Кодтау. Информатика, 10 сынып, сабақ жоспары.
Сабақ жоспары
ҰМЖ бөлімі 10.1D Тарау: Графикалық объектілер | Мектеп: | ||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің АЖӘ: Арингазинова А. М. | ||||||||||||||||||
Сынып: 10 | Қатысушылар саны: | Қатыспаушылар саны | |||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Кодтау | ||||||||||||||||||
Сабақ түрі | Жаңа тақырыпты өту, дағдыларды қалыптастыру сабағы | ||||||||||||||||||
Оқыту мақсаты | [10.3.1.1] растрлы суреттерді екілік санау жүйесінде көрсету | ||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | - графикалық суреттерді кодтауды үйрету - графикалық суреттің ақпараттық көлемін анықтауды үйрету | ||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | [10.3.1.1] растрлы суреттерді екілік санау жүйесінде көрсету 1) монохромды суретті кодтау; 2)графикалық суретте екілік кодты түрөзгерту 4) Графикалық суреттің ақпараттық көлемін анықтау | ||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар
| Оқушылар ... жасай алады. •Графикалық суреттің ақпараттық көлемін анықтау үшін пайдаланылатын формуланы талқылауға қатысу.
Лексикалық мысалдар мен сөз тіркестері: Файлдың графикалық көлемін есептеу үшін … қажет Менің ойымша/ мен ойлаймын/мен сенімдімін Пиксель - бұл… Графикалық ақпарат … сақталады Пәнді оқуға қажетті терминология:
| ||||||||||||||||||
Құндылықтарды дамыту | Өзара әрекеттестік Оқыту үрдісі арқылы қарым-қатынас дағдыларын дамыту, нақты айтқанда топтық жұмы арқылы | ||||||||||||||||||
Пән аралық байланыс | Графикалық өңдеу бағдарламаларымен жұмыс істеу Векторлық суреттерді өңдеу және жасау. Векторлық және графикалық суреттердің артықшылықтары мен кемшіліктері | ||||||||||||||||||
Алдыңғы білімдері | 10.3.1.2 графикалық файлдар форматтары арасындағы айырмашылықты түсіндіру | ||||||||||||||||||
Сабақ барысы | ||
Жоспарланған сабақ кезеңдері | Жоспарланған іс-әрекеттер | Ресурстар |
Миға шабуыл | Оқушылармен сәлемдесу. Сабақ тақырыбына шығу: Ребус. Оқушылар қойылған сұрақтарға жауап береді.
Сұрақ
Осы әрекет үш тілділік бағдарламасын іске асыру үшін бағытталған. Бұл іс әрекетке 1,5 минут уақыт бөлінеді. Оқушылар өз жауаптарын ұсынады. Кілт сөз көрсетіледі: Кодтау
Оқушылар сабақ тақырыбын анықтайды. Сабақтың мақсаттарын айқындайды | Слайд Интербелсенді тақталар Смешарик мультфилімінен үзінді |
Ұғыну кезеңі
| Оқушылар сабақтың тезаурусымен танысады. Көрсетілген ақпарат көздері бойынша жаңа материалдармен жұмыс жасау. Оқушылар топпен жұмыс жасайды Әр түрлі ақпарат көздерімен жұмыс Жаңа материалды жеке оқу Келесі аспектілерді зерделеу 1) Монохромды графикалық суретті кодтау. 2) Түсті суретті кодтау. 3) графикалық суреттің ақпараттық көлемін табу бойынша есептерді шығару Оқушылар топта алынған ақпаратты талқылайды. Ары қарай оқушылар ақпаратты шағын топтарда талқылайды. Талқылаудан кейін оқушылар практикалық жұмысқа кіріседі. Практикалық тапсырмалар. Тапсырманы орындап болған соң, оқушылар өз жұмыстарын бағалайды. Тапсырма 1 1)Экранның өлшемі 640•480 нүкте және 256 түс. Қажетті бейнежадының көлемін кбайт анықтау.
1 тапсырманың жауабы Жауабы : 256 түс - 2⁸, сәйкесінше 1 пиксельдік түс туралы ақпаратты сақтау үшін 8 бит = 1 байт қажетті. 1 килобайтта - 1024 байт.640*480/1024 = 300 Кбайт
Exercise 2* How much video memory is needed to store four image pages, if the bit depth is 24, and the resolution of the display is 800 • 600 pixels, the answer is in MB.
Answer for Exercise 2* Answer: Simple arithmetic. We multiply everything, multiply by the number of pages and translate from bits to megabytes: 800 * 600 * 24 * 4/8/1024 / 1024≈5.4 MB
Тапсырманы орындау барысында оқушылар жұппен өз нәтижелерін талқылайды Мұғалім өтілген тақырып бойынша фронтальді сұрақ қоядыю Оқушылар сабақтағы іс әрекеттерін қорытындылайды. | Қосымша 1 Қосымша |
Рефлексия кезеңі | Қорытындылау. Оқушылар бүгін сабақта өткен тақырыптары бойынша мини тезис жазып алмасады. Тақырыптың негізгі идеялары Үй жұмысы. Келесі тапсырманы орындау: Тапсырма 1. 100х100 өлшемді қара-ақ графикалық суреттің көлемін анықтаңыз. Рефлексия | Интербелсенді тақта |
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||
Дифференциация тапсырмаларда көрінеді. АКТ дағдылары дамыған оқушылар мен тілдік дағдылары дамыған оқушыларға бағытталған тапсырмалар орындалады. Күрделі тапсырмалар * белгісімен беогіоенген | Өзін-өзі бағалау, Өзара бағалау, мұғалімнің бағалауы | ЖК жұмыс жасау ҚТ басты ережелері | |||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||
Жалпы бағалау Сабақ теориялық дағдыларын практикалық әрекеттер арқлы бекітуге бағытталған. Әрекет түрлерін өзгерту өзара әрекеттесу дағдыларын дамытады Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: Топтық/жұптық жұмыс 2: Практикалық жұмыс Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет ? --- | |||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру