Зертханалық жұмыс. «Лавр ағашы жапырағы мен үрмебұршақ тұқымының көлемдері бойынша вариациялық қатар мен вариациялық қисық орнату. Реакция нормасын орнату. Биология, 10 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 11.3В Тұқымқуалаушылық және өзгергіштік заңдары | Мектеп: | ||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||||||||
Сынып: 10 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Зертханалық жұмыс. «Лавр ағашы жапырағы мен үрмебұршақ тұқымының көлемдері бойынша вариациялық қатар мен вариациялық қисық орнату. Реакция нормасын орнату. | ||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 10.2.4.1 Модификациялық өзгергіштіктің туындау себептерін түсіндіру | ||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Оқушылар біледі:
Оқушылар түсінеді:
Оқушылар жасай алады:
| ||||||||||||||
Жетістік критерийлері | Өзгергіштік түрлерін жіктей алады. Модификациялық өзгергіштіктің туындау себептерін түсіндіре алады. | ||||||||||||||
Тілдік мақсаттар
| Оқушылар жасай алады: Өзгергіштіктің түрлерін ажырату, анықтамаларын білу. Пәндік лексика мен терминология: Модификациялық өзгергіштік, өзгергіштік, вариация қатары. | ||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Ынтымақтастық
Өмір бойы оқу
Азаматтық жауапкершілік
| ||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Математика (арифметикалық әдіс, диаграмма) | ||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Ғаламтордан қажетті ақпараттарды іздеп табу, компьютерді белсенді пайдаланушы дағдыларын дамыту | ||||||||||||||
Бастапқы білім | 6, 7-бөлімдерде сипатталған, көбею туралы негіздік білімдер. Тұқымқуалаушылық туралы идеялар, оның ішінде G8, G9 және G10 бөлімдерінде сипатталған, генетикалық будандастыру. | ||||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||||||
Сабақтың басы 0-3 мин | Сабақты ұйымдастыру
Жағымды психологиялық орта қалыптастыруарқылы сыныпта ынтымақтастық татмосферасын құру. | ||||||||||||||
4-7 мин | Ой толғау. 1-слайдтағы суреттер бойынша тақырыпқа шығу. Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарын оқушылармен бірге анықтау. | Интербелсенді тақта (ИТ), презентация 1-2 слайд | |||||||||||||
Сабақтың ортасы 8-15 мин | Презентация мен қосымша ақпараттарды қолдана отырып, өздігінен мына сұрақтарға жауап береді: Сұрақ:
| Интербелсенді тақта (ИТ), презентация | |||||||||||||
16-30 мин | Зертханалық жұмыс. Модификациялық өзгергіштік Әр оқушыдан сұрақтар бойынша сұрап, талқылау | 1-қосымша (ақпарт) ЗЖ. парақшалары | |||||||||||||
31-37 мин | Сабақты бекіту Қатені тап: Тұқым қуалайтын өзгергіштік – организмде жаңа генотиптердің пайда болуы нәтижесінде фенотипте өзгерістің байқалуы. Модификациялық өзгергіштік тұқым қуаламайды. Француз ботанигі Боннье 120 түрге жататын өсімдіктерді алып, оларға тәжірибе жүргізген. Организмдерде белгілердің дамуын анықтайтын басты фактор — генотип. Тұқым қуалайтын немесе генотиптік өзгергіштікті екі типке бөледі: комбинативтік және мутациялық өзгергіштік. "Мутация" деген терминді 1901 жылы Голландия генетигі Гуго де Фриз "Мутациялық теория" деген еңбегінде енгізді. | 2- қосымша | |||||||||||||
Сабақтың соңы 38 - 40 мин |
|
| |||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||||||
Сабақта оқушыларға қолдау көрсету жұптар арқылы іске асырылады. Жұппен жұмыс жасау барысында оқушылар бір-бірлеріне қажетті көмек көрсетеді. Қажет болған жағдайда мұғалім қосымша ақпарат таратып, түсіндіреді. | Бүгінгі сабақта оқушылар бір-бірлерін өзара бағалау арқылы бағалайды | ||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? | |||||||||||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру