Функция графигінің асимптотасы. Алгебра, 10 сынып, сабақ жоспары.


Тексерілді:_________Сқақов Ә.А.

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Алматы қаласы химия-биология бағытындағы

Назарбаев Зияткерлік мектебі

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Мергенбаева Маржан Қуандыққызы

Сынып:

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспаған оқушылар саны:

Сабақ тақырыбы:

Функция графигінің асимптотасы.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары:

10.5.1.19 көлбеу және вертикаль асимптоталардың анықтамаларын біледі;

10.5.1.20 функция графигінің асимптоталарын табады;

Сабақ мақсаттары:

  • асимптота ұғымымен танысу;
  • вертикаль және көлбеу асимптоталарды шектің көмегімен табу;
  • функцияның графигін салғанда асимптоталарды қолдану.

Бағалау критерийлері:

Оқушылар:

біледі:

  • көлбеу және вертикаль асимптоталардың анықтамаларын;
  • көлбеу және вертикаль асимптоталарды табу формулаларын.

қолдана алады:

Функция асимптоталарының теңдеуін құрып, функцияның графигін салуда қолдана алады.

Тілдік мақсаттар

Тілдік мақсат:

Шек арқылы функцияның асимптоталарын табу бойынша түсіндірме айта алады.

Пәнге қатысты лексика мен терминология:

Шек - Лимит - Limit

Үзіліссіз–Непрерывный–Continuous

Көлбеу асимптота–Наклонная асимптота–Slant asymptote

Шексіздік– Бесконечность –Infinity

Тамаша шек–Замечательный предел–Remarkable limit

График–график–graph

Үзіліс нүктесі–Точка разрыва–Point of discontinuity

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:

Функия графигінің асимптоталарын табу үшін … қажет

Егер функция нүктеде үзіліссіз болса... онда...

Көлбеу асимптота теңдеуіндегі к коэффициент...

Құндылықтарды дарыту

  • Оқушыларда өз бетімен жұмыс істеу мәдениетін дамыту,  ұйымшылдыққа үйрету, бірін-бірі сыйлау
  • Өзіне және айналадағы адамдарға құрмет
  • Оқылатын материалға сыни қарау арқылы оқуға құштарлыққа баулу

Пәнаралық байланыстар

Бүгінгі сабақ информатика және физика пәндерімен байланыста болмақ.

Акт қолдану дағдылары

Интерактивті тақта, презентация, графикалық калькулятор.

Бастапқы білім

Функцияның шегі, функцияның нүктедегі үзіліссіздігі.

Сабақ барысы

Сабақтың кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Басы

3 мин

5 мин

5мин

Ортасы

3мин

5 мин

15мин

Соңы

3 мин

1 мин

Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасып, оларды түгендеп, сабаққа дайындығын тексеру.

Сабақ тақырыбымен, оқу мақсаттарымен және тілдік мақсаттармен таныстыру.

Жаңа тақырыпқа шолу. Мұғалім флипчарттың көмегімен үш графиктен функцияның асимптотларын көрсетеді. Суретке қарай отырып асимптотаның түрлерін ажыратуды оқушылардың өздеріне ұсынады (вертикаль, горозонталь, көлбеу). Оқушыларды әр асимптотаның анықтамасын айтуға және оны шекпен байланыстыруға бағыттаймын.

Жеке жұмыс.

Мақсаты: кризистік нүктенің анықтамасын қолдана отырып оларды табу.

Сыныппен талқылау(асимптоталарды табудың басқа қандай жолы бар?)

Бұрыштап бөлу әдісін қолданып та асимптоталарды табуға болатыны жайында айтылады. Ол үшін оқушыларға бөлшектік функция беріліп, бөліндіні анықтау ұсынылады. Пайда болған бөлінді қай асимптотаға тең? Ал вертикаль асимптотасы неге тең?

Жұппен жұмыс (Clock partner)

Функцияның үзіліссіздігін пысықтау мақсатында оқушыларға тапсырма беріледі.

Топтық жұмыс.

Мақсаты: Оқушылардың зерттеушілік дағдыларын дамыту.

Оқушыларға топта берілген функцияның эскизін салу тапсырылады. Ол үшін алдымен шектің көмегімен функция графигінің асимптоталарын табу ұсынылады. Табылған асимптоталарды альтернативті әдіспен тексере алады. Салған графиктерін графикалық калькулятордың көмегімен тексеріп көреді. Әрбір топ ортаға шығып постерлерін қорғайды.

Рефлексия.Оқушылар берілген xyz координалар жүйесінде x осьіне “вертикаль асимптота”, y осьіне “горизонталь асимптота”, z осьіне “көлбеу асимптота” атауларын беріп, әр осьті 1 ден 10 ға дейін бөліп, үш осьтың бойынан үш нүкте белгілеп оны бүгінгі сабақпен байланыстырып айтады әрі өздерін бағалайды.

Үй тапсырмасы:

функциясының барлық мүмкін болатын асимптоталарын тауып, графигін салыңыз.

Слайд 1-3

Флипчарт

Слайд 4

Слайд 5-6

Слайд 7

Слайд 8

Слайд 9-10

Слайд 11

Слайд 12

Қорытындылау

Ең жақсы өткен екі нәрсе не (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Қандай екі нәрсе сабақты нығайтуы мүмкін (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Бұл сабақтан мен келесі сабағыма әсер ететін сынып туралы немесе оқушылар туралы не білдім?

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Сабақта оқушылардың топтарын құрастыру барысында әрдеңгейлі топтар құрылды. Топтағы оқушылар кім қай тапсырманы орындайтындығын өздері шешеді.

Топтық жұмыс барысында оқушылардың формулаларды қаншалықты түсініп, оны есеп шығаруға және практикалық тапсырмаларды орындауда қолдана алу дағдалары бағаланады. Сонымен қатар оқушылардың бірін бірі және өзін өзі бағалау әдістері қолданылады.

Сабақ барысында топтық жұмыстар кезінде оқушылардың қозғалысы, орын ауыстырулары жоспарланған. Бұл физикалық қозғалыс денсаулыққа оң әсер етеді. Сонымен қатар оқушылардың партада омыртқа жоталарын тік ұстап отыруларын қадағалау.



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу