Функцияның ең үлкен және ең кіші мәндері. Алгебра, 10 сынып, сабақ жоспары. 1 сабақ.


Қысқа мерзімді жоспар

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

10.4А Туындының қолданылуы

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 10

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Функцияның ең үлкен және ең кіші мәндері

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

10.4.1.34 - функцияның кесіндідегі ең үлкен және ең кіші мәндерін табу;

 Сабақ мақсаттары

  • Барлық оқушыларға функцияның кесіндідегі ең үлкен және ең кіші мәндерін табудың дағдысын қалыптастыру. (жаңа сабақ)

  Бағалау критерийлері

  • функцияның кесіндідегі ең үлкен (ең кіші) мәндерін таба алады;
  • функцияның кесіндідегі ең үлкен (ең кіші) мәндерін табуға байланысты әртүрлі есептерді шешу;

 Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

туындыларды табу және бірінші ретті туынды арқылы функцияның ең үлкен және ең кіші мәндерін табу туралы түсіндіре алады.

  • Пәнге қатысты лексика мен терминология
  • туынды
  • дифференциалдау;
  • дифференциалдау ережелері;
  • стационарлық, кризистік нүктелер;
  • кесіндідегі функцияның ең үлкен және ең кіші мәндері
  • Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер
  • Егер мен осы функцияны дифференциалдасам, онда.
  • Қосындының туындысы ...тең

Ең үлкен және ең кіші мәндері ... болады

  Құндылықтарды дарыту

Жұппен жұмыс істей білуге, ұжымдылыққа, шыдамдылыққа, жауапкершілікке, әділдікке тәрбиелеу.

 Жаһандық азаматтылыққа

тәрбиелеу

Тақырыптың жан-жақтылығын әр түрлі халықаралық әдебиеттерден тапсырмалар беру арқылы көрсету.

 Пәнаралық байланыстар

Қазақ тілі

 АКТ қолдану дағдылары

Интерактивті құралдарды қолдану, интернет ресурстар

Бастапқы білім

туынды, туынды табу ережелері, функцияның өсуі және кемуі, кризистік нүктелер, функция графиктері.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

2 мин

  • Оқушылармен амандасу
  • Тақырыпты, сабақ мақсатын, бағалау критерийлерін анықтау.

Сабақтың ортасы

8 мин

10 мин

10 мин

  • мин
  • Өткен білімді қайталау.

Оқушылар функциясының берілген нүктедегі туындысының мәнін есептейді. Оқушы өзін-өзі бағалайды.

Дескрипторлар

+ / -

1

функцияның туындысын табады

берілген нүктедегі туындысының мәнін есептейді

2

функцияның туындысын табады

берілген нүктедегі туындысының мәнін есептейді

3

функцияның туындысын табады

берілген нүктедегі туындысының мәнін есептейді

4

функцияның туындысын табады

бөліндінің туындысының ережесін қолданады

берілген нүктедегі туындысының мәнін есептейді

5

функцияның туындысын табады

берілген нүктедегі туындысының мәнін есептейді

  • Жаңа тақырыпты түсіндіру.

y=f(x) үзіліссіз функциясының [a;b] кесіндідегі ең үлкен және ең кіші мәнін табудың алгоритмі .

  • f ′(x) табу;
  •  f ′(x)=0 немесе f ′(x) болмайтын нүктелерді тауып, олардың ішінен [a; b] кесіндісіне жататынын таңдап алу.
  • Кесіндінің шеттеріндегі және осы кесіндіде жататын кризистік нүктедегі функцияның мәндерін табамыз.
  • Алынған мәндердің ішінен ең үлкені мен ең кішісін таңдап аламыз. 5. Сәйкесінше осы сандар [a; b] кесіндісіндегі y=f (x) функциясының ең үлкен және ең кіші мәндері болады және оны былай белгілейді: .

Функция кесіндіде ең үлкен (ең кіші) мәнге ие болатын нүктелерді графиктен таңдап көрсетіңіз. а) [-4; -2], b) [1; 5], c) [- ], d) ].

Мысалы: Функцияның ең үлкен және ең кіші мәнін табыңыз:

  • Жеке жұмыс.

Оқушылар функцияның ең үлкен және ең кіші мәндерін табуға арнайы берілген деңгейлік тапсырманы шешеді (дифференциация жүргізіледі, мұғалім бағалайды).

А деңгей: .

Дескрипторлар

+ / -

функцияның туындысын табады

кризистік нүктелерді табады

берілген кесіндіге тиісті кризистік нүктелердегі функцияның мәнін табады

кесінді ұштарындағы функцияның мәнін табады

функцияның ең үлкен мәнін анықтайды

функцияның ең кіші мәнін анықтайды

В деңгей:

Дескрипторлар

+ / -

функцияның туындысын табады

кризистік нүктелерді табады

берілген кесіндіге тиісті кризистік нүктелердегі функцияның мәнін табады

кесінді ұштарындағы функцияның мәнін табады

функцияның ең үлкен мәнін анықтайды

функцияның ең кіші мәнін анықтайды

С деңгей:

Дескрипторлар

+ / -

функцияның туындысын табады

күрделі функция туындысының ережесін қолданады

тригонометриялық теңдеудің түбірінің формуласын қолданады

кризистік нүктелерді табады

берілген кесіндіге тиісті кризистік нүктелердегі функцияның мәнін табады

кесінді ұштарындағы функцияның мәнін табады

функцияның ең үлкен мәнін анықтайды

функцияның ең кіші мәнін анықтайды

Жауабы:

6. Жұппен жұмыс.

Оқушылар мәтінді және практикалық мазмұнды есепті шешеді (бірін –бірі бағалайды).

Есеп 1:

Кітап бетіндегі мәтіннің ауданы .Кітап бетінің жоғарғы және төменгі жақтарынан 2 см-ден, ал сол жағы мен оң жақтарынан 1,5 см-ден бос орындар қалдырылған. Кітап ауданы ең кіші болуы үшін оның бетінің сызықтық өлшемдері қандай болуы керек?

Дескрипторлар

+ / -

- параметрін таңдайды

белгісіз шаманы арқылы өрнектейді

S(х) функциясын жазады

функцияның туындысын табады

кризистік нүктелерді табады

берілген кесіндіге тиісті кризистік нүктелердегі функцияның мәнін табады

табылған шешімді тапсырма шартына байланысты интерпретациялайды

http://www.yaklass.ru/p/algebra/8–klass/neravenstva–11023/issledovanie–funktcii–na–monotonnost–12102

Сабақтың соңы

  • мин

7.Үй тапсырмасы

  • f функциясының берілген кесіндідегі ең үлкен және ең кіші мәндерін табыңыз:

  • 144 санын қосындысы ең үлкен сан болатындай екі оң көбейткішке жіктеңдер.

8. Рефлексия.

Сіздер бүгін жақсы жұмыс істедіңіздер, енді әрқайсыңыз өз еңбектеріңіздің жемісін бағалап, алдарыңызда тұрған стикерді көрсеткіштік функцияның графигінде нүктелерге апарып жапсыруларыңызды сұраймын.

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалауоқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Оқушылар сабақ бойы жеке жұмыс жасайды.

Фронтальды жұмыста оқушыларға базалық деңгей беріледі. Есептер шығару барысында жеке-дара оқыту ұйымдастырылады.

Мұғалім қабілеті жоғары және төмен оқушыларға көмек көрсетеді, ал орта деңгейдегі оқушылар қабілеті жоғары оқушылардың өзара көмегі арқылы ілгері жылжи бастайды.

Жеке жұмыста өзін-өзі, топтық жұмыста бірін-бірі бағалау түрлері қолданылады. Сабақта оқушылардың теориялық материалды меңгеруі фронтальды презентациямен жұмыс істеу арқылы жасалады.

Сабақ басында оқушылар кабинеттегі тәртіп ережелерімен , қауіпсіздік техникасымен таныстырылады.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу