Функцияның кризистік нүктелері мен экстремум нүктелерін табу. Алгебра, 10 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді жоспар

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 10 сынып

Қатысқандар саны:

Сабақ тақырыбы

Функцияның кризистік нүктелері мен экстремум нүктелерін табу;

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

Туындының көмегімен функция қасиеттерін зерттеу және оның графигін салу;

Сабақ мақсаты

Функция графигіне толық зерттеу жүзгізу арқылы зерттеушілік дағдыларын қалыптастыру

Жетістік критерийлері

Функцияны зерттеу алгоритмін біледі; Функциялардың қасиеттерін біледі;

Функцияның экстремумдарын, иілу нүктелерін, монотонды, ойыс-дөңес аралықтарын таба алады; Функцияның графигінің сұлбасын сала алады

Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

дифференциалдау тәсілдерінің сипаттамаларын түсініп, қолдана алады.Пәнге тән лексика мен терминология:

Күрделі функция, күрделі функцияның туындысы, қатынасты дифференциалдау ережесі, көбейтіндіні дифференциалдау ережесі, дифференциалдау.

Kazakh

English

Russian

Функциялардызерттеу

Analysis of functions

Исследование функций

Функцияныңойыс/дөңестігі

Convexity/concavity of functions

Выпуклость/вогнутость функции

Графиктерін салу

Sketching graphs

Построение графиков

Функцияның  анықталуоблысы

Domain of function

Область определения

Функцияның тақ – жұптылығы

Even-odd functions

Четность нечетность

Функцияның периодтылығы

Period of function

Переодичность

Функцияның нөлдері

the zeros of the function (f(x)=0)

Нули функции

Функция асимптоталары

Asymptotes of function

Ассимптоты

Көлбеу асимптота

Inclined asymptote

Наклонная ассимптота

Функцияның стационар (кризистік) нүктелері

Stationary point of the function

Стационарные (критические) точкифункции

Функцияның экстремумдары

Extremum of function

Экстремумыфункции

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

... осыған байланысты, бұл функцияны дифференциалдау үшін көбейту ережесін қолдануға болады.

Құндылықтарды дарыту

 

Өмір бойы білім алуға бейімделеді;

Дұрыс шешім қабылдау үшін, қоғамдық өмірге қатысу үшін шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау қабілетін қалыптастыру;

Пәнаралық байланыстар

Информатика

АКТ қолдану дағдылары

Бастапқы білім

Функцияның қасиеттері, асимптоталары

Сабақбарысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

4- минут

15-минут

5-минут

Сабақ тың ортасы

12-минут

2-минут

Сәлемдесу.

Оқушыларды қағаз қиындыларын құрастыру арқылы жұптарға бөлу (өзіндік реттелу).

Үй тапсырмасын тексеру.

Функцияны зерттеп графигін салыңыз:

  • Анықталу облысы:
  • Координата осьтері мен қиылысу нүктелері:

  • Бірінші ретті туындыны табыңыз;
  • Экстремум нүктелерін табыңыз;

  • Монотондылық аралықтары:

өспелі, аралығында кемімелі

  • Екінші ретті туындысы:

  • Иілу нүктесі:

  • Ойыс, дөңестігі:
  • Берілгендерді пайдалана отырып кесте құру және графигін салу:

х

max

иілу нүктесі

min

0

+

0

-

-

-

0

+

-

-

-

0

+

+

+

«Миға шабуыл» әдісі бойынша оқушыларға сұрақтар:

Топқа бөлудегі суреттер бойынша не айта аламыз?

Осы суреттерді функцияны зерттеумен қалай байланыстыра аламыз?

Осы суреттер функцияны толық зерттеу үшін жеткілікті ме?

Қосымша қандай әрекеттер жасау керек?

Өтілген тақырыпты қайталау

Функцияны зерттеп, графигін салудың толық жоспары:

  • Функцияның анықталу облысын тауып, егер бар болса, оның үзіліс нүктелерін анықтау қажет.
  • Функцияның координаталар осьтерімен қиылысу нүктелерін табу;
  • Функцияның асимптоталарын табу;
  • Функцияның бірінші және екінші ретті туындыларын анықтап, олардың нөлге тең болатын нүктелерін және бұл туындылардың анықталмайтын нүктелерін табу қажет ;
  • Бірінші және екінші ретті туындылардың таңбаларын зерттеп, оның өсу-кему аралықтарын, ойыс-дөңес аралықтарын, экстремумдарын, иілу нүктелерін және осы нүктелердегі функцияның мәндерін (жуықтап болса да) табу қажет;
  • Анықталған деректер бойынша кесте құру және функция графигінің жобасын салу керек.

Бүгінгі сабақтың мақсатымен және жетістік критерийлерімен таныстыру

Тапсырмалар.

Бағалау критерийлері:

Өзін-өзі бағалау

Жұптық бағалау

Функцияны зерттеу алгоритмін біледі;

Функциялардың қасиеттерін біледі;

Функцияның туындысын таба алады;

Функцияның экстремумдарын, иілу нүктелерін таба алады;

Функцияның монотонды, ойыс-дөңес аралықтарын анықтай алады;

Функцияның графигінің сұлбасын сала алады

Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы

r(x) = x⁴ - 7x² - 3 функциясын зерттеп, графигін салыңыз

Бағалау критерийлері:

Функцияны зерттеу алгоритмін біледі;

Функциялардың қасиеттерін біледі;

Функцияның туындысын таба алады;

Функцияның экстремумдарын, иілу нүктелерін таба алады;

Функцияның монотонды, ойыс-дөңес аралықтарын анықтай алады;

Функцияның графигінің сұлбасын сала алады

Қосымша2

Қосымша 1

Қосымша 3

Сабақтың соңы

2-минут

Үй тапсырмасы:

Берілген функцияның графигін салыңыз:

Рефлексия

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Қорытынды бағалау



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу