Жазықтық теңдеуі. Геометрия, 10 сынып, сабақ жоспары.


 Сабақ жоспары

10.4А Векторлар және түрлендірулер

Мектеп:

Күні:

Сынып: 10

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы:

Жазықтық теңдеуі

Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

10.4.19 - жазықтықтың жалпы теңдеуін (ax+by+cz+d=0) нормаль вектор және осы жазықтықтағы нүкте бойынша қорытып шығару;

 Сабақ мақсаттары

Оқушыларды:

  • Жазықтықтағы теңдеу ұғымымен таныстыру;
  • Есептер шығаруда қолдана алуға ықпал жасау.

 Бағалау критерийлері

Жазықтықтың нормаль векторы мен бағыттаушы вектор ұғымын біледі;

Берілген нүкте арқылы өтетін және берілген векторға перпендикуляр жазықтықтың теңдеуін жаза алады;

Бір түзу бойында жатпайтын үш нүкте арқылы өтетін жазықтықтың теңдеуін жаза алады.

 Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

Вектор түрлеріне «болғанда/егер» сөздерін қолданып ауызша анықтама бере алады

Пәнге қатысты лексика мен терминология

вектор, коллинеар векторлар,

тең векторлар

өлдік вектор

координаттар, жазықтық, арақашықтық, бұрыш, вектордың координаттық осьтердегі проекциясы, бірлік векторлар

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер

Жазықтықтың теңдеуі

Нормаль вектор

Бағыттаушы вектор, радиус-вектор, параллель, перпендикуляр

 Құндылықтарды дарыту

сыни тұрғыдан ойлау арқылы білімге деген сүйіспеншілікті қалыптастыру.

 Пәнаралық байланыстар

Сызу, алгебра

 АКТ қолдану дағдылары

Презентация

Бастапқы білім

Декарт координаттар жүйесі ұғымын түсіну. Түзудің теңдеуін, олардың қайдан алынатынын білу.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Басы

2 мин

5 мин

20 мин

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

І. Ұйымдастыру кезеңі .

ІІ. Білімнің өзектілігі

- Сіздермен бүгінгі сабағымыздың тақырыбы мен мақсатын анықтайық. Мына суреттерге назар аударыңыз. (1 -слайд)

Берілген суреттерді не біріктіреді?

- Сіздер дұрыс айтасыздар, бұл өмірде кездесетін жазықтықтар.

Сабақтың тақырыбын ұсына аласыздар ма? Бүгін сабақта нені қарастырамыз?(оқушылар ұсынады)

- Кеңістіктегі жазықтықтарды біз білеміз, енді бүгінгі сабақта теңдеу құруды үйренеміз, демек сабақтың тақырыбы «Жазықтық теңдеуі» (2 -слайд)

Бүгінгі сабақтың тақырыбын дәптерге жазып қою.

Тақырыпты анықтадық, енді осы тақырып бойынша нені білуіміз керек? Қандай сұрақтарды қарастыруымыз керек, ұсыныс айта аласыздар ма? (оқушылар ұсынады)

Сабақтың мақсатын экранда көрсету) (3- слайд)

Сабаққа дайындықты тексеру: (4- слайд)

Сұрақтар:

1) Жазықтықты белгілеу үшін қандай алфавитті қолданады? (грек, латын)

2) Жазықтықты белгілеу үшін қанша нүкте қажет? 1 аксиома: кез келген үш нүкте арқылы жазықтық жүргізуге болады және ол тек біреу ғана болады)

3) Жазықтықты қалай белгілейді? (, (ABC) )

4) Кеңістікте екі жазықтық қалай орналасады?

 

Жаңа сабақты игерту.

Жаңа материалды лекция –диалог түрінде игеруді ұсынамын.

Нүкте арқылы берілген векторға перпендикуляр болатын жазықтықтың теңдеуін құрудың алгоритмін (11-13 слайдтар) және үш нүкте арқылы өтетін жазықтықтың теңдеуін қарастырайық (15- слайд). Презентацияға назар аударыңыздар.

Ах+Ву+С=0 – жалпы теңдеу

- бұрыштық коэффициент

-екі нүктеден өтетін түзудің теңдеуі

A(x-x0)+B(y-y0)=0 – нормалі бар түзудің теңдеуі

- бағытталған вектормен берілген түзудің теңдеуі

y-y0=k(x-x0) – бұрыштық коэффициентпен берілген түзудің теңдеуі

- кесінді арқылы түзудің теңдеуі

– түзулердің параллельдік шарты

- түзулердің перпендикулярлық шарты

tg- түзулердің арасындағы бұрыш d= - нүктеден түзуге дейінгі қашықтық

Бекіту

Жаңа материалды игеру барысында практикалық есептерді шығару мақсатында бекіту жүргізіледі.

(14, 16- слайдтар)

Сабақ соңында алған ақпараттарды жалпылау жасамақшымын. Ол үшін сіздер өткен материалды еске түсіріп, мына тестік сұрақтарға жауап беріңіздер.

(17-19- слайдтар). ( марапаттау )

Ресурстар

Bilimland.kz

15 мин

Сабақтың соңы

3 мин

Жұптық жұмыс

  • A(1,4,6), B(2,7,5) және С(-3,8,7) нүктелері арқылы өтетін жазықтықтың теңдеуін жазыңыз.

Жазықтықтың нормаль векторы векторы болсын. Сонда векторлық көбейтіндінің анықтамасы бойынша:

Жазықтықтың теңдеуі 7x+3y+16z+D=0 түрге келеді. А(1, 4, 6) нүктенің жазықтықта жататынын, яғни жазықтықтың теңдеуін қанағаттандыратынын ескерсек, онда:

7∙1+3∙4+16∙6+D=0 ⇒ D=-115 ⇒ жазықтықтың ізделінді теңдеуі: 7x+3y+16z-115=0

  • және түзулерінің екеуі де жататын жазықтықтың теңдеуін жазыңыз.

Жазықтықтың нормаль векторы түзулердің бағыттаушы және векторларының екеуіне де перпендикуляр болуы тиіс. Сонымен

Жазықтықтың теңдеуі: 11x-3y-5z+D=0

(3,1,2) нүктесінің жазықтықта жататынын ескеретін болсақ, онда жазықтықтың теңдеуі: 11x-3y-5z-20=0

  • Екі жазықтықтың қиылысу түзуінің теңдеуін жазыңыз:

П1: 3x-y-5z-7=0 және П2: 2x+3y-4z+2=0.

Бұл жазықтықтардың нормаль векторлары сәйкесінше және . Жазықтықтардың қиылысуындағы түзудің бағыттаушы векторы жазықтықтардың нормаль векторларының екеуіне де перпендикуляр, сондықтан:

Енді бізге қиылысу түзуінде жататын нүкте қажет, оны келесі теңдеулер жүйесінен табамыз:

,

Бұл жүйенің шешімі шексіз көп, оның біреуі x=0;

y=-2; z=-1 жазықтықтардың қиылысу түзуінде жататын қажетті нүктені береді. Сонымен, түзудің ізделінді теңдеуі:

Деңгейлік тапсырмаларды орындайды. Оқушылар өздері таңдау жасайды. Орындаған тапсырмасын мұғалімге тексеруге береді.

А деңгей. Егер және болса, онда векторлық көбейтіндіні табыңыз.

В деңгей. A(4,1,-5), B(2,-1,-6) және C(-2,3,2) нүктелері арқылы өтетін жазықтықтың жалпы теңдеуін жазыңыз.

С деңгей. А(24,6,0); В(30,12,12) және С(18,6,36) нүктелер координаталарымен берілген.

(а) АВ түзуінің векторлық теңдеуін табыңыз.

(б) Р нүктесі АВ түзуінде жатады. векторының t параметрі бойынша түрінде өрнектелетінін көрсетіңіз.

(в) векторы векторына перпендикуляр. Р нүктесінің координаталарын табыңыз.

  • Сабақты қорытындылау.

Сабақты қорытындылай келе, бүгінгі сабақта сіздер үлкен жұмыс атқардыңыздар, жаңа ұғымдармен, есептерді шығарудың әдістерімен таныстыңыздар.

2. Рефлексия

Сабақты жақсы түсініп, белсенділік таныттыңыздар. Енді өздеріңнің сабақты қалай игергендеріңді тыңдағым келеді. Ол үшін көздеріңізді жұмыңыздар, бүгінгі сабақта не болғаны жайлы ойланыңыздар. Мен тұжырымдаманы оқимын, сіздер келіссеңіздер, өзіңіз жайлы айтылғанда қолдарыңызды көтеріңіздер.

  • Мен сабақтағы жұмысыма ризамын…

- Мен жұмыс жасау барысында қиындық туындаған кездер болды...

- Мен сабақтың тақырыбын практикалық тұрғыда қолдана аламын…

- Маған сабақта жұмыс істеу өте қиын болды …

Үйге:

Жазықтықтың теңдеуін табудың басқа тәсілдерін қарастырып келу;

Есеп шығару: №365 №369 №371

  • «Геометрия 10-11» Учебник для общеобразовательных учреждений. Л. С. Атанасян, И. Ф. Бутузов, С. Б. Кадомцев и др. М.: Просвещение, 2010.
  • Геометрия 10» оқулығы жалпы білім беретін мектептің 10 сыныбына арналған оқулық. Ә.Н.Шыныбеков Алматы «Атамұра», 2006

1-қосымша

2-қосымша

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалауоқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Қабілеті жоғары оқушыларды топтық жұмыста өзінің ой пікірлерін айтқызамын және оның басқа оқушыларға үлгі болуына басқа оқушылардың үлгілі оқушыға қарап сап түзуіне немесе өзіндік үлгі болуларына жағдаяттар туғызамын.

Оқушыларды үй жұмысын тексеру барысында өзара бағалауды және өзін өзі бағалауды, сабақ барысында ерекше қабілет көрсеткендерге мадақтауды, мотивациялау мақсатында жеке дара жетістіктерімен ынталарын ескеріп ауызша бағалауды қолданамын.

Оқу процесінің барлық күйзеліс түзуші факторларын алып тастау мақсатында әр оқушы өзін еркін ұстауына, көңіл күйінің көтеріңкі болуларына жағдай туындатамын

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?

Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу