Ньютон биномы және оның қасиеттері. Алгебра, 9 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 9.3.Комбинаторика элементтері | Мектеп: Орал қаласындағы физика-математика бағытындағы Назарбаев зияткерлік мектебі. | |||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Есекенова Г.Т. | |||||||
Сынып: 9 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||
Сабақ тақырыбы | Ньютон биномы және оның қасиеттері | |||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
| |||||||
Сабақ мақсаттары | Оқушылар:
| |||||||
Бағалау критерийлері | Білу және түсіну:
Қолдану:
| |||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар: - шығарылатын есептер мәнмәтініндегі «теру» ұғымдарының пәндік лексикасы мен терминологиясын пайдаланып талқылайды; -есеп шешкенде және диалогта дәлелдер келтіреді; Пәнге тән лексика мен терминология: Оқушылар: -комбинаторика; -комбинация; -теру; -санның факториалы; -Паскаль үшбұрышы; -Биномдық коэффициент; -Ньютон биномы. Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:
| |||||||
Құндылықтарды дарыту | Логикалық ойлау қабілетін, математикалық тілде сөйлеу мәдениетін дамыту. Есте сақтау, салыстыру және елестету қабілеттерін дамыту. Өз бетінше жұмыстануға баулу. Оқушылардың бойына жауапкершілік, мақсаттылықты дамыту. Өзінің біліміне сыни көзбен қарап, ашықтыққа тәрбиелеу. Ынтымақтаса жұмыс жасау дағдысын қалыптастыру | |||||||
Пәнаралық байланыстар | Пәнішілік байланыс: 7,8 -сынып. | |||||||
АКТ қолдану дағдылары | Қолданбалы прогр: Рower Point. Bilim land материалдарын пайдалану. | |||||||
Бастапқы білім | Қысқаша көбейту формулалары; жиындарға амалдар қолдану, жиындарға амалдар қолдана отырып есептерді шешу тәсілдері, «орналастыру, алмастыру және теру» ұғымдары, қайталанбайтын терулер, орналастырулар және алмастырулар санын есептеу үшін формулалар, комбинаторикалық есептерді шешу тәсілдері. | |||||||
Сабақ барысы | ||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||
1-сабақ Сабақтың басы 3-мин 6-мин |
М: Үлестірме қағаздар арқылы оқушылыарды топтарға біріктіру. 1 топ: (a+b) екімүшесін 0 дәрежеден 4-дәрежеге(қоса есептегенде) шығару формуласын, ал екінші топ -ке дейінгі қайталанбайтын теру санын сәйкестендіруін табу арқылы бірігеді. М: Оқушылар назарын (a+b) екімүшесінің 4-дәрежедегі коэффициеттері -ке дейінгі қайталанбайтын теру санына тең екендігіне аудару мен сабақтың тақырыбының осы теңдікке байланыстылығын және (a+b) екімүшесінің п-дәрежедегі коэффициеттері қайталанбайтын теру санымен есептелетіннін түсіндіру. М: Сабақ тақырыбын және осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттарымен таныстыру. | Слайд 1 Қосымша 1 Слайд 2 Bilim land https://www.youtube.com/watch?v=dvmXAJPZ8vg Слайд 4 | ||||||
Сабақтың ортасы 6мин 2 мин 5мин 12 мин |
Т: Тапсырма1. (a+b) екімүшесін 0 дәрежеден 6-дәрежеге (қоса есептегенде) шығару формуласын жаза отырып, олардың қатарына үшбұрыш түрінде коэффициенттерін теріп жазыңыздар. 5 және 6 дәрежесінің коэффици-енттерін үшбұрыш түрінде жазылған коэффициенттерден қалай табуға болатынын ойлаңыздар. Мақсаты: Проблемалық ситуацияны құру, алдын-ала жұмыс істеудегі қиындықтарды реттеуді қамтамасыз ету. Сипаты: Практикалық – зерттеу. Мұғалім қызметі: Тапсырманы түсіндіру, сұрақтар арқылы жетелеу. Оқушы қызметі: Мұғалім баяндауын тыңдайды, ойланады және сұраққа жауап береді. Тапсырманы орындап, жауаптарын талқылап түсіндіреді. Бағалау критерий:
Реттеу (өзін-өзі бағалау қабілеті); М: Оқушылар назарын «Паскаль үшбұрышы» деп аталатын, алынған үшбұрыштың салыну ерекшелігіне аударыңыз және оқушыларға оны салудың заңдылығын анықтауды ұсыныңыз. Биномдық коэффициенттерді анықтауда Паскаль үшбұрышының қалай қолданылатынын көрсетіңіз. Ньютон Биномы формуласын жалпы түрін беру. Ньютон Биномы – теріс емес бүтін n үшін өрнегін сол қосылғыштардың дәрежелері арқылы өрнектейтін формула:
{\displaystyle (a+b)^{n}=\sum _{k=0}^{n}{\binom {n}{k}}a^{n-k}b^{k}={n \choose 0}a^{n}+{n \choose 1}a^{n-1}b+\dots +{n \choose k}a^{n-k}b^{k}+\dots +{n \choose n}b^{n}}мұндағы {\displaystyle {n \choose k}={\frac {n!}{k!(n-k)!}}} — биномдық коэффициенттер, {\displaystyle n}n,k — теріс емес бүтін сан. Ж:Тапсырма2. Ньютон биномын қолданып екімүшенің дәрежесін көпмүше түрінде беріңіздер: а) ; б) ; в). Мақсаты: Ньютон биномы формуласын білу және қолдану дағдысын қалыптастыру Сипаты: Практикалық. Мұғалім қызметі: Оқушыларды жұптастыру. Әр жұптың тапсырманы орындауын бақылау және қажеттілігіне қарай сұрақтар арқылы жетелеу. Оқушы қызметі: Тапсырманы тыңдайды, ойланады және сұраққа жауап береді. Тапсырманы орындап, жауаптарын талқылап түсіндіреді Бағалау: Ньютон биномы формуласын білу, түсінуін және қолдану дағдысын бағалау. Өзара бағалау.
Ө:Тапсырма3. Ньютон биномын қолданып екімүшенің дәрежесін көпмүше түрінде беріңіздер: I-деңгей: ; IІ-деңгей: ; ; IІІ-деңгей: ; ; Мақсаты: Ньютон биномы формуласын білу, түсіну және қолдану дағдысын бекіту. Сипаты: Өздік жұмыс. Мұғалім қызметі: Тапсырманы түсіндіру. Әр оқушының тапсырманы орындауын бақылау және қажеттілігіне қарай сұрақтар арқылы жетелеу. Оқушы қызметі: Тапсырмаларды орындап Ньютон биномы формуласын қолдана алуды негіздеуді жүргізеді және есеп жауаптарын тексереді. Бағалау: Ньютон биномы формуласын білу, түсінуін және қолдану дағдысын білуін бағалау. Өзін-өзі бағалау |
Слайд 3
Слайд 5 https://www.youtube.com/watch?v=l3C2mD88ttA Слайд 6 Слайд 7 Слайд 8 | ||||||
Сабақтың соңы 1мин 4мин | Сабақ барысындағы оқушылардың берген жауаптарына қарай бағалау жасап, сабақ қорытындыланады. Үйге тапсырма: ; ; Бағалау: Рефлексия.
| Слайд 9 | ||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||
Оқушыларды іс-әрекет барысынды бақылау. Оқушылардың топтық, жұптық және жеке жұмысыстары үшін тапсырмаларды іріктеп алуда саралау. | Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз . Топтық, жұптық және жеке жұмыс. Мұғалім бағалауы, өзін-өзі, өзара бағалау. | Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары Тренинг | ||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| |||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? | ||||||||
Қосымша 1
Үлестірмелер:
1 | |
| а+в |
1 | |
4 | |
6 | |
4 | |
1 |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру