Квадрат түбірлері бар өрнектерді түрлендіру. Алгебра, 8 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді жоспар

8.бөлім: Квадрат түбірлер және иррационал өрнектер

 Мектеп:

Күні:

 Мұғалімнің аты-жөні:

Сыныбы:

 Қатысқан оқушы саны:

 Қатыспаған оқушы саны:

Сабақтың тақырыбы

Квадрат түбірлері бар өрнектерді түрлендіру

Сабақтың мақсаты

Оқушылар рационал және ирроционал сандарды ажыратып, нақты сандарды салыстыру үшін әртүрлі әдістерді қолданады: квадрат түбірі бар сандардың бүтін бөлігін табу, бөлшектің бөліміндегі иррационалдықтан құтылу.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

8.1.2.6

нақты сандарды салыстырады;

Бағалау

критерийлері

Оқушылар:

барлығы:

-рационал және иррационал сандарды ажыратады;

-арифметикалық квадрат түбір қасиеттерін қолданады;

-нақты сандарды салыстырады;

-квадрат түбірі бар сандардың бүтін бөлігін таба алады;

Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

-сандардың иррационалдығын дәлелдей біледі;

- квадрат түбірдің қасиеттерінің тұжырымын пайдаланып өз шешімін түсіндіреді;

- иррационал сандар қасиеттері түсінігіне негізделген сандар туралы талқылау жүргізеді

Пәндік лексика мен терминология

квадрат түбір;

- арифметикалық квадрат түбір;

- қосындының түбірі және түбірлердің қосындысы;

- көбейтіндінің түбірі және түбірлердің көбейтіндісі;

- бөліндінің түбірі және түбірлердің бөліндісі;

- санның квадрат дәрежесінің түбірі;

- санның жұп дәрежесінің квадрат түбірі;

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер

егер ... болса, оң саннан алынған квадрат түбірді иррационал сан деп айтуға болады;

- иррационал сандарға арифметикалық амалдар қолдану нәтижесінде...;

- иррационал сандардың қосындысы ... болады;

- иррационал сандардың көбейтіндісі ... болады;

- көбейткішті түбір таңбасы алдына шығару үшін ...;

-көбейткішті түбір астына алу үшін ... ;

-иррационал өрнектің мағынасы болады, егер ... ;

- түбір астындағы өрнекті жай көбейткіштердің көбейтіндісі түрінде жазуға болады, ... ;

Тұлғаны ұлттық рухани құндылықтар арқылы дамыту

Құндылықтар: ынтымақтастық құндылықты дағдыландыру жұптық жұмыста жүзеге асырылады

Құндылықтар : ашықтық. Сонымен қатар өзін –өзі бағалау мен бір- бірін бағалауда және де мұғаліммен кері байланыста жүзеге асырылады.

Пәнаралық байланыстар

Қазақ әдебиеті

АҚТ-ны қолдану дағдылары

Интерактивті тақта, Power point

Осыған дейін меңгерілген білім

Дәреже, өрнек, функция түсініктері. Иррационал санның жазылуы, осы формадағы сандарды есептеу ережелерін қайталау.

Сабақ барысы

Сабақтың кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқыту

ресурстары

Басы

1-3 минут

3-7 минут

7-9 мин

9-11 мин

11-18 мин

18-25 мин

25-38 мин

1.Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен сәлемдесіп, сыныптың сабақа даярлығына назар аудару, оқушыларды түгендеу. (ынтымақтастық атмосферасын орнату). Оқушыларды сабақ тақырыбымен және оқу, сабақ мақсаттарымен таныстыру.

2.Топтық жұмыс.

Бұл тапсырма алдында рационал және иррационал сандарды ажыра алатынын тексеру мақсатында беріледі. Мұғалім оқушыларды ерікті түрде бірнеше топтарға бөлді.

3.Сыныппен жұмыс.

Мұғалім тапсырмаларды презентация арқылы оқушыларға көрсетеді. Әрбір оқушыға «>», «<», «=» белгілері бар карточкаларды таратып шығып, оқушылардан дұрыс жауаптарын карточкаларын көтерулері арқылы білдіруді сұраңыз.

4.Ауызша жұмыс. Сандардың бүтін бөлігін тап .

; ;; ; ; ;;; ; .

Мұғалім «Сандардың бүтін бөлігін қалай таптыңыз?» деген қосымша нақтылау сұрағын қояды.

5.Практикалық тапсырма .

Сандарды салыстыру дағдысын қалыптастыру үшін оқушыларға жұптасып нақты сандарды өсу және кему ретімен орналастыруды ұсынады (әр санға бір әріп сәйкес келеді). Мұғалім Евклид туралы қысқаша мәлімет береді.

6.Жұптық жұмыс. Бөлшектің бөліміндегі иррационалдықтан арылыңыз. Жауаптарын төмендегі кестеге ретімен орналастырсаңыз, Ұлы Абай атамыздың он бесінші қара сөзінен үзінді оқи аласыз.

7. Қалыптастырушы бақылау жұмысы .

Мақсаты: сандарды салыстыру кезінде квадрат түбір қасиеттерін қолдану;

Дескриптор: Білім алушы:

  • арифметикалық квадрат түбірдің қасиетін қолданады;
  • квадрат түбірлердің мәнін бағалайды;
  • өрнектердің мәнін салыстырады;
  • сандардың ең үлкеніне сәйкес әріпті анықтайды.

Слайд 1, 2

Слайд 3

Қосымша

Тапсырма 1

Слайд 4

Слайд 6

Қосымша

Тапсырма 2

Қосымша

Тапсырма 3

Соңы

2 мин

Сабақты қорытындылау. Рефлексия Стикер тарқатып, сабақтан алған әсерін, білімін, пікір тілектерін, ұсыныстарын жазады.

  • Бүгінгі сабақта ... түсіндім.
  • Енді мен ... орындай аламын.
  • Сабақта ... қызықты болды.
  • Алған білімім ... қажет

Алгебра және анализ бастамалары 9 сынып Шыныбеков Ә.Н. Атамұра-2011

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Өзін-өзі оқыту стратегиясын пайдалана отырып оқушылар арасындағы диффенциялық оқытуды жоспарлаймын

- оқушылардың өздерінің ойларын анық жеткізе білуіне көмек беру арқылы

- тақтамен жұмыс барысында оқушылардың сұрақтарына жауап беру

-сапалық тапсырмаларды топ арасында талқылау

-ауасы тазартлған бөлмеде жқмыс жасау

-отырған орнын таза ұстау

-желім, қайшы, сызғыш оқу құралдарымен абай болу



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
» Қазақстандағы білім беру деңгейі 10 жыл ішінде қалай өзгерді?
Пікір жазу