Кері тригонометриялық функциялар, олардың қасиеттері мен графиктері. Алгебра, 10 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 10.1С бөлім: Кері тригонометриялық функциялар | Мектеп: | |||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||
Сынып: 10 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||
Сабақ тақырыбы | Кері тригонометриялық функциялар, олардың қасиеттері мен графиктері | |||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 10.2.3.4 - кері тригонометриялық функциялардың анықтамалары мен қасиеттерін білу; | |||
Сабақ мақсаттары |
| |||
Бағалау критерийлері |
| |||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар:
кері тригонометриялық функциялардың қасиеттерін салыстыру арқылы түсіндіреді.
кері тригонометриялық функцияның графигін салу үшін ... керек. | |||
Құндылықтарды дарыту
| Оқушылар кері тригонометриялық функциялардың қасиеттерін оқиды, олардың графиктерін салады, кері тригонометриялық функциялары бар өрнектерді түрлендіреді. | |||
Пәнаралық байланыстар | Оқушылар кері тригонометриялық функциялардың қасиеттерін оқиды, олардың графиктерін салады, кері тригонометриялық функциялары бар өрнектерді түрлендіреді. | |||
АКТ қолдану дағдылары | Geogebra ИМО көмегімен сызықтық кері тригонометриялық функциялардың графиктерін қарастыру | |||
Бастапқы білім | Функциялардың графиктерін салу дағдылары, кейбір бұрыштардың тригонометриялық функцияларының мәндерін білу, келтіру формулаларын білу, бұрыштардың радиандық және градустық өлшемдерін білу, функциялардың графиктерін түрлендіре алу. | |||
Сабақ барысы | |||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||
Сабақтың басы 7 мин | Ұйымдастыру. Берілген сұрақтарды талдау арқылы осы сабаққа қажет болатын, төмен класстарда өтілген мәселелерді қайталау қажет: 1.Бұрыш дегеніміз не? 2.Бұрыштың өлшем бірліктері қандай? 3.Бір радиан деп нені атаймыз. 4.Тригонометриялық функциялар . 5.Тригонометриялық функцияларды кейбір бұрыштарының мәндері | 1-3 слайд 4 слайд | |||||||||
Сабақтың ортасы 10 мин 5 мин 20 мин | Синусы t-ға тең болатын бұрышы тәрізді arcsin t анықтамасын қолдана отырып, у = arcsin (x) сандық функциясының анықтамасын қорытыңыздар. Оқушыларға қалған кері тригонометриялық функциялардың анықтамаларын қорытып шығаруды тапсырыңыз. Оқушылардан кері функциялардың бар болу шарттарын еске түсіруді, тригонометриялық функциялардың бірсарындылық аралықтарын атауды, кері тригонометриялық функциялардың әрқайсысының қасиеттерін сипаттауды сұраңыз (слайдтардағы босы орындарға, кері тригонометриялық функциялардың қасиеттерін айқындайтын мысалдар қарастыра отыруға болады). Кері тригонометриялық функциялардың қасиеттерін түсіну үшін оқушыларға тапсырмаларды орындауды тапсырыңыз. Мысалы:
а) arсcos(-3); b) ; 3. Сандарды өсу ретімен орналастырыңыз: a) arcsin(\6), arcsin(-0,3), arcsin0,9; b) arccos(\6), arccos(-0,3), arccos0,9. Есеп шығару Есеп шығару барысында келесі қадамдарға назар аудару қажет: қасиетін қолданбас бұрын теңдігіне және пен функциялары өзара кері фунция екендігіне назар аудару керек. |
5-8 слайд 9 слайд 10-11 слайд | |||||||||
Сабақтың соңы 3 мин | Рефлексия
Үй тапсырмасын беру Әбілқасымова А.Е., Алгебра және анализ бастамалары. 10 сынып, 90, 93 есептер | 12-13 слайд | |||||||||
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? | Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? | Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент) | |||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? Оқушылармен жекелей жұмыс, оқушылардың деңгейін анықтау | |||||||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру