Мәтіндік есептер шығару. Алгебра, 8 сынып, қосымша материал. 4 сабақ.
Сабақты өткізуге арналған әдістемелік нұсқау
Сабақ тақырыбы: Мәтіндік есептер шығару
Cабақтың түрі: Білімдерін бекіту сабағы
Оқу мақсаты:
8.4.2.2 бөлшек рационал теңдеулердің көмегімен мәтіндік есептер шығару;
Сабақ мақсаттары:
Оқушылар:
Бөлшек рационал теңдеулердің көмегімен мәтіндік есептер шығарады.
Сабақтың құрылымы:
1.Ұйымдастыру кезеңі.
Сабақ тақырыбын, оқу мақсатын және бағалау критериін анықтау.
2. Білімдерін өзектендіру.
3. Судағы қозғалысқа арналған есептер шығару.
4. Оқушылардың жеке жұмыстары
5. Сабақты қорытындылау. Рефлексия.
Сабаққа теориялық материал, ұғымдарға және т.б. анықтама
Квадрат теңдеу көмегімен мәтіндік есептерді шығару алгоритмі:
1.Белгісізді әріппен белгілеңіз және есеп шарты бойынша теңдеу құрыңыз;
2. Құрылған теңдеуді шешіңіз;
3.Есеп шартына сәйкес жауапты жазыңыз.
Техника қауіпсіздігін көрсететін инструкциялар .
Материалдарды көрсету PowerPoint презентациясы көмегімен орындалады.
Презентацияны көрсету барысында тапсырманы көрсетіп сұрақтар қойылғаннан кейін, ойлануға мүмкіндік болатындай үзіліс жасап отыру керек.
Жеке қосымшада берілген тапсырмаларды оқушыларға басып шығарып, таратып беру керек.
Сабақты ұйымдастыруға арналған қосымша әдістемелік нұсқаулықтар.
«Бөлшек рационал теңдеулер» тақырыбында қарастырылатын материалды қайталау оқушыларды жаңа материалдарды қабылдау үшін дайындайды және ауызша сұрақтар негізінде жүргізіледі.
Сабақтың осы сатысында оқушылар математикалық сөйлеуді дамытады.
Жаңа материалды түсіндіріп жатқанда, мұғалім проблемалық әңгіме өткізіп, көптеген есептерді шешу бөлшек рационал теңдеулерді шешуге алып келетіндіне назар аударады.
Мәтіндік есептерді шешу алдында теңдеулерді шешу үшін жеткілікті ұзақ уақыт бөлінеді. 8-сыныптан бастап, бөлшек рационалды өрнектерді үйренгеннен кейін, алгебрадағы барлық дерлік есептердің шешімі бөлшек рационал теңдеулерді шешуге дейін азаяды, бұл өз кезегінде жиі квадрат теңдеулерді шешуді талап етеді.
Бөлшнк рационал теңдеулердің көмегімен шығарылатын барлық мәтіндік есептерді келесі топтарға бөлуге болады:
Жер бетіндегі қозғалысқа есептер;
Судағы қозғалыстар туралы есептер;
Жұмысқа арналған есептер;
Бөлшектерді табу және т.б. міндеттері.
Негізгі топтардың атауларына толық сәйкес келетін және бөлшек рационал теңдеулер арқылы шығарылатын қарапайым есептерді қарастырудан бастау қажет. Содан кейін күрделі есептерді шешуді ұсына аласыз. Түрлі математикалық қабілеттермен оқушылармен жұмыс істеуге мүмкіндік беретін әр типке арналған көп деңгейлі тапсырмаларды алу ұсынылады.
Оқушыларды есеп шартын түсінікті жазу және теңдеу құру мақсатында кестелерді жасауға үйрету керек, олардың ішінде сол жағында нысандар (автомобильдер, қайықтар, жаяу жүргіншілер, ұшақтар және т.б.) көрсетіледі және үстіңгі бағандарда бұл тапсырманы сипаттайтын мәндер болып табылады және олардың өлшем бірліктері қажет. Ал оқушылар білетін екі санның үшеуін әрқашан үшіншісі арқылы өрнектеп жаза алатынын түсінеді.
Оқылған материалды бекіту судағы қозғалыс пен бөлшектерге арналған есептерді шешу арқылы жасалады. Оларды шешу үшін көптеген оқушыларға үлкен күш қажет.
Қиындық - шешімді бөлшек рационал теңдеулердің ттүбірлерін анықталуымен аяқталмайды - «мағынасында» тексеру қажет, сондай-ақ су арқылы жүру бойынша есептерге қатысты барлық терминдер қайталануы керек.
Сыныпта орындауға арналған тапсырмалар жауаптары:
1. 5км/ч немесе 6км/ч
2. 2,5км/ч
3. 2км/ч
Үй жұмысына арналған тапсырмалар жауаптары:
1.
2. 6 и 12
Формативтік бағалауға нұсқаулық.
Формативтік бағалау сабақтың әр кезеңінде жүргізіледі.
Мұғалім сабақ бойы оқушылар жұмыстарын қадағалауды жүзеге асырады, кері байланыс береді, қысқа мерзімді жоспарға жеке оқушылардың нәтижелерін жазып қояды.
Мұғалімге сабақ бойы қажет:
- Оқушыларға жүйелі түрде сабақ мақсаты мен жұмысты бағалау критерилері туралы ескертіп отыру.
- Сабақ мақсаты мен жұмысты бағалау критерилерін стендте, тақтада және т.б. жерлерге оқушыларға көренетіндей жазып қою немесе орналастыру.
Сабаққа қасымша материалдар, тапсырмаладың критерилері, жауаптары.
Сыныпта орындалатын тапсырмалардың бағалау критерилері :
Оқушы:
- есеп шартын сауатты жаза алса;
- есеп шартын пайдаланып бөлшек рационал теңдеуді дұрыс құрса;
- бөлшек рационал теңдеуді дұрыс шешімін тапса;
- есеп жауабын дұрыс жазса
оқу мақсатына жетеді.
Әдебиеттер:
1.Алгебра.8 класс: учебник для общеобразовательных учреждений/ [Ю.Н.МакарычевН.Г.Миндюк, К.И. Нешков, С.Б.Суворова]; под редакцией С.А. Теляковского. – М.:Просвещение, 2013.
2.Алгебра.8 класс: учебник для общеобразовательных учреждений/ [Ш.А.Алимов, Ю.М.Колягин,Ю.В.Сидоров и др.]- 19 изд. – М.:Просвещение, 2012. – 255с.
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?