Жиіліктер гистограммасы. Алгебра, 8 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді жоспар

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 8.3А бөлім

Мектеп: Талдықорған қ. ФМБ НЗМ

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Даутова З.Н.

Сынып: 8

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Жиіліктер гистограммасы

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

8.4.4.3

жинақталған жиіліктің түсінігін біледі және кумулятаны құрады;

Сабақ мақсаттары

Оқушылар:

  • статистикалық зерттеудің таңдама нәтижелерін жиіліктердің интервалдық кестесі, гистограмма түрінде береді;
  • жинақталған жиілік ұғымын біледі және кумулята сала алады;

Жетістік критерийлері

Оқушылар:

  • Жиілік гистораммасындағы және жиілік кестесіндегі мәліметтерді қолданады
  • Жинақталған жиілік кестесін толтырады, кумулятаны құрады

Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

  • деректерді жинау және өңдеу үрдісі туралы тұжырымдайды;
  • таңдаманың жиіліктердің интервалдық кестесі және гистограмма түрінде берілуін тұжырымдайды;
  • гистограмма түрінде берілген статистикалық ақпараттарды талдайды және талқылайды.

Пәнге тән лексика мен терминология:

  • жиіліктердің интервалдық кестесі;
  • гистограмма;
  • жинақталған жиілік;
  • кумулята;
  • шашырандылықтың өлшемі;
  • дисперсия;

стандартты ауытқу.

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

  • алынған деректерді жиіліктердің интервалдық кестесі түрінде көрсету;
  • жиіліктердің интервалдық кестесінен алынған деректерді жиіліктердің гистограммасы түрінде көрсету;
  • орта мәнге қатысты сандық деректерді шашу дәрежесі.

Құндылықтарды дарыту

 

 

«Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығына:

топпен, жұппен жұмыс орындау барысында құрмет, серіктестік және жеке жұмыс орындау кезінде жауапкершілік, үздіксіз оқу құндылықтарын дарыту.

Мектеп миссиясы, пайымдау, жаhандық азаматтықтың сабақта көрінуі

Атақты математиктерге тоқталу.

Пәнаралық байланыстар

 Экономика

Жоба және зерттеу жұмыстарын орындауға қажетті деректерді жинау, жүйелеу және берудің кейбір әдістерін қарастырады.

АКТ қолдану дағдылары

Бастапқы білім

Вариациялық қатар, абсолютті және салыстырмалы жиіліктер, сандық қатардың арифметикалық ортасын, жиіліктер кестесін, жиіліктер полигонын білуі

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

1 мин

5 мин

М

Оқушылармен амандасып, оларды түгендеп, сабаққа дайындығын тексеру.

Сабақ тақырыбымен, жоспарымен және оқу мақсатымен таныстыру

Т. Стартер: функциясының графигін салыңыз.

ҚБ: дескриптор бойынша оқушының өзіндік бағалауы.

Үй жұмысынан қиналған есептерге тоқталу.

1-қосымша

Сабақтың ортасы

  • мин

8-мин

8мин

5-мин

5-мин

Т

Тапсырма 1. Жиіліктердің интервалдық кестесіндегі деректерді гистограмма түрінде беріңдер.

Портфель массасы (кг)

Абсолютті жиілік

Салыстырмалы жиілік

[1; 2)

6

0,3

[2; 3)

10

0,5

[3; 4)

3

0,15

[4; 5]

1

0,05

Шешуі:

Берілген тапсырмада мәндер интервалы 1-ге тең, сондықтан тіктөртбұрыш биіктігі салыстырмалы жиілікке тең, бірақ бұл дербес жағдай.

Енді интервалдар тең болмағандағы және бірге тең емес жағдайды қарастырайық.

Тапсырма 2. Кестені толтырыңыз. Жиіліктердің интервалдық кестесіндегі деректерді гистограмма түрінде беріңіз.

Шешуі:

Тапсырма 3. Кестені толтырыңыз.

Портфель салмағы

Абс. жиілік

Сал. жиілік

Жинақ. абс. жиілік

Жинақ. салыс. жиілік

1 ден 2

6

0,3

2 ден 3

10

0,5

3 тен 4

3

0,15

4 тен 5

1

0,05

Қанша оқушыда портфелінің массасы 3 кг-нан кем? 4 кг-нан кем? 3 кг-нан артық? 4 кг-нан артық?

Оқушылардың қанша пайызының портфелінің массасы 3 кг-нан кем? 4 кг-нан кем? 3 кг-нан артық? 4 кг-нан артық?

Шешуі: Жинақталған жиілік ұғымын енгізейік:

  • Бірінші жағдайда оқушылар жинақталған абсолютті жиілікті анықтады. Жинақталған абсолюттң жиілік статистикалық қатардағы сандардың қаншасы берілген мәннен аспайтынын көрсетеді.
  • Екінші жағдайда оқушылар жинақталған салыстырмалы жиілікті анықтады. Жинақталған салыстырмалы жиілік статистикалық қатардағы сандардың қандай бөлігі берілген мәннен аспайтынын көрсетеді. Жинақталған жиіліктер (абсолютті) салыстырмалы жиіліктерді жинақтап қосқаннан пайда болады.

Тапсырма 4. Кестеде көрермендердің бір күнде теледидар алдында қанша уақыт жіберетіні жөнінде әлеуметтік жауап алу деректері берілген.

Сұралғандардың қанша пайызы бір күнде 3 сағатқа дейін теледидар алдында өткізеді? Сұралғандардың қанша пайызы бір күнде 2 сағаттан артық емес уақытын теледидар алдында өткізеді? Сұралғандардың қанша пайызы бір күнде 4 сағаттан кем емес уақытын теледидар алдында өткізеді?

Уақыт (сағ)

Көремендер бөлігі %

1 ден кем

10,1

1 ден 2

15,1

2 ден 3

17,1

3 тен 4

16

4 тен артық

41,7

Шамалары өспелі не кемімелі ретпен орналасатын құбылыстарды зерттеу кезінде алынатын нұсқалықтар не белгілер мәндерінің қатары мен сәйкес жинақталған жиіліктер кумулятивті вариациялық қатар деп аталады.

Кумулята кумулятивті вариациялық қатардың графикалық кескінін көрсету қызметін атқарады.

Оны салу үшін абсцисса осінде аргумент мәндері, ал ордината осінде жинақталған жиіліктер орналасады. Әр ось үшін масштаб кез келген түрде алынады. Әрі қарай нүктелерді салады, абсциссалары вариантаға (дискретті қатар болған жағдайда) немесе интервалдардың жоғарғы шекарасына тең, ал ординатасы сәйкес жинақталған жиіліктерге тең. Бұл нүктелер түзудің бөліктерімен қосылады. Пайда болған сынықтар кумулята деп аталады.

Есеп.

Төменде теңізден ауланған алабалықтардың ұзындықтары берілген.

31 38 34 40 24 33 30 36 38 32 35 32 36 27 35 40 34 37 44 38 36 34 33 31 38 35 36 33 33 28

  • және т.б интервалдарының көмегімен кумулятивті вариациялық қатар құрыңыз.
  • Пайда болған қатардың кумулятасын салыңыз.

Шешуі :

2-қосымша

stat.gov.kz

Сабақтың соңы

2 минут

Оқушылар мұғаліммен бірге бүгінгі сабаққа қорытынды жасайды.

Тақырып сіздерге қиын болды ма?

Сабақ кезінде сіздерге не қиын болды?

Сіздерге сабақта не есіңізде көбірек сақталды?

Үйге:

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін.

Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады

Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз

Денсаулық сақтау технологиялары.

Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.

Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

Шартты белгілер:

Ұ= ұжымдық жұмыс;

Т = топтық жұмыс

Ж = жұптық жұмыс

Ө = өздік жұмыс

М = мұғалімнің көрсетуімен



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу