Функция графигінің иілу нүктелері, функция графигінің дөңестігі. Функцияны дөңестікке зерттеу. Алгебра, 10 сынып, сабақ жоспары. 1 сабақ.
Қысқа мерзімді жоспар
| 10.4А Туындының қолданылуы (16 сағ) |
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
| |||||||||||||||||||||||||||||||||
|
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 10.4.1.30 функцияның екінші ретті туындысын табу. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары
| Екінші ретті туындыны табу ережесін білу, екінші ретті туындыны таба алу. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | Оқушы төмендегі критерийлерді орындаса, оқу мақсатына жетеді -екінші ретті туындыны табу ережесін біледі; -екінші ретті туындыны таба алады. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқытудың тілдік мақсаттары Оқушылар: - туындыларды табу бойынша қадамдарды сипаттау үшін дұрыс математикалық терминдерді қолданады. Бөлім бойынша лексика мен терминология - функция; - көлбеулік бұрыштың тангенсі (градиент); - функция графигі; - дифференциал; - дифференциалдау; - екінші ретті туынды; - экстремум; - кесіндідегі функцияның ең үлкен және ең кіші мәні; Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер - Егер мен осы функцияны дифференциалдасам, ..... болады. - Егер мен оны қайтадан дифференциалдасам, ..... болады. - Осы функция градиентінің графигін сызу. - Экстремалдық нүкте маңындағы градиентті сипаттау. - Стационар нүктенің сипаттамасын табу үшін екінші ретті туындыны пайдалану. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Ұжымдықта, жұптық жұмыста жұмыс жасай білуге және ойларын толық жеткізе білуге, академиялық шындыққа, ашықтыққа тәрбиелеу. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жаһандық азаматтылыққа тәрбиелеу | Жұптық жұмыс жасаған кезде оқушылар сыныптастарының пікірін қабылдауға үйренеді. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Интерактивтік құралдарды қолдану, интернет ресурстар. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқытудың өмірмен байланысы | Теориялық материалды талдау, өмірмен байланыс іздестіру. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Физика | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | Алгебралық формулалармен сенімді жұмыс жасау, көпмүшенің түбірлерін табу, бүтін коэффициентті дәреже қасиеттері, көпмүшелер, функция графигінің қасиеттері және графиктерді сыза білу. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 3 мин 10 мин Сабақтың ортасы 5 мин 5 мин 8 мин 7 мин | 1.Ұйымдастыру кезеңі.
2. Өткен білімдерін қайталау. Оқушылар бірнеше топқа бөлінеді, оларға тарсия таратылады және берілген бөліктерден фигура құрастырады 3. Жаңа сабақты меңгеру. Мұғалім екінші ретті туындының анықтамасымен таныстарады Анықтама: (a,b) да дифференциалданатын функцияны қарастырайық. Оның туындысы да x аргументінің функциясы болады. Егер осы функцияны тағы да дифференциалдасақ функциясының екінші ретті туындысын аламыз: Cонымен, екінші ретті туынды бірінші ретті туындыдан алынған туынды . Мысал а) f(x) = x3 + x2 + x + 1 f´(x) = 3x2 + 2x + 1 f´´(x) = 6x + 2 b) f(x) = e–x f´(x) = –e–x f´´(x) = e–x 4. Жаңа білімді қолдану.. Фронталды жұмыс 1. Табыңыз: 2. Табыңыз: f’(x), f’’(x)
Жұптық жұмыс f’’(x) табыңыз, егер: 1.+3++3x 2. = 3. 4. 3x 5. 6.
Жеке жұмыс
| Презентация Edexcel AS and A-level Modular Mathematics/ Differentation/ v 126 М.И. Шабунин, А.А. Прокофьев Математика /Профильный курс/ Учебник для 11 класса/Москва 2008/155 бет | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 2 мин | 5. Сабақты қорытындылау. Сабақтың мақсатына, бағалау критерийлеріне орала отырып сабақты қорытындылау. 6. Үй тапсырмасы. f’’(x) табыңыз, егер: 7.Рефлексия. | Қосымша 1 ҮЖ | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тапсырмалар оңайдан күрделіге қарай құрылды. | Өзін-өзі бағалау, өзара бағалу түрі қолданылады. | Сабақ басында оқушылар қауіпсіздік техникасымен таныстырылады. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру