Көшбасшылық дағдылар мен командада жұмыс істеу дағдылары. Дене шынықтыру, 9 сынып, сабақ жоспары. 2 сабақ.
Дене шынықтыру пәні бойынша қысқа мерзімді жоспар № 2
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 2 бөлім: Командалық спорт ойындары арқылы өзара әрекеттесу. | Мектеп: | |||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||
Сынып: 9 | Қатысқан оқушылар саны: | Қатыспағандар: | ||||
Сабақтың тақырыбы | Көшбасшылық дағдылар мен командада жұмыс істеу дағдылары. | |||||
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 9.2.1.1. Өзгеретін жағдайларға ден қою үшін қозғалысқа байланысты алған білімдерін бағалау. | |||||
Сабақтың мақсаты | Оқушыларды өзіндік қимыл әрекеттерін бағалауға үйрету және командалық ойында жеке дағдыларды салыстыру. | |||||
Бағалау критерийлері | -топта жұмыс істеу дағдылары мен көшбасшылық дағдыларын танытады - алған білімдерін бағалайды | |||||
Тілдік мақсаттар: | Оқушылар орындай алады: Командалық ойындарда қажетті дағдыларды талқылау және көрсету. Пән лексикасы және терминология:
| |||||
Құндылықтарға баулу: | Адамгершілік, белсенді азаматтық ұстаным | |||||
Пәнаралық байланыс: | Ғылыммен байланыс - денсаулық және дене қауіпсіздік, салмақ/ағымның динамикасы. Информатикамен (Интернетте ақпаратты іздеу және өңдеу), математикамен (айналу осі, кеңістік, бағыт және бұрыштар), психологиямен (кіші топта жұмыс істеу дағдылары), биологиямен (ағзадағы биохимиялық өзгерістер), физикамен (жылдамдық, масса, энергия)өзара байланысу | |||||
Кілттік дағдыларды дамыту | Топтық және командалық жұмыс арқылы әлеуметтік дағдыларды дамыту. | |||||
Алдын ала білімі | Оқушылар спорттық ойындар туралы түсініктері, алдыңғы сыныптарда және сабақтан тыс уақытта алған командада жұмыс істеу дағдыларына сәйкес келеді | |||||
Сабақтың барысы | ||||||
Жоспарланған уақыт | Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер | Ресурстар | ||||
Сабақ басы 3 минут
7 минут 8 минут | І. Ұйымдастыру кезеңі. (С) Мұғалім сыныппен амандасады және сабақ тақырыбы бойынша келесі сұрақтар қояды: - командада жұмыс істей білуге қандай көшбасшылық дағдылар әсер етеді? - командалық-спорттық ойындар оқушылардың көшбасшылық қасиеттеріне қалай әсер етеді? -командалық ойын қалай жақсаруы мүмкін? - көшбасшы қандай қасиеттерге ие болуы керек? Мұғалім оқушыларды оқу мақсатымен және бағалау критерийлерімен таныстырады. Мұғалім оқушыларға презентацияны көруге ұсынады. Сынып көшбасшысы қозғалыста және сол жерде доппен және резеңке амортизаторлармен жаттығуды жүргізеді. | Әрбір қызмет түрі үшін үлкен, бос кеңістік Презентация Нығыздалған доптар, резеңке амортизаторлар. | ||||
Сабақ ортасы 10 минут 7 минут | (Т, Жж, ҚБ) №1 жаттығу. Волейболшылар бір-біріне қарама қарсы 3-4 метр қашықтықта екі жолға салынып, жоғары жылдамдықты және биіктіктен әр түрлі қашықтықтағы доп беру әдісін орындайды. Әріптес допты алға немесе артқа бағыттай отырып, дайындалған ойыншыға жасанды түрде кедергі жасай алады. Бұл волейболдан алдын ала қозғалыс тиімділігін арттыруға мүмкіндік береді. Волейбол ойыншылары торға перпендикулярлы және қатарлас қатарда тұра алады. Волейболдан жоғарғы пас жаттығуларды жақсарту бойынша жаттығулар. № 2 жаттығу. Жоғарғы берілісті жақсарту бойынша жаттығу. Құрылыс бірінші жаттығудай. Орындағы беріліспен әріптеске берілісті алмастыру. Серіктеске ауысу әртүрлі бастапқы позициялардан - серіктеске, бетіне және артына қарай орындалуы мүмкін. Дескрипторлар:1. Алақанның қозғалысын белсенді түрде пайдаланады. 2. Берілісті күшпен орындайды. 3. Лақтыру кезінде алақанның оң жағынан аудармасын жасайды. 4. Орнынан жоғары қарай секіреді. Мұғалім оқушыларға қима қағаздарды таратады. ( Т, Жж, ҚБ) Секіру дайындығы: Дайындық кезеңдерінде арнайы секіру жүктемесінің көлемі (блокқа секіру және шабуылшы соққы үшін) волейболға арналған спецификалық емес секіру жаттығуларын (көп секіру, заттар арқылы секіру, ұзындыққа секіру, бір аяққа секіру және т.б.) дайындықтың барлық кезеңдерінде басым болады. Жаттығудың мөлшерін оқушылардың ерекше ерекшеліктері бойынша арттырыңыз. Дескрипторлар: 1. Секіру үшін дұрыс екпін алады. 2. Ұшу фазасын орындау кезінде аяқтарды алға дұрыс шығарады. 3. Заттар арқылы секіру кезінде аяқтарын табанның алдыңғы жағына (үшіне) қоюға назар аударады. | Әрбір қызмет түрі үшін үлкен бос кеңістік. Мұғалім үшін ысқырық, волейбол доптары, толтырылған доптар, маттар, лақтыруға арналған шағын доптар. Интернет ресурсына сілтеме:https://www.youtube.com/watch?v=-Gdops23Bw8 Қима қағаздар. Интернет ресурсына сілтеме: | ||||
Сабақтың соңы 5 минут | Сабақ соңында оқушылар рефлексия өткізеді: - не білдім, не үйрендім - не түсініксіз қалды - немен жұмыс істеу қажет | Стикерлер, маркерлер, қаламдар. | ||||
Дифференциация: – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? - Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? | Бағалау: – Оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалайша тексеруді көздейсіз? | Денсаулық және қауіпсіздік ережелерін сақтау: | ||||
Рефлексия: Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?) Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге? | ||||||
Қорытынды бағалау: Ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты) 1: 2: Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2 Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім? | ||||||
Белгілер:
С = барлық сынып Ж = жұптық жұмыс Т = топтық жұмыс
ҚБ = қалыптастырушы бағалау Жж = жеке жұмыс Э = эксперимент
К = көрсету
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру