Механорецепторлардың түрлері . Рецепторлардың тітіркендіргіштің өзгеруіне жауап беру реакциясы (Пачини түйіршігі мысал ретінде ). Биология, 10 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі

мектеп:

НЗМ ФМБ

Қостанай қаласы

Күні:

Мұғалімнің аты -жөні:

Бекбосынова Нурзипа Сартаевна

сынып:

10

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны

Сабақ тақырыбы

Механорецепторлардың түрлері . Рецепторлардың тітіркендіргіштің өзгеруіне жауап беру реакциясы (Пачини түйіршігі мысал ретінде )

Осы сабақарқылы жүзеге асырылатын оқу мақсаттары

Механорецепторлардың тітіркендіргіштің өзгеруіне жауап беру реакциясын Пачини түйіршігі мысал ретінде сипаттау

 Сабақ

 мақсаттары

Барлық оқушылар үйренеді: Механорецепторлардың тітіркендіргіштің өзгеруіне жауап беру реакциясын Пачини түйіршігі мысал ретінде сипаттайды .

Көптеген оқушылар үйренеді: Механорецепторлардың тітіркендіргіштің өзгеруіне жауап беру реакциясын анықтай алады.

Кейбір оқушылар үйренеді: Механорецепторлардың тітіркендіргіштің өзгеруіне жауап беру реакциясын Пачини түйіршігі мысал ретінде түсіндіре алады.

Бағалау критерийлері

1.Механорецепторлар не екенін біледі.

2. Механорецепторлардың түрлерімен танысады.

3. Механорецепторлардың тітіркендіргіштің өзгеруіне жауап беру реакциясын Пачини түйіршігі мысал ретінде түсіндіре алады.

 Тілдік

 мақсаттар

Механорецепторлар, Пачини түйіршігі, Мейснер түйіршігі,таяшалар ,құтышалар

 Құндылықтарды

 дағдыландыру

Адамгершілік , адалдық, топта жұмыс жасай білу

АҚТ нықолдану

Презентация ,интернет желісі

Пәнаралық байланыс

Медицина

Алдыңғы білім

Сабақтыңкезеңдерінжоспарлау

Сабақтағы іс-әрекетті жоспарлау.

Ресурстар

Сабақтың басы

0-3мин

4-6мин

7-14мин

Сабақтың ортасы

15- 30мин

31-38мин

Амандасу.Көңіл күйлерін анықтау

Сабақтың жоспарымен таныстыру.

Өткен тақырыпты қайталау .

«Ой қозғау»

Интерактивті тақтадағы сурет бойынша сұрақ қойылады .

Бұл не деп ойлайсыздар ?

Оқушылардың жауабы тыңдалған соң ,сабақтың тақырыбымен және мақсатын анықтайды .

Мұғалім : Сіздер рецепторлардың қандай түрлерін білесіздер ?

Оларды қалай жіктеуге болады ?

Оқушылар жанасу рецепторларымен танысу үшін жұппен жұмыс жасайды :тәжірибе жасау

Қатты, таза қыл (мысалы, маляр бояу жаққыш) немесе осыған ұқсас басқа нәрсені тері бетіне жанастыру . Қай жерге тигізу керек екенін сиямен белгілеуге болады (мысалы, қол немес қол қарының сырты).

Оқушылармен тәжірибе нәтижесін және талқылайды

Рецептор мысалы ретінде прессорлық рецептор немесе Пачини түйіршігінің суретін (Pacinian corpuscle) салып және атауын жазады.

Жұптық жұмыс

Оқушылар ақпаратпен танысып Рецепторлардың қасиеттерінің тізімін құрады

Топтық жұмыс Оқушылар зерттеп, суреттеп, сосын сыныпқа түсіндіру үшін белгілі бір рецепторды таңдап алады.

Меркель дискілері және Руффини түйіршіктері, Пачини түйіршігі

Содан соң сыныпқа түсіндіреді

Мұғалім :Пачини түйіршігінің әрекет потенциалын сызба бойынша түсіндіру .

Қорытынды

Оқушыларға жеке жұмыс

1 2 3 4 5 5

А- Меснер дискілері

В- Пачини түйіршіктері

С- Руффини түйіршіктері

Д- Пачини түйіршіктері

Е-Краузер түйіршіктері

Жауабы : 1- 2- 3- 4- 5 -

терминдер

Ақпараттық парақ

Презентация

Сабақтың соңы

39-40мин

Кері байланыс

Мен бүгін ............ білдім, мен үшін ....... қызық болды.

Мен бүгін ............ түсінуде қиналдым .

Менің әлі сұрақтарым бар

.

Үйгетапсырма

Дифференциалды оқыту – Көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз?

Бағалау – Оқушылардың берілген материалды меңгеру деңгейін қалай тексересіз?

Денсаулық және қауіпсіздік ережелері

Сабақбойыншарефлексия

Сабақтыңмақсаттары ,оқытумақсаттарықаншалықтышындыққажанасады (реалистичны)Барлықоқушылароқумақсатынажетеалдыма??

Егероқумақсатынажетпесе, неліктен??

Сабақтадифференциациядұрысқолданылдыма?

Сабақкезеңдерідұрысұсталындыма?.

Сабақтыңтақырыбынаншығыпкетпедіңдіерме?

Жақсылап ойланыңыз ,сабақтыңқандайекіаспектісіжақсыөтті? ()(подумайте, как о преподавании, так и об обучении)?

1:

2:

Қандай екі мезет сабақты жақсарта алар еді (сабақ беру мен оқытуды қарастырыңыз)?

Что могло бы способствовать улучшению урока

2:

Сабақбарысында мен оқушылардыңқандайқиыншылықтарыменнемесежетістіктеріменкездестің ?Келесісабақтарда неге көңілаударукерек?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу