Функциялардың жұп-тақтылығы. Фунциялардың периодтылығы. Алгебра, 10 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 10.1AФункциялар және олардың қасиеттері (16 сағат) | Мектеп: ФМБ НЗМ Көкшетау қаласы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Тикшекеева Р.А. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 10 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Функциялардың жұп-тақтылығы. Фунциялардың периодтылығы. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 10.5.1.4 жұп және тақ функциялардың анықтамасын біледі; 10.5.1.5 функцияның жұптығы мен тақтығын анықтайды; 10.5.1.6 периодты функциялардың анықтамасын біледі және функцияның периодын анықтайды; | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Оқушылар функцияның қасиеттерін, функция ұғымдарын зерделейді, функцияның жұп-тақтылығын зерттейді, периодын анықтайды, осы ұғымдарды есептер шығаруда қолданады | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жетістік критерийлері | Оқушылар оқу мақсатына жетеді, егер
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар:
Бөлім бойыншалексика мен терминология:
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Құндылықтардыдамытуоқушылардыңпрактикалықіс-әрекеттеріарқылыжәнетақырыптыңмазмұныарқылыжүзегеасады. Бірлестік, өзарақұрмет, толеранттық,академиялықәділдік | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | Сызықтық, квадраттық, бөлшек-рационалфункциялардыңжәнеy= функциясының графиктерін салу. Функциялардыңқасиеттерінсипаттау. Алгебралық өрнектерді теңбе-тең түрлендіру, дәрежелердің қасиеттерін түсіну және оларды қолдана алу. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 12 минут | Оқушыларды сабақтың мақсаттарымен және бағалау критерийлерімен таныстыру. Үй тапсырмасын тексеру:өзін-өзі презентациядағы дайын жауап бойынша бағалау. Стартер Презентациямен жұмыс: Оқушылар жауаптары бар карточкаларды көтереді. Т немесе F
| Презентация | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 5 минут 3 минут 15 минут 5 минут 10 минут 20 минут 5 минут | Оқушылардың білімін өзектендіру
Оқушыларды топқа біріктіру. «Жұбынды тап». Сәйкестікке тапсырмалары бар карточкаларды таратып беру, бір оқушыға функция графигін, ал екінші оқушыға формуласын. Функция графигі мен формуланы дұрыс сәйкестендіру қажет. 6 жұп құру. Мақсаты: функция графигі бойынша формуласын құрады және керісінше. Оқушылар жұпқа бірігіп келесі тапсырманы орындайды.
Бағалау: Джигсо тәсілі бойынша әрбір жұп қатардағы жұптардың жұмыстарын бағалайды:барлығы дұрыс болса: «!» немесе қате табылса: «?» белгілерімен қойып шығады.Содан соң анализ жасалып, талдау жүргізіп шығады. Жауабы:
Жұппен жұмыс. Әрбір жұп тапсырма алады. Бірін-бірі оқыту барысында өз қателерін мойындау. Берілген жұп және тақ функция графигін толықтырып оның қасиеттерін жазып, бірін-бірі тексереді. Сонында, өзін-өзі тексеру презентация бойынша жүргізіледі. Тапсырма. Егер болса, функция графигін жалғастырып сал. а) f(x)-жұп функция. b) f(x)-тақ функция
Бос орынды толтыр:
Бір оқушы тақта алдында жұмыс жасайды, басқалары дәптерде жұмыс жүргізеді және қате немесе сұрақтар туындап жатса бірін-бірі толықтырып түзетулер еңгізеді. (тақта алдында жұмыс жасайды, орнынан тексереді) № 1. периодты функция, мүндағы және функциясының периоды. ,,табыңыз. № 2. жұп функция, периоды , . Анықтаңыз: ,. № 3. жұп функция, периоды ,аралықта формуласымен берілген. функция графигін салыңыз № 4. өрнегінін мәнін тап, егер тақ функция, периоды , ал аралықта формуласымен берілген болса. № 5. y=f(x) сан түзуінде анықталған және периоды 5-ке тең. (-1;4] аралықта f(x)=3-|1-x| формуласымен беріледі. 5f(20)-3f(-12) өрнегінің мәнін тап. № 6. Функцияның жұп-тақтығын анықтаңыз: а) ; (жұп) б) ; (тақ) в) ; (жұп) г) .(тақ) № 7. Функциялардың периодтарын табыңыз:
Бағалау: тақтадағы жауаппен өзін-өзі бағалау, мұғалімнің бағалауы. Кері байланыс:
Бағалау
| Қосымша 1 Алгебра. 9кл. Задания для обучен. и развития._Лебединцева, Беленкова Қосымша 2 А.Г.Мордкович, Л.И.Звавич Алгебра и начала анализа 10 класс, задачник, 2 часть,2010 Қосымша 3 Қосымша 4 М.И. Шабунин, А.А. Прокофьев, Математика. Алгебра. Начала математического анализа, 10 класс, Москва, БИНОМ, Лаборатория знаний, 2007 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Үйге тапсырма 3 минут |
№ 1. Периоды Т = 4болатын функцияның (-3;1] аралығындағы графигі берілген. Осы функцияның х = 11 болғандағы мәнін табыңыз. № 2. Функциялардың периодтылығын анықтаңыз. № 3. Берілген функциялардың периодтылығын анықтаңыз. Егер периодты болса, онда олардың периодын табыңыз.
1 сурет: периодты, Т=6 2 сурет: периодты, Т=4 | Қосымша 5 И.П.Рустюмова, С.Т.Рустюмова, ЕНТ тренажер по математике для подготовки к ЕНТ. 3-е издание. 2011 г | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 2 минут | Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: - нені білдім, нені үйрендім - нені толық түсінбедім - немен жұмысты жалғастыру қажет | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін. Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады | Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз | Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет? | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру