Мәтіндік есептер шығару. Алгебра, 8 сынып, қосымша материал. 5 сабақ.


Сабақты өткізуге арналған әдістемелік нұсқау

Сабақ тақырыбы: Мәтіндік есептер шығару

Cабақтың түрі: Білімдерін бекіту сабағы

Оқу мақсаты:

 8.4.2.2 бөлшек рационал теңдеулердің көмегімен мәтіндік есептер шығару;

Сабақ мақсаттары:

 Оқушылар:

Бөлшек рационал теңдеулердің көмегімен мәтіндік есептер шығарады.

Сабақтың құрылымы:

1.Ұйымдастыру кезеңі.

Сабақ тақырыбын, оқу мақсатын және бағалау критериін анықтау.

2. Білімдерін өзектендіру.

3. Қозғалысқа арналған есептер шығару.

4. «Карусель» дидактикалық ойыны

5. Сабақты қорытындылау. Рефлексия.

 Сабаққа теориялық материал, ұғымдарға және т.б. анықтама

 

Квадрат теңдеу көмегімен мәтіндік есептерді шығару алгоритмі:

1.Белгісізді әріппен белгілеңіз және есеп шарты бойынша теңдеу құрыңыз;

2. Құрылған теңдеуді шешіңіз;

3.Есеп шартына сәйкес жауапты жазыңыз.

 Техника қауіпсіздігін көрсететін инструкциялар .

 Материалдарды көрсету PowerPoint презентациясы көмегімен орындалады.

 Презентацияны көрсету барысында тапсырманы көрсетіп сұрақтар қойылғаннан кейін, ойлануға мүмкіндік болатындай үзіліс жасап отыру керек.

 Жеке қосымшада берілген тапсырмаларды оқушыларға басып шығарып, таратып беру керек.

 Сабақты ұйымдастыруға арналған қосымша әдістемелік нұсқаулықтар.

Теңдеулерді құрастырудағы әртүрлі мәселелерді практикалық қолдану оқушыны математикалық физикалық, химиялық, экономикалық процестер мен құбылыстарды модельдеуге, нақты проблеманы шешуге арналған іс-қимыл жоспарын құруға мүмкіндік беру үшін қажет оқу жағдайларын жасауға мүмкіндік береді. Соңғы жылдардағы тәжірибе әртүрлі типтегі теңдеулер жасау мәселелерін шешу дағдыларын қалыптастыру қажеттілігі туралы айтады. Дегенмен, осы саладағы білім беру тәжірибесін талдау оқушылардың айтарлықтай бөлігін теңдеулерді қалыптастырудағы қиындықтарды шешуде елеулі қиындықтар тудыратынын көрсетеді.

Көп жағдайда бұл оқушылардың іс-әрекет жоспарын, нақты есепті шешу алгоритмін, құбылыстар мен процестерді үлгілеу мәдениетін құру біліктілігінің жеткіліксіз қалыптасуымен байланысты. Оқушылардың көпшілігі осындай міндеттерді тек репродуктивті деңгейде шешеді.

Мәтіндік есептерді шешудің алдында теңдеулерді шешуге бөлінген жеткілікті ұзақ уақыт болады. 8 сыныптан бастап, бөлшек - рационалды өрнектер зерттелген соң, алгебра бойынша барлық міндеттерді шешу бөлшек-рационалды теңдеулерді шешуге негізделеді,олар өз кезегінде, көбінесе квадрат теңдеулерді шешуді қамтиды.

Бөлшек рационал теңдеулердің көмегімен шығарылатын барлық мәтіндік есептерді келесі топтарға бөлуге болады:

Жер бетіндегі қозғалысқа есептер;

Судағы қозғалыстар туралы есептер;

Жұмысқа арналған есептер;

Бөлшектерді табу және т.б. міндеттері.

Негізгі топтардың атауларына толық сәйкес келетін және бөлшек рационал теңдеулер арқылы шығарылатын қарапайым есептерді қарастырудан бастау қажет. Содан кейін күрделі есептерді шешуді ұсына аласыз. Түрлі математикалық қабілеттермен оқушылармен жұмыс істеуге мүмкіндік беретін әр типке арналған көп деңгейлі тапсырмаларды алу ұсынылады.

Оқушыларды есеп шартын түсінікті жазу және теңдеу құру мақсатында кестелерді жасауға үйрету керек, олардың ішінде сол жағында нысандар (автомобильдер, қайықтар, жаяу жүргіншілер, ұшақтар және т.б.) көрсетіледі және үстіңгі бағандарда бұл тапсырманы сипаттайтын мәндер болып табылады және олардың өлшем бірліктері қажет. Ал оқушылар білетін екі санның үшеуін әрқашан үшіншісі арқылы өрнектеп жаза алатынын түсінеді.

 Формативтік бағалауға нұсқаулық.

Формативтік бағалау сабақтың әр кезеңінде жүргізіледі.

Мұғалім сабақ бойы оқушылар жұмыстарын қадағалауды жүзеге асырады, кері байланыс береді, қысқа мерзімді жоспарға жеке оқушылардың нәтижелерін жазып қояды.

Мұғалімге сабақ бойы қажет:

  • Оқушыларға жүйелі түрде сабақ мақсаты мен жұмысты бағалау критерилері туралы ескертіп отыру.
  • Сабақ мақсаты мен жұмысты бағалау критерилерін стендте, тақтада және т.б. жерлерге оқушыларға көренетіндей жазып қою немесе орналастыру.

Сабаққа қасымша материалдар, тапсырмаладың критерилері, жауаптары.

Сыныпта орындауға арналған тапсырмалар жауаптары:

1. 40км/сағ және 60км/сағ

2. 10км/ сағ және 12 км/ сағ

3.70км/ сағ және 80км/ сағ

4. 80км/ сағ

5.10 км/ сағ

6.50 км/ сағ

Үй жұмысына арналған тапсырмалар жауаптары:

60 км/сағ

 Сыныпта орындалатын тапсырмалардың бағалау критерилері :

Оқушы:

  • есеп шартын сауатты жаза алса;
  • есеп шартын пайдаланып бөлшек рационал теңдеуді дұрыс құрса;
  • бөлшек рационал теңдеуді дұрыс шешімін тапса;
  • есеп жауабын дұрыс жазса

оқу мақсатына жетеді.

Әдебиеттер:

1.Алгебра.8 класс: учебник для общеобразовательных учреждений/ [Ю.Н.МакарычевН.Г.Миндюк, К.И. Нешков, С.Б.Суворова]; под редакцией С.А. Теляковского. – М.:Просвещение, 2013.

2.Алгебра.8 класс: учебник для общеобразовательных учреждений/ [Ш.А.Алимов, Ю.М.Колягин,Ю.В.Сидоров и др.]- 19 изд. – М.:Просвещение, 2012. – 255с.



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
» Қазақстандағы білім беру деңгейі 10 жыл ішінде қалай өзгерді?
Пікір жазу