Қайталау. Комбинаторика және ықтималдықтар теориясының негіздері. Алгебра, 10 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 10.2С Ықтималдық | Мектеп: ХББ НЗМ Петропавл қаласы | |||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||||
Сынып: | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||
Сабақ тақырыбы | Қайталау. Комбинаторика және ықтималдықтар теориясының негіздері | |||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 10.3.1.1 - қайталанбайтын және қайталанбалы «алмастырулар», «орналастырулар», «терулер» ұғымдарын ажырата білу; 10.3.1.2 - қайталанбайтын алмастырулар, орналастырулар және терулерді есептеу үшін формулаларды қолдану; 10.3.1.3 - қайталанбалы алмастырулар, орналастырулар және терулерді есептеу үшін формулаларды қолдану; 10.3.1.4 - комбинаторика формулаларын қолданып, ықтималдықтарды табуға есептер шығару; 10.3.1.5 - жуықтап есептеу үшін Ньютон биномын (натурал көрсеткішпен) қолдану; 10.3.2.1 - кездейсоқ оқиға ұғымын, кездейсоқ оқиға түрлерін білу және оларға мысалдар келтіру; 10.3.2.2 - ықтималдықтар қасиеттерін қолданып, кездейсоқ оқиғалардың ықтималдығын есептеу; 10.3.2.3 - ықтималдықтарды қосу ережелерін түсіну және қолдану * P(A + B) = P(A) + P(B) * P(A +B) = P(A) + P(B) – P(A ∙ B); 10.3.2.4 - ықтималдықтарды көбейту ережелерін түсіну және қолдану * P(A ∙ B) = P(A) ∙ P(B) *P(A ∙ B) = P(A) ∙ PA(B)= P(B)PB(A); 10.3.2.5 - толық ықтималдық формуласын білу және оны есептер шығаруда қолдану; 10.3.2.6 - Байес формуласын білу және оны есептер шығаруда қолдану; 10.3.2.7 - Бернулли схемасын қолдану шартын және Бернулли формуласын білу; 10.3.2.8 - Бернулли формуласы мен оның салдарларын есептер шығаруда қолдану; | |||||||||
Сабақ мақсаттары | Оқушылар комбинаторика мен ықтималдықтың формулаларын пайдаланады, есептер шығарады | |||||||||
Бағалау критерийлері | Оқушы мақсатқа жетті, егер: Комбинаторика мен ықтималдықтың формулаларын қолданып есептер шығарады | |||||||||
Тілдік мақсаттар |
| |||||||||
Құндылықтарды дарыту |
Азаматтық жаһандық құндылықтары:
Сабақ үстінде коллоборативті орта құру арқылы өзін ұстау мәдениетін, жақсы қарым-қатынас қалыптастыру. | |||||||||
Пәнаралық байланыстар | Ағылшын тілі, физика, биология | |||||||||
Дағдылары | Интербелсенді тақтаны, интернет-ресурстарды қолдану. | |||||||||
Бастапқы білім | Факториал, ықтималдық түсінігі, статистикалық эксперименттер жасау және есеп беру; формулаларды қолдану. | |||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||
Сабақтың басы 1 мин | І.Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылардың зейініне назар аудару | |||||||||
Сабақтың ортасы 5 мин 9 мин 7 мин 10 мин 7 мин 1 мин |
Оқушыларға « Математикалық диктант комбинаторика және ықтималдық жауапсыз» парақша таратылады. Оқушылар осы парақты толтырады және слайдтағы жауаптарымен бірін-бірі бағалайды. Жалпы 11 балл. Бұл оқушылардың комбинаториканың орналастыру, алмастыру, теру формулаларын және ықтималдықтың формулаларын білуіне көмек бермек.
Бұл оқушыларға тақырыпты тереңірек түсінуіне және өздік жұмысын жазуға көмек береді.
Өздік жұмыстар. Әр тақырыптарға бірнеше тапсырмалар қарастырылған. Оқушылар жұптасып сәйкес тақырыптар бойынша білімдерін шыңдайды.
Аралас есептер. Оқушылар жеке-жеке тақырыптары арласқан есептерді шығарып білімдерін шыңдайды. Қосымша. Kahoot.it сайты арқылы оқушыларды тестен өткізуге болады. www.matburo.ru сайтындағы онлайн калькуляторды қолдануға болады. Төменде мысал келтірілген. Мысалы: Қорапта бірдей 12-уі жасыл түсті, 14-і қызыл түсті шар бар.
P(A)=0,1293 Рефлексия | Презентация Қосымша 1 Қосымша 2 Қосымша 3 Қосымша 4 Қосымша 5 | ||||||||
Сабақтың соңы |
| |||||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. | ||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | ||||||||||
| ||||||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру