Мәтіндік есептер шығару. Алгебра, 8 сынып, қосымша материал. 3 сабақ.


Сабақты өткізуге арналған әдістемелік нұсқау

Сабақ тақырыбы: Мәтіндік есептер шығару

Cабақтың түрі: Білімдерін бекіту сабағы

Оқу мақсаты:

 8.4.2.1 квадрат теңдеулердің көмегімен мәтіндік есептер шығару;

Сабақ мақсаттары:

 Оқушылар:

квадрат теңдеулердің көмегімен мәтіндік есептер шығарады.

Сабақтың құрылымы:

1.Ұйымдастыру кезеңі.

Сабақ тақырыбын, оқу мақсатын және бағалау критериін анықтау.

2. Физикалық мағынадағы есептер талдау.

3. «Пазл» дидактикалық ойыны.

4. Сабақты қорытындылау. Рефлексия.

 Сабаққа теориялық материал, ұғымдарға және т.б. анықтама

 

Квадрат теңдеу көмегімен мәтіндік есептерді шығару алгоритмі:

1.Белгісізді әріппен белгілеңіз және есеп шарты бойынша теңдеу құрыңыз;

2. Құрылған теңдеуді шешіңіз;

3.Есеп шартына сәйкес жауапты жазыңыз.

 Техника қауіпсіздігін көрсететін инструкциялар .

 Материалдарды көрсету PowerPoint презентациясы көмегімен орындалады.

 Презентацияны көрсету барысында тапсырманы көрсетіп сұрақтар қойылғаннан кейін, ойлануға мүмкіндік болатындай үзіліс жасап отыру керек.

 Жеке қосымшада берілген тапсырмаларды оқушыларға басып шығарып, таратып беру керек.

 Сабақты ұйымдастыруға арналған қосымша әдістемелік нұсқаулықтар.

Математиканы оқытудағы пәнаралық қарым-қатынас - математиканы оқытудың қолданбалы бағытына жетудің маңызды құралы. Пәнаралық байланыстарды жүзеге асырудың ең тиімді әдістерінің бірі - пәндердің басқа пәндерінен проблемаларды шешу үшін математикалық әдістерді қолдануды көрсетуге мүмкіндік беретін, тиісті пәндерден қолданылатын есептерді шешу. Мысал ретінде сабақта келесі месепті қарастырыңыз.

Есеп. Шахтаға лақтырылған тастың дауысы кейін естілді. Дыбыс жылдамдығы , еркін түсу үдеуін деп алып, шахтаның тереңдігін табыңыз.

Оқушылармен осы есептің шешуді талқылаңыз, содан кейін оларға шешімді дәптерлеріне жаздырыңыз. Тақтаға тапсырманы орындау мүмкіндігі жоғары оқушыға ұсынуға болады.

Шешуі:

Шахтаның тереңдігін табу үшін, тастың құлау уақытын есептеу жеткілікті, себебі еркін түсі заңы бойынша шахта тереңдігі қа тең.

Шарт бойынша , сондықтан шахта тереңдігі метр.

Шахтаның тереңдігі, дыбыстың естілуіне дейін, тастың соғылған кезінен бастап дыбыс жылдамдығын көбейту жолымен табуға болады.

Яғни секунд. Сонымен, шахта тереңдігі метр.

Шахта тереңдігінің екі өрнегін теңестіріп, келесі теңдеуді аламыз .

теңдеуді шешеміз. Түрлендіріп, аламыз:

Тастың құлау уақыты оң шама болғандықтан, секунд. Сондықтан шахтаның тереңдігі

метр.

«Puzzle» әдісі

Қалыптасқан дағдылар: тыңдау, ойлау, шешім қабылдау, топтық жұмыс.

Әдістің мәні: әдіс топтық тапсырма, шешім қабылдау немесе егжей-тегжейлі талқылау ретінде пайдалануға ұсынылады. Бұл оқушылардың танымдық қызығушылығын арттыруға және проблемаларды шешуде ынталандыруға ықпал етеді.

«Карусель» дидактикалық ойыны шешім қабылдау, командалық жұмыс дағдыларды қалыптастырады. Оқушылар шағын топтарда жұмыс жасайды, нақты қойылған сұрақтарға жауап іздестіреді, басқа топ жұмыстарын жауапкершілікпен бағалайды, өздерінің нақты, соңғы жауаптарын қалыптастырады.

  Сабақта есепті алгебралық тәсілмен шығару біліктіліктері дамиды.

 Формативтік бағалауға нұсқаулық.

Формативтік бағалау сабақтың әр кезеңінде жүргізіледі.

Мұғалім сабақ бойы оқушылар жұмыстарын қадағалауды жүзеге асырады, кері байланыс береді, қысқа мерзімді жоспарға жеке оқушылардың нәтижелерін жазып қояды.

Мұғалімге сабақ бойы қажет:

  • Оқушыларға жүйелі түрде сабақ мақсаты мен жұмысты бағалау критерилері туралы ескертіп отыру.
  • Сабақ мақсаты мен жұмысты бағалау критерилерін стендте, тақтада және т.б. жерлерге оқушыларға көренетіндей жазып қою немесе орналастыру.

Сабаққа қасымша материалдар, тапсырмаладың критерилері, жауаптары.

 Сыныпта орындалатын тапсырмалардың бағалау критерилері :

Оқушы:

  • есеп шартын сауатты жаза алса;
  • есеп шартын пайдаланып квадрат теңдеуді дұрыс құрса;
  • квадрат теңдеуді дұрыс шешімін тапса;
  • есеп жауабын дұрыс жазса

оқу мақсатына жетеді.

Сыныпта орындалатын тапсырмалар жауаптары:

1. (онбұрышта)

2. 9 команда

3.10 қатысушы

4.10 см

5.16,17,18 немесе -18,-17,-16

Әдебиеттер:

1.Алгебра.8 класс: учебник для общеобразовательных учреждений/ [Ю.Н.МакарычевН.Г.Миндюк, К.И. Нешков, С.Б.Суворова]; под редакцией С.А. Теляковского. – М.:Просвещение, 2013.

2.Алгебра.8 класс: учебник для общеобразовательных учреждений/ [Ш.А.Алимов, Ю.М.Колягин,Ю.В.Сидоров и др.]- 19 изд. – М.:Просвещение, 2012. – 255с.



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
» Қазақстандағы білім беру деңгейі 10 жыл ішінде қалай өзгерді?
Пікір жазу