Метаболизм түрлері. Биология, 10 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: Бөлім: Тыныс алу | Мектеп: «НЗМ» ФМБ Қостанай қ. | |||||
Мерзімі: | Мұғалім: | |||||
Сынып: 10 | Қатысқандар: | қатыспағандар: | ||||
Сабақтың тақырыбы: Оқыту мақсаты: | Метаболизм түрлері метаболизм түрлерін сипаттау | |||||
Сабақтың түрі: | Жаңа білімді игеру | |||||
Сабақ мақсаты | Барлығы метаболизмнің түрлерін біліп, олардың ерекшеліткрін түсінеді; Көбісі анаболизм мен катаболизм үдерістерін бір-бірімен салытыра алады; Кейбіреулері тақырып бойынша логикалық тапсырмаларға жауап бере алады. | |||||
Бағалау критерийлері |
| |||||
Тілдік мақсаттар | Пәндік лексика мен терминология Метаболизм, анаболизм, ассимиляция, катаболизм, диссимиляция, пластикалық алмасу, энергетикалық алмасу, заттардың түзілуі/ыдырауы, энергияның жұмсалуы/түзілуі, АТФ, мономерлер, полимерлер, нәруыз, аминқышқылдары, майлары, май қышқылы, көмірсулар, моносахаридтер, глюкоза, жасуша және т.б. Метаболизм дегеніміз ... Метаболизмнің түрлері ... Анаболизм дегеніміз ..., энергия ... Катаболизм дегеніміз ..., энергия ... Ассимиляция кезінде мономерлер ... | |||||
Құндылықтар | Патриотизм, бүкіл өмір бойыоқу, академиялық шындық, топтық және жұптық жұмыс жасай білу, жауапкершілік, көшбасшылық. | |||||
Пәнаралық байланыстар | Химия: химиялық реакциялар. Қазақ тілі: ауызша және жазбаша түрде метаболизмнің түрлерін сипаттау. | |||||
АҚТ қолдану | Электордық оқулықтарды қолдану, презентациялар. | |||||
Алдыңғы білімдер | Физикалық жаттығулардың тыныс алуға әсері 8 сынып. Тыныс алу . Қоршаған орта мен ағза арасындағы газалмасу үрдісі 8 сынып. Анаэробты және аэробты тыныс алу үрдісі, тыныс алудың химиялық реакциялар теңдеуі, анаэробты және аэробты тыныс алу үрдісінің бұлшықеттің қажуымен байланысы 9 сынып. | |||||
Сабақ барысы | ||||||
Сабақтың этаптары | Жоспарланған қызмет түрлері | Ресурстар | ||||
Сабақтың басы 1-5 мин. | Амандасу, сабаққа дайындық. Ынтымақтастық атмосферасын құру: «Шаттық шеңбері». Жаңа сабақтың мақсатын құру: оқушыларға төмендегі сызбаны көрсету. Анаболизм Катаболизм
Сабақ тақырыбын және оқу мақсатын айқындау. | Презентациялар | ||||
Сабақтың ортасы 6-9 мин. 10-13 мин. 14-19 мин. 20-30 мин. 31-35 мин. | (Ж.ж) (Б) Оқушылардан анаболизм және катоболизм үрдістеріне тән ерекшеліктеріне қарай үлестірме қағаздардағы сөйлемдерді екі топқа ажыратуды сұраңыз. Бағалау критерийлері:
Жауаптардың кілтін тақтаға шығару, оқушылар бір – бірін тексереді. (Ж,Ж.ж)(Б) Оқушылардан «Түртіп алу» алу әдісін қолдану арқылы, мәтінмен танысуды сұраңыз (ИНСЕРТ) (Ж.ж) Оқушыларға метаболизм түрлері бойынша шағын тапсырмалар жинағын орындауға ұсыныңыз. (Т) (Б) Оқушылардан анаболизм мен катоболизмнің байланысын көрсететін метоболизм туралы блок-схема құрастыруды сұраңыз. (Ж.ж) Оқушыларға анаболизм мен катоболизм үрдістері туралы туралы Синквейн құрастыруды ұсыныңыз. | Презентация Қосымша 1. АП Қсоымша 2. Презентация Қосымша 3. Дәптер | ||||
Сабақтың соңы 36-40 мин. | Формативті бағалау жұмысы. 1.Метаболизмнің түрлерін біледі; 2.Анаболизм мен катаболизмге анықтама береді; 3.Анаболизм үдерісін сипаттайды; 4.Катаболизм үдерісін сипаттайды; 5.Метаболизмнің түрлерін өзара бір – бірімен салыстырады. Рефлексия: плюс, минус қызықты.
| ФБ парағы Стикерлер | ||||
Дифференциалдыоқыту – Көбірекқолдаукөрсетуүшіннеістейсіз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндеттерқоюдыжоспарлайсыз? | Бағалау – Оқушылардыңберілгенматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексересіз? | Денсаулықжәнеқауіпсіздікережелері | ||||
Оқушылыар бір-бірін бағалайды, жұптасып бағалау жұмысы. Мұғалімнің бағалауы. Сабақ барысында ауызша формативті бағалау жұмысы жүргізіледі. | Қауіпсіздік ережелері. Сабақта физминутканы қолдану. | |||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру