыс істеу тәсілдерімен және қосымша іздеу жұмыстарымен жақсы таныс. Жаңа тақырыпты меңгеруге келесі нұсқа ұсынылады: Жеке – 10 минут: Әрбір оқушы жеке өзі таратпадағы материалмен жұмыс істейді, содан кейін әрбір салдарға мысал ойлап тауып, жазады. Жұптық жұмыс – 7 минут: Оқушылар жұптасып, қиындық тудырған сәттерді өздері талдап, түсінуге тырысады, содан кейін әркім серігін теорема мен оның салдарларына арналған өз мысалдарымен таныстырады. Тарату материалының теориясы (тарату материалына қайталауға кейбір анықтамалар енгізілген). Алгебраның негізгі теоремасы. Бұл теорема бүкіл математиканың ең ірі жетістіктерінің бірі болып табылады және ғылымның әр түрлі салаларында қолданылады. Анықтама. санын көпмүшенің түбірі Р(Х) деп атайды, егер Анықтама. p(x) көпмүшесінің k еселік түбірі деп α санын атайды, егер теңдік әділ(дұрыс) орындалса:
мұндағы Тұжырым 1. Көпмүшенің k еселік түбірі α саны болып табылады, онда және тек қана сонда k – 1 еселікті көпмүшенің көбейтіндісінің түбірі болғанда . Даламбер-Гаусс теоремасы: Алгебраның негізгі теоремасы. Кез келген көпмүше, дәрежесі бірден кем емес, кем дегенде бір түбірі бар болса, жалпы жағдайда. Көпмүшелердің коэффициенттері кез келген комплекс сандар ( атап айтқанда – нақты сандар) болуы мүмкін; тек қана көпмүшелердің дәрежесі нөлден ерекшеленуі керек. Салдар1. Кез келген көпмүше дәрежелі, комплексті коэффициентарымен болса, екімүшенің сызықты көбейтіндісі түрінде елестетуге болады: мұндағы — көпмүше еселігінің түбірлері сәйкесінше, әрі . Басқаша айтқанда, n-ші дәрежелі көпмүше тең түбірге ие, егер оның әрбір түбірін сонша санаса, қанша о да еселік. Салдар 2. Егер көпмүшелер және , дәрежесі төменірек, айнымалының әртүрлі мәнінде п-нен артық бірдей мәндерге ие болса, онда мына көпмүшелер тең болады: Салдар 3: Егер көпмүшенің коэффициенті – нақты сан және - оның комплексті түбірі, онда түйіндес сан - сондай-ақ, бұл көпмүшенің түбірі, яғни түбірлері бірдей еселікке ие. Салдар 4. Кез келген көпмүше нақты коэффициенттермен сызықтық екімүшенің және квадраттық үшмүшенің көбейтіндісі түрінде ұсынылады (теріс дискриминанттармен): мұндағы — нақты еселік түбірлер , онымен қоса . Салдар 5. Нақты коэффициенттері бар тақ дәрежедегі көпмүшенің әрқашанда кем дегенде бір нақты түбірі бар. Нақты коэффициенттері бар жұп дәрежедегі көпмүшенің нақты түбірі болмауы мүмкін. | Оқу жоспары_ Алгебра және анализ бастамалары_ 11 сынып | |||
29 - 37 мин | ІІІ. Есептер шешу. Жаңа білімді алғашқы бекіту Әр тапсырманы шешер алдында мұғалім теория бойынша әр түрлі сұрақтар қояды (берілген көпмүшенің қанша түбірі бар болуы мүмкін, нақты түбірі болуы мүмкін бе және т. б.) оқушы жаңа материалды бекіту кезінде, бірінші сабақта тапсырманы орындағанға дейін осы сұрақтарды өздеріне қоя білулері керек. Тапсырмаларды барлық сыныппен бірге талдай отырып, жаппай шешеді. Мысал 1. Көпмүшеге жікте:
Онда берілген көпмүше Бөлеміз:
0 Түбірлерін табамыз: дискриминант нақты түбірлер: Енді есеп шартына сәйкес көбейткіштерге жіктейміз:
Мысал 2. Теңдеуді шеш: а) б) . Шешуі: а) Сол жақ бөлігін көбейткіштерге жіктейміз: б) , сол жағын көбейткіштерге жіктейміз: Есеп төрт теңдеуді шешуге әкеліп соқтырды. теңдеуінен табамыз. Ал, теңдеуінен табамыз. квадраттық теңдеуінен табамыз: . квадраттық теңдеуінен табамыз: . | ||||
Сабақ соңы 38-40 мин | Жалпы қайталау. Үй жұмысы: теориялық материалды жаттау + алгебраның негізгі теоремасының тарихымен танысу және неге оның қос атауы бар екенін анықтау. Рефлексия: | ||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау - оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |
Іздеу әдісі элементтерімен оқушылардың қабілеттері мен қажеттіліктерін дамытуға бағытталған жеке, жұптық және топтық жұмыс түрлері. Оқу материалын меңгерудің неғұрлым жоғары нәтижесіне жеткен оқушылар басқа оқушыларға көмек көрсетеді , сол арқылы оқушылардың коммуникативтік дағдысы мен оқу-ұйымдастыру іскерліктерін (түсіндіре білу, көмек көрсету , көмек қабылдау) диалогтық оқыту арқылы өзінде де, басқа да оқушылардың да оқу-ұйымдастыру іскерліктерін дамытады. Материалды баяндау түрі бойынша дифференциация. | Ұсынылған тапсырмаларды орындау нәтижелері бойынша өзара бағалау және өзін-өзі бағалау; жеке дәптерде және тақтада шешуі бойынша мұғалімнің бағалауы (дәптерге түртіп қою). | Денсаулық сақтайтын технологиялар, физминуткалар. | |
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақт саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? | |||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру